přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. května 2023, 11:33

Česká sestava pro ME chodeckých týmů

Do startu mistrovství Evropy chodeckých družstev v Poděbradech zbývají už jen necelé dva týdny a svou nominaci odhalil i domácí tým. Českou republiku bude reprezentovat sedm chodců a chodkyň.

Za leadera českého týmu lze považovat Elišku Martínkovou, která bude startovat v závodě na 20 kilometrů. Svěřenkyni trenérky Kateřiny Čermákové se v Poděbradech daří. Před dvěma lety zde suverénním způsobem ovládla závod juniorek v rámci posledního vydání tohoto šampionátu a odstartovala tak úspěšnou sezónu, kterou završila ziskem stříbra na mistrovství Evropy juniorů a bronzu na světovém šampionátu stejné kategorie.

O rok později obsadila Martínková na mítinku Poděbrady Walking páté místo v osobním rekordu 1:30:53, díky čemuž se kvalifikovala na mistrovství světa v Eugene a také na evropský šampionát v Mnichově, kde si došla jako nejmladší závodnice z celého startovního pole pro sedmé místo.

Eliška se momentálně nachází v italských Alpách, které si zvolila pro závěrečnou přípravu před prvním vrcholem letošní sezóny, kde by si ráda splnila hned několik cílů. „Příprava jde dobře, a tak se do Poděbrad už moc těším. Ráda bych se pokusila o limit na Letní světovou univerziádu 1:34:00 a zabojovala o co nejlepší výsledek a cenné body do rankingu. Bylo by super splnit i potvrzovací výkon ČAS pro start na mistrovství světa v Budapešti, který má hodnotu 1:32:00,“ vzkazuje.

Do závodu na 35 kilometrů nastoupí česká rekordmanka na této distanci Tereza Ďurdiaková. Účastnice loňského mistrovství světa i Evropy by ráda navázala na deváté místo z předešlého mistrovství Evropy chodeckých družstev, což bude v mnohem silnější konkurenci velmi obtížné. Také ona bude jistě směřovat své úsilí ke splnění potvrzovacího výkonu ČAS směrem k mistrovství světa, který je nastaven na rovných třech hodinách.

Také Vít Hlaváč už má zkušenost z minulého ME družstev. Před dvěma lety obsadil v závodě na 20 kilometrů 35. místo. Tentokrát už bude závodit na své silnější distanci, kterou je pětatřicítka. Devátý muž posledního mistrovství Evropy v Mnichově v této disciplíně bude cílit na čas 2:36:00, což je hodnota potvrzovacího výkonu ČAS pro Budapešť. Jeho národní rekord, kterého dosáhl na loňském mistrovství světa v Eugene je 2:32:50.

V závodě na 20 kilometrů mužů budeme mít dvojí zastoupení v Adamu Zajíčkovi a Jaromíru Morávkovi. Pro oba je hlavním cílem splnění limitu pro start na mistrovství Evropy do 23 let, který má hodnotu 1:28:00.

Mezi juniorkami budou reprezentovat domácí tým Ema Klimentová a Alžběta Franklová.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Vytisknout