přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. ledna 2003, 11:42

Češi v Jihoafrické republice

V těchto dnech se řada českých atletů přesouvá na tradiční soustředění do oblastí, kde vládne mnohem příznivější klima než v České republice.

  

Početná tréninková skupina Dalibora Kupky odletěla v úterý 7. ledna do jihoafrického Potchefstroomu. Společně se zde budou připravovat členové úspěšné štafety na 4x400 m z ME v Mnichově Karel Bláha, Radek Zachoval a Jiří Mužík, světový rekordman v desetiboji Roman Šebrle a slovenský sprinter Martin Briňarský. Během soustředění, které potrvá do začátku února, absolvují reprezentanti jediný ostrý závod.

  

Tréninkový tábor Potchefstroom kdysi objevil Jan Železný a nyní je to velmi oblíbené místo pro zimní soustředění českých a některých slovenských atletů. Potchefstroom leží ve vhodné nadmořské výšce 1 700 metrů a disponuje velmi dobrými stadiony. Klimatické podmínky jsou rovněž příznivé a narozdíl od Kanárských ostrovů v Potchefstroomu nefoukátakový vítr. Kromě toho je pro středoevropana výhodné i časové pásmo Jihoafrické republiky. Přestože atleti absolvují tak dlouhý let, v čase se posunou pouze o jednu hodinu.

 

V Potchefstroomu se čeští atleti budou zejména regenerovat a „rozběhávat“. Po prvním týdnu volnějšího tréninku za nimi přicestuje masér Jiří Dřímal; ještě předtím – 11. ledna – v Potchefstroomu zahájí přípravu Jan Železný.

 

Tomáš Klement

Vytisknout