přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

31. července 2022, 17:36

Češi míří do boje se světovou špičkou

Už zítra odstartuje mistrovství světa juniorů v kolumbijském Cali. Dnes měli atleti na programu oficiální trénink na hlavním stadionu a mohli si tak vyzkoušet dráhu a sektory, na kterých se utkají se světovou elitou své kategorie.

Globální mládežnický vrchol se do Cali vrací po sedmi letech. V roce 2015 zde proběhlo mistrovství světa do 18 let. Tehdy nám udělaly medailovou radost výškařky, když si Michaela Hrubá vyskákala zlato a Lada Pejchalová si pověsila na krk bronz. Tentokrát se na stadionu Pascuala Guerrera představí juniorská světová špička.

V předběžných startovních listinách figuruje více než 1500 atletů a atletek ze 145 zemí, kteří se od 1. do 6. srpna utkají o světové medaile. Česká výprava je co do počtů účastníků rekordní, když do Kolumbie odcestovalo 35 našich nadějí, což je o pět více než před rokem na MSJ v Nairobi. Nejpočetnější výpravu vyslaly Spojené státy americké (92) a příliš nezaostává ani Německo (87). Obě reprezentace na minulém šampionátu v Keni chyběly.

V Cali by se už měly představit všechny atletické velmoci. O to složitější bude pro českou výpravu navázat na nebývale úspěšné vystoupení z Nairobi. Přesto máme žhavá želízka v ohni. Jedním z nich je například překážkář Štěpán Schubert. Ten figuruje se svým letošním národním rekordem na stodesítce 13.40 na třetím místě mezi startujícími. Stejně je na tom též výkonem 65.20 kladivářka Barbora Štejfová. Koulařka Katrin Brzyszkowská (16.03) a Ester Bendová na čtvrtce překážek (57.90) figurují na šesté pozici.

Tři čeští atleti se pokusí zopakovat umístění v elitní osmičce. Kromě zmiňovaných Brzyszkowské (5. v Nairobi) a Schuberta (8. v Nairobi) je to také Eva Kubíčková na stovce (8. v Nairobi). Ta už dokonce letos v březnu poměřila síly i se světovou elitou mezi dospělými na HMS v Bělehradě. Na loňskou finálovou účast se pokusí navázat také stýplař Tomáš Habarta a také již zmíněná kladivářka Barbora Štejfová.

V šestnácti disciplínách budou na startu obhájci titulů z minulého šampionátu. Mezi nimi jistě vyčnívá Botswaňan Letsile Tebogo, jenž dokázal na nedávném mistrovství světa v Eugene vylepšit časem 9.94 hodnotu vlastního juniorského světového rekordu na stovce. 

Celkem patnáct atletů ve startovních listinách má čerstvou zkušenost právě z atletického svátku v Eugene a ve svých disciplínách budou favority. To je třeba případ etiopské stýplařky Sembo Almayewová, která už letos byla dokonce druhá na mítinku Diamantové ligy, když v Paříži vytvořila časem 9:09.19 dorostenecké historické světové maximum a mezi juniorkami se zařadila na třetí místo.

Jedním z highlightů bude jistě ženská výška, kde se utkají sedmá z MS v Eugene Estonka Karmen Bruusová a dorostenecká mistryně Evropy Angelina Topičová ze Srbska. Obě mají v této sezóně skočeno 196 centimetrů. Pouze o centimetr méně pak v této sezóně zvládla Nizozemka Britt Weermanová.

Na mužské půlce pak máme hned dva borce, kteří letos stlačili své časy pod 1:45, a to Etiopana Ermiase Girmu (1:44.36) a stříbrného z letošního HMS Keňana Noaha Kibeta (1:44.89), jenž obhajuje bronz. Bude zajímavé sledovat, jak se s juniorskou světovou konkurencí popasuje dorostenecký evropský šampion Jakub Dudycha.

První soutěžní den zasáhne v individuálních disciplínách do bojů hned osm českých atletů a atletek. Desetibojařské klání zahájí Michal Jára s Petrem Svobodou. Svou kvalifikaci bude mít koulařka Katrin Brzyszkowská. Do rozběhů na 110 metrů překážek nastoupí Štěpán Schubert s Šimonem Weiserem. Z běžecké sekce se pak v rozbězích představí mílaři Ondřej Gajdoš s Pavlem Vinduškou a stýplařka Iva Gieselová. Startovat by měla také smíšená štafeta na 4x400 metrů.

Fotogalerie

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Vytisknout