Češi závodili v Marseille a Eisenstadtu

středa 9. června 2021
V průběhu středečního odpoledne a večera zápolila řada našich atletů na mítincích ve francouzském Marseille a rakouském Eisenstadtu. Jak si při svých zahraničních startech vedli?

Marseille

Na bronzovém mítinku World Athletics Continental Tour ve francouzském Marseille startovali tři čeští zástupci. Nejvyššího umístění dosáhl na stodesítce překážek Petr Svoboda, jenž našel pouze jediného přemožitele a v protivětru o síle 1.0 m/s proběhl cílem jako druhý v čase 13.58, což je jen o pět setin pomaleji než při jeho letošním prvním startu při pondělním Memoriálu Josefa Odložila v Praze. Jasným vítězem se stal za 13.36 Španěl Asier Martinez. Za Svobodou se předkláněl na třetím místě Maďar Balász Baji (13.69). Na stovce překáže žen vyhrála v novém národním rekordu Burkiny Faso 12.99 vícebojařka Marthe Koalová.

Mílařka Kristiina Mäki usilovala v závodě na 1500 metrů o pokoření českého limitu pro start na olympijských hrách v Tokiu. K tomu potřebovala stlačit svůj čas pod 4:11. To se jí nakonec jen těsně nepodařilo, když zaběhla 4:11.16 a byla čtvrtá. Od umístění na stupních vítězů dělily Kristiinu pouhé tři setiny. Právě o tolik byla rychlejší Francouzka Berenice Cleyet-Merleová, pro níž znamená čas 4:11.13 vylepšení osobního maxima. Triumfovala Keňanka Edinah Jebitoková za 4:07.61 před Němkou Hannou Kleinovou (4:09.03). Také mužská patnáctka měla keňského vítěze. Abel Kipsang navíc svůj primát ozdobil novým rekordem mítinku 3:32.68.

Čtvrtkařka Barbora Malíková finišovala v silně obsazeném závodě na páté příčce v sezónním maximu 52.49, což je o 34 setin rychleji, než tuto distanci zvládla před třemi týdny na Zlaté tretře v Ostravě. Z prvenství a rekordu mítinku 51.16 se radovala Polka Natalia Kaczmareková. V cíli ji následovaly Britka Laviai Nielsenovová (51.42) a Francouzka Floria Gueiová (51.42). Mezi muži byl nejrychlejší Karol Zalewski z Polska (45.61).

Nová historická maxima mítinku nabídly ještě další tři disciplíny. Velmi rychlé byly půlky. Vítěz té mužské Keňan Collins Kipruto se stal časem 1:43.95 třetím světovým půlkařem, který pokořil hranici 1:44. Novou držitelkou historického maxima tohoto závodu v kategorii žen je Britka Jemma Reekieová, která vzala časem 1:58.41 tento primát své krajance Lauře Muirové. Poslední rekord mítinku se urodil na stovce, kde zvítězila v čase 11.08 Britka Darryl Nietaová.

Eisenstadt

Početná skupina českých reprezentantů závodila v rakouském městečku Eisenstadt a řadu jejich výkonů znehodnotila až příliš silná podpora větru. To byl též případ Markéty Štolové, která opanovala finále stovky překážek ve skvělém čase 13.02. Bohužel však přitom měla větrnou podporu o hodnotě 3.6 m/s, takže výkon nemůže být počítán jako regulérní. Celkové vítězství však svěřenkyni trenérky Lucie Škrobákové nikdo nevzal. V rozběhu zaznamenala Štolová regulérních 13.35. Trochu více štěstí měla vítězka béčkového finále Kateřina Kodrová, která si z Rakouska přiveze nový osobní rekord 13.74.

Také nejdelší pokus nejlepšího českého dálkaře v soutěži Vojtěcha Komárka, který měřil 756 centimetrů, byl s příliš silnou podporou větru. Nicméně regulérně skočil 749 centimetrů, což je jeho nový osobní rekord a v soutěži nestačil pouze na ukrajinského favorita Sergeje Nykyforova (779 s podporou +3.6 m/s). České dálkařky Linda SucháTereza Elena Šínová skočily shodně 609 centimetrů. Stejný měly i druhý nejdelší pokus 607. O pořadí rozhodoval až ten třetí, a ten hovořil ve prospěch Suché, která tak dosáhla lepšího umístění, když byla třetí. Jejích 609 bylo navíc na rozdíl od Šínové s regulérní podporou větru.

V oštěpařském sektoru nás reprezentovala Ivana Koktavá, která hodila výkonem 52.02 béčkový limit na mistrovství Evropy do 22 let. Vyhrála domácí Victoria Hudsonová za 62.87. Vítěz závodu oštěpařů Lotyš Gatis Čakšs ozdobil mítink kvalitním osobním rekordem 87.57. V diskařském duelu bratří Forejtových byl úspěšnější Michal, jenž předvedl svůj nejdelší sezónní hod 55.07 a byl třetí. Jakub zapsal 54.67 a skončil jedno místo za svým dvojčetem. V novém národním rekordu 69.04 dominoval Rakušan Lukas Weishaidinger.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová