přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. srpna 2019, 15:35

Češi v Bernu a další víkendová atletika

Týden po domácím republikovém šampionátu se někteří naši atleti vydali na mítinky do zahraničí, kde si nevedli vůbec špatně. Bez zajímavosti nebyly jistě i další atletické podniky bez české účasti.

Bern

Nejpočetnější skupina českých atletů startovala na mítinku ve švýcarském Bernu. Štafeta mužů na 4x100 metrů se opět pokoušela o vylepšení letošního maxima. Oproti tradiční sestavě tentokrát nahradil Zdeňka Stromšíka Štěpán Hampl. Ten si společně s Janem Velebou, Janem Jirkou a Dominikem Záleským doběhl pro vítězství v čase 39.03 o dvě setiny před druhými Portugalci.

Naši sprinteři startovali také v individuálních disciplínách. Jan Veleba dosprintoval na stovce druhý za 10.43, když podlehl pouze Nizozemci Paulinovi Hensleyovi (10.33). Dominik Záleský skončil šestý za 10.55 a Štěpán Hampl byl sedmý v čase 10.72. Jan Jirka zaklekl do bloků na své oblíbené dvoustovce a bylo z toho čtvrté místo a velmi dobrý čas 20.84.

Mílaři Jakub Holuša a Filip Sasínek usilovali o splnění limitu pro start na mistrovství světa v Dauhá. K tomu bylo třeba pokořit hranici 3:36. Za ní naši borci zaostali jen necelou vteřinu. Holuša doběhl třetí v čase 3:36.65 a Sasínek finišoval hned za ním na čtvrté příčce za 3:36.83. Oba si výrazně vylepšili svá sezónní maxima. Sasínkův osobní rekord z roku 2016 je pak pouze o 51 setin lepší. Zvítězil Švéd Kalle Berglund (3:36.07) před trojnásobným olympijským medailistou Alžířanem Taouflikem Makhloufim (3:36.50). „Jsem rád, že jsem se posunul na tuto úroveň, ale cítím, že potřebuji závodit. Mělo by to jít ještě dolů. Běžel jsem vpředu a netaktizoval. Tempo bylo rychlé. Držel jsem se za Švédem Beglundem a až na poslední třístovce mě předběhl Alžířan Makhloufi. Mám dobré pocity směrem k dalšímu průběhu sezóny,“ zhodnotil své vystoupení Holuša.

Andorf

V rakouském Andorfu se blýskla běžkyně Diana Mezuliáníková, která ovládla závod na 1000 metrů v novém osobním rekordu 2:42.29. Tímto výkonem se zařadila na deváté místo historických českých tabulek na této distanci. Nejkvalitnější výkon mítinku obstaral domácí diskař Lukas Weisshaidinger, jenž poslal své náčiní do vzdálenosti 66.15.

Lappenranta

Kristiina Mäki získala před týdnem na českém národním mistrovství běžecký double na tratích 800 a 1500 metrů. Pro finský šampionát zvolila „pouze“ patnáctistovku, kde si doběhla pro stříbro v čase 4:21.36. Z titulu se radovala Sara Kuivistová (4:18.00). Nejvýraznější postavou mistrovství byla sedmibojařka Maria Huntingtonová, která patřila mezi favoritky na cenný kov při nedávném evropském šampionátu do 22 let v Gävle. Tam však ze soutěže odstoupila v Luppenrantě si spravila chuť kvalitním osobním rekordem 6339 bodů.

Berlín

Němci měli svůj domácí šampionát až o tomto víkendu. Parádní představení předvedla dálkařka Malaika Mihambová, když dolétla na 716 centimetrů, čímž si vylepšila hodnotu osobního rekordu i vlastního letošního nejlepšího světového výkonu. Mihambová pak překvapila ještě ziskem bronzu na stovce ve vyrovnaném osobáku 11.21. Nabitou soutěž oštěpařů opanoval Andreas Hofmann (87.70) před Julianem Weberem (86.60) a Thomasem Röhlerem (82.70). Mezi ženami potvrdila roli favoritky úřadující mistryně Evropy Christin Hussongová (65.33). Sprinterský double získala Tatjana Pintová, která byla nerychlejší na stovce (11.09) i na dvojnásobné trati (22.65). Nejvýznamnější běžecký počin měla na svědomí Konstanze Klosterhalfenová. Ta přímo deklasovala na trati 5000 metrů zbytek startovního pole a cílem proběhla vítězně v novém národním rekordu 14:26.76, což ji řadí na čtvrté místo evropských historických tabulek.

Cetniewo

Na mítinku v polském Cetniewu se dařilo domácím vrhačským hvězdám. Koulař Michal Haratyk vyrovnal výkonem 22.32 svůj vlastní národní rekord. K tomu ještě přidal 22.28. Kvalitního vrhu 21.26 dosáhl také druhý Nigerijec Chukwu Enekwechi (21.26). Tradiční kladivářský duel Pawel Fajdek versus Wojciech Nowicki tentokrát vyšel lépe prvnímu jmenovanému, jenž zvítězil za 80.88. Nowicki zapsal 77.57. Domácí primáty pak ještě přidali kladivářka Joanna Fiodorowová (70.83), diskař Piotr Malachowski (65.35), koulařka Paulina Gubaouvá (18.05) a oštěpař Marcin Krukowski (83.68). V oštěpu žen zvítězila Běloruska Taťána Khaladovičová (61.66).

Cessange

Mužská koule má ve světovém měřítku skutečně nebývalou kvalitu. To potvrdil také Lucemburčan Bob Bertemes, který si posunul hodnotu svého kariérního a zároveň národního maxima o 93 centimetrů na 22.22 a vyhoupl se na šesté místo letošních světových tabulek. Je již sedmým koulařem, kterému se v tomto roce pod otevřeným nebem podařilo překonat dvaadvacetimetrovou hranici. To mužská koule nepamatuje.

Šen – Jang

Jeden letošní nejlepší světový výkon a také kontinentální rekord padl v rámci čínského národního mistrovství. Oštěpařka Huihui Lyu ozdobila své vítězství vylepšením vlastního asijského historického maxima na 67.98, což je hod, kterým vévodí letošním průběžným světovým statistikám. Přes 65 metrů se dostala ještě druhá Liu Shiying (65.82). V koulařském kruhu dominovala Gong Lijiao za 19.16. Za zmínku jistě stojí výkon vítěze stovky Xia Zhenya, jenž prolétl rovinku za 10.03.

Hamar

Největšími hvězdami norského mistrovství byli Karsten Warholm a bratři Ingebritsenovi. Warholm se zaskvěl na čtvrtce překážek, kde zaběhl svůj třetí nejlepší kariérní čas 47.43. Následující den nenašel přemožitele ani na hladké čtvrtce, kde vyhrál za 45.54. Běžeckým distancím od osmistovky po 5000 metrů dominovali bratři Ingebrigtsenovi. Půlku vyhrál Filip (1:48.45), na patnácté byl nejlepší v rekordu šampionátu 3:36.33 Jakob a na patce zvítězil nejzkušenější Henrik (13:50.77).

Bursa

Turecký národní šampionát byl otevřeným mistrovstvím, čehož využila nigerijská dálkařka Ese Brumeová, která v příznivých větrných podmínkách a dolétla na skvělých 705 centimetrů, čímž se zařadila na druhé místo letošních světových tabulek za Malaiku Mihambovou. Dostala se také na druhé místo afrických historických tabulek za krajanku Chiomu Ajunwaovou (712) a před další legendární Nigerijku Blessing Okagbareovou (700). Žádná jiná závodnice z afrického kontinentu sedmimetrovou hranici nepřekonala.

Petr Jelínek

Vytisknout