Češi vládli Kluži

neděle 20. června 2021
Mise české reprezentace na první lize mistrovství Evropy družstev v rumunské Kluži byla úspěšná. Naši atleti totiž celé klání opanovali a pro příští vydání této soutěže se vrátí mezi elitu. Štafeta mužů na 4 x 400 metrů korunovala triumf českého týmu národním rekordem.

Právě až v závěrečné štafetě můžu na 4 x 400 metrů se rozhodovalo o celkovém prvenství. Před poslední disciplínou bylo na čele Bělorusko s jeden a půl bodovým náskokem na náš výběr. Čeští čtvrtkaři ovšem potvrdili svou kvalitu a svedli napínavý souboj o vítězství s nizozemskými rivaly. Finišman Patrik Šorm se ve strhující koncovce dokázal na cílové šachovnici vtlačit na první místo a společně s kolegy Janem Tesařem, Pavlem Maslákem a Vítem Müllerem se mohli těšit nejen z úspěšné odvety za letošní halový evropský šampionát v Toruni, kde nás Nizozemci porazili, ale také z nového národního rekordu 3:02.42. Z tři roky starého maxima z ME v Berlíně naši borci ukrojili rovnou desetinu. Zároveň se také vyhoupli do čela letošních evropských tabulek a co je nejdůležitější, výrazně se přiblížili účasti na olympijských hrách v Tokiu. Běloruští čtvrtkaři skončili až na osmé pozici a bylo tak jasné, že český tým ovládne celkové pořadí. Štafeta čtvrtkařek ve složení Barbora Malíková, Tereza Petržilková, Zdeňka Seidlová a Lada Vondrová doběhla třetí v čase 3:30.51.

V průběhu dvou soutěžních dnů posbíral český tým ve 40 disciplínách celkem 320.5 bodů, radoval se z vítězství v první lize a pro rok 2023 také z postupu mezi evropskou týmovou elitu. Tam naše atlety doprovodí druhé Bělorusko, jehož bodové konto činilo 315 bodů. Naopak v první lize zůstává třetí Nizozemsko, jehož reprezentanti získali rovných 300 bodů.

Závod mužů na 200 metrů nám přinesl vítěznou radost. Jan Jirka potvrdil, že se nachází v životní formě a nechal za sebou plejádu kvalitních sprinterů v čele s Nizozemcem Churandym Martinou a jako jediný stlačil svůj čas pod 21 vteřin. Za výkon 20.82 tak zaslouženě bral plný počet bodů. Nejmladší členka výpravy Barbora Šplechtnová proběhla zatáčku s rovinkou za 23.91 a v celkovém hodnocení byla devátá. Nejrychleji běžela Belgičanka Imke Vervaetová za 23.30.

Vítězslav Veselý se v soutěži oštěpařů ujal vedení hned v úvodní sérii, kdy zaznamenal 78.50, což zopakoval i v druhém pokusu. Až ve třetí sérii ho z čela sesadil Fin Lassi Etelätalo, jehož oštěp se zapíchl na 79.20. Veselý už na tento atak v posledním pokusu nedokázal odpovědět. Body za druhé místo ovšem byly velmi cenné. Další výrazný bodový přísun z vrhačských disciplín přidala koulařka Markéta Červenková. Svěřenkyně Petra Stehlíka zahájila pokusem na 16.40, ale hned v druhé sérii výrazně přidala, když její koule dopadla na 17.23. Přesto, že následně zapsala dva krížky, našla jedinou přemožitelku. Suverénní prvenství pro turecké barvy získala vrhem na 18.50 Emel Dereliová.

Jestli někdo odjede z Kluže maximálně spokojen, tak to bude stýplař Damián Vích. Ten si vedl v závodě na 3000 metrů překážek jako zkušený mazák. Nenechal se rozhodit pády ani kolizemi a zbyly mu síly i na závěrečný finiš, když v důležitém souboji o druhé místo předstihl v závěru běloruského soupeře a cílem proběhl na stříbrné pozici v novém osobním rekordu 8:39.21. Je to vůbec poprvé, co Damián pokořil hranici 8:40. Jediným přemožitelem mu byl Fin Topi Raitanen (8:38.30). Na stejné distanci bez překážek nás reprezentoval Viktor Šinágl, který se v průběhu celého závodu držel ve středu startovního pole a s časem 8:07.66 obsadil šesté místo. Nejrychlejší byl Nizozemec Mike Foppen za 7:57.43.

Kristiina Mäki se nenechala zaskočit změnou disciplíny na poslední chvíli a místo původně avizované patnáctistovky si s bravurou poradila i s tratí 5000 metrů. V průběhu celého závodu se držela na předních pozicích, a když v závěrečném okruhu setřásla do té doby dotírající švédskou běžkyni, bylo z toho parádní druhé místo v letošním nejlepším českém výkonu sezóny 15:52.94. Vyhrála favorizovaná Švýcarka Fabienne Schlumpfová za 15:42.45.

Diana Mezuliáníková nás skvěle reprezentovala již včera na půlce a dnes si na patnáctistovce ještě o příčku polepšila, když v silné konkurenci finišovala na třetí příčce v čase 4:16.71. Nad její síly byly pouze špičkové mílařky Sara Kuivistová z Finska (4:15.58) a Běloruska Darya Baryševičová (4:15.84).

Při svém devátém startu na evropské týmové soutěži opět prokázal své zkušenosti tyčkař Jan Kudlička, jenž prokázal taktickou vyzrálost, která mu nakonec vynesla cenné body za třetí příčku. Český rekordman zvládl napoprvé 520 i 540 centimetrů. Po jednom nezdaru na 550 si nechal dva zbylé pokusy na další postupnou výšku a na 555 centimetrech byl úspěšný hned napoprvé. Zároveň také o tři centimetry vylepšil vlastní nejlepší český výkon této sezóny. Plný bodový zisk pro Turecko vybojoval Ersu Sasma za 565 centimetrů.

Tradiční oporou na stodesítce překážek je Petr Svoboda a potvrdil to také v Kluži, když se do cíle předkláněl na třetím místě v čase 13.73 a nestačil pouze na vítězného běloruského reprezentanta Vitalije Parachonku (13.50) a Turka Mikdata Selvera (13.69). Helena Jiranová obsadila v součtu obou běhů na 100 metrů překážek časem 13.24 šesté místo. Vítězná Běloruska Elvira Hermanová se stala novou držitelkou rekordu šampionátu, když dosavadní maximum Francouzsky Cindy Billaudové z Brunšviku 2014 vylepšila výkonem 12.62 o čtyři setiny.

Mužská půlka se rozhodovala dle očekávání až v cílové rovince. Na jejím začátku se do čela dostával Filip Šnejdr. V závěrečných metrech se před něj ovšem dostali ještě tři soupeři, a tak byl náš reprezentant nakonec čtvrtý za 1:47.90. Jako první proběhl cílem Turek Mehmet Celik v osobním rekordu 1:47.48.

Kladivářka Kateřina Šafránko byla pátá za 67.11, což byl její pokus z třetí série, kdy se na poslední chvíli dostala před dvě soupeřky. Domácímu publiku udělala radost Rumunka Bianca Ghelberová. Ta vytrvale atakovala sedmdesátimetrovou hranici, a nakonec byla úspěšná, když závěrečným pokusem poslala své náčiní do vzdálenosti 71.19. Nepříliš povedenou premiérou v reprezentačním dresu na velké mezinárodní akci prožil diskař Petr Procházka, když zapsal jediný měřený pokus na 49.18 a byl dvanáctý. Domácí primát získal Rumun Alexandru Firfirica za 62.38.

Trojskokan Ondřej Vodák měl vyrovnanou sérii, když se ve všech svých pokusech vešel do dvanácti centimetrů. Nejdále doskákal v druhé sérii, kdy mu rozhodčí naměřili 15.56, a to v celkovém hodnocení stačilo na šesté místo. Jasným vítězem se stal za 16.65 Bělorus Maxim Niastsiarenka. Výškařka Michaela Hrubá se zvládla napoprvé přenést přes 183 centimetrů a její následné pokusy na 186 a 188 už úspěšné nebyly. Obsadila tak sedmé místo. Suverénní vítězkou se stala Švýcarka Salome Langová, která jako jediná pokořila 196 centimetrů. Dálkařka Adéla Záhorová zapsala nejlépe 592 centimetrů a byla desátá. V poslední sérii rozhodla o svém vítězství skokem na 655 centimetrů Rumunka Florentina Iuscová.

Petr Jelínek, foto: Aleš Gräf