přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

18. srpna 2013, 16:56

Česká atletika uspěla v souboji se světem

Světový šampionát na olympijském stadionu v moskevských Lužnikách dospěl ke svému finále. Poslední česká zástupkyně půlkařka Masná podtrhla osmým místem vydařené představení celého týmu, který se ukázal jako druhý nejúspěšnější v historii samostatné ČR.

„Je to úspěch, chtěl bych všem pogratulovat a poděkovat. Nejen závodníkům, ale také trenérům, doktorům a fyzioterapeutům,“ uvedl po skončení mistrovství světa šéftrenér Tomáš Dvořák. „Jsem spokojen. Věřil jsem v úspěch,“ dodal. Česká republika nasbírala za umístění do osmičky na 13. místě celkově 38 bodů, což je od rozdělení federace druhé nejlepší skóre po MS v Seville 1999 (40 b). Zlata překážkářky Hejnové a oštěpaře Veselého spolu s bronzem kladiváře Melicha zařadily reprezentaci na skvělé osmé místo v medailové bilanci, lépe bylo v tomto ohledu už jen v Ósace před šesti lety (2-1-0). Čeští reprezentanti vybojovali celkem deset finálových umístění, po pěti v mužských i ženských diciplínách. Na šampionátu padly také tři české rekordy zásluhou Hejnové, čtvrtkaře Masláka, sedmibojařky Klučinové a jeden se povedlo vyrovnat chodkyni A. Drahotové. „Jsem rád, že úspěšně probíhá generační výměna. Ti, kteří letos byli na šampionátu, se už učí jak na to nějaký pátek a umí se prosadit. Šampionem se člověk nerodí, musí se dělat postupné kroky. Je to pěkný obrázek, jak dospívají a začínají být úspěšní,“ shrnul hlavní kouč Dvořák.

Medailovou tabulku nakonec ovládlo Rusko, když zakončilo svůj účet na sedmi zlatech, čtyřech stříbrech a šesti bronzech. USA sice získaly kovů o osm více, ale těch nejcennějších o jeden méně: 6-14-5. S pořadatelskou zemi si pak Američané prohodili pořadí v hodnocení dle finálových umístění, kde nad Rusy jasně kralovali v poměru 282 ku 183 bodů. Co do medailí zaujala třetí místo Jamajka (6-2-1), v bodovém pak Keňa (139). Česko zaujímá v cenných kovech čtvrtou pozici v Evropě za Ruskem, Německem a Velkou Británií, ve výsledcích do osmičky nás pak předstihly ještě Francie, Ukrajina a Polsko.

Závěrečný nedělní blok

Půlkařka Lenka Masná doběhla ve finále osmá. Do pětistovky držela svěřenkyně Jiřího Sequenta třetí místo, po ní šly soupeřky přes ni a na to už nedokázala odpovědět. "Finále je super, mohla jsem být třeba i lepší, ale kdyby mi někdo řekl před finále, že budu ve finále, nevěřila bych," uvedla po závodě 28letá rodačka z Nového Jičína. "Byla jsem v první dráze, bála jsem se, aby mě nezavřely, tak jsem se snažila si rozběhnout své tempo jako v semifinále. Na 500 jsem si říkala, že by bylo třeba ještě trošku zatáhnout, ale už to nešlo a už jsem si jen přála být v cílové rovince," popsala Lenka finále ze svého pohledu. "Je těžké běžet tři závody během čtyř dnů. Holky na to měly a byly na tom líp než já dneska," uznala Masná, která by jako příjemný bonus brala pozvánku na nějaký z prestižních mítinků v závěru sezony. "Nechci si malovat závody, kam bych chtěla, a nepozvou mě. Přece jen mám letos splněno, jakýkoliv jiný závod pro mě bude plus," dodala.
Finálový závod opět rozjela odvážně Američanka Johnson Montanová (čtvrtka za 56.06), odměněna medailí však nebyla, na cílové čáře jí sebrala bronz krajanka Martinezová (OR 1:57.91). Více než stříbro nedokázala urvat vítězka z před dvou let Ruska Savinovová (1:57.80). Mistryní světa se stala Keňanka Eunice Jepkoech Sumová v osobním rekordu 1:57.38, která jako jediná odskočila od klubka finišujících půlkařek.

V trojskoku to vypadalo, že o vítězi rozhodne až druhý lepší pokus, v poslední sérii se ale Francouz Teddy Tamgho vybičoval k rázné změně: předvedl 18.04 m - téměř o půl metru delší pokus než jeho kubánský rival Pichardo dnes (17.68) i v dosavadním průběhu sezony (jeho 17.69 byl do dneška výkon roku). Bronz bral stejně jako před dvěma lety Američan Claye (17.52), zklamáním skončil závod pro jeho krajana a obhájce zlata Taylora, který skočnil čtvrtý.

Jamajčané dál vládnou světovému sprintu, v závěrečné štafetě 4x100 metrů pobili ve složení Carter, Bailey-Cole, Ashmeade, Bolt Američany o tři desetiny a dotáhli to již k třetímu zlatu v řadě. Pro finišmana Usaina Bolta to znamená třetí titul v Moskvě a celkově osmý ze světových šampionátů. Bronz si dnes za Jamajkou a USA vysloužila Kanada (37.92) po diskvalifikaci původně třetí Velké Británie (37.80) .

Sprinterky USA neobhájily titul a navíc přišly o rekord šampionátu z Atén 1997, když jej vylepšil jamajský kvartet Russellová, Stewartová, Calvertová, Fraser-Pryceová na 41.29, naopak zbylé medaile se dělily daleko za nimi. Američanky se o lepší výsledek připravily katastrofální druhou předávkou, při které ale neporušily pravidla, a tak se po vyloučení Francouzek dočkaly dokonce vydřeného stříbra za 42.73, bronz pro Británii získaly namísto mužů ženy (42.87). Jamajská finišmanka Shelly-Ann Freser-Pryceová získala stejně jako Bolt své třetí zlato na MS.

Relativně pomalé tempo finálové patnáctistovky dalo šanci širšímu poli mílařů sáhnout si na cenný kov. Závěrečnou třístovku zvládl sice nejlépe Keňan Asbel Kiprop a vcelku hladce obhájil titul za 3:26.28, to však bylo stran Afričanů vše. Stříbro bral přesně o půl vteřiny zpět Američan Centrowitz, který tak dokončil rodinný příběh - před 33 lety v Moskvě nemohl jeho otec, rovněž vynikající běžec, startovat kvůlu bojkotu olympiády. Bronz bral po úspěšném duelu s Keňanem Chepsebou překvapivě Jihoafričan Kronje.

V její sbírce bylo dosud šest medailí z vrcholných akcí, z toho pět stříbrných, avšak žádná zlatá. To už po dnešku neplatí a Christine Obergföllová si krátce před svými 32. narozeninami nadělila titul mistryně světa. Své soupeřky Němka uzemnila svým druhým pokusem dlouhým 69.05 m. Životního úspěchu dosáhla Australanka Mickleová, když si ve finále dvakrát vylepšila osobní rekord až na 66.60. Podstatně menší radost měla z bronzu obhájkyně z Tegu Abakumovová, která dnes hodila přesně o čtyři metry méně než v kvalifikaci - pokus odsud by jí přitom stačil na zlato. Až šestá skončila před dvěma lety třetí Jihoafričanka Viljoenová.

Na dráze otevřely závěrečný blok rozběhy štafet. K výpadku největších favoritů (USA, Jamajka) nedošlo, nejrychlejší byly v obou případech americká kvarteta (41.82 a 38.06), nicméně obhajoba z Tegu se nezdařila bronzovým Ukrajinkám a sprinterům Svatého Kryštofa (jak známo bez Collinse kvůli sporům s federací), ani stříbrným Francouzům, kterým chyběl zraněný Lemaitre.

Výsledky: živě - kompletní
Fotogalerie - Aleš Gräf, graf.cz

Michal Procházka, foto: graf.cz

Vytisknout