přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. srpna 2019, 15:14

Češi do 1. ligy, Portugalci mezi elitu

Evropské šampionáty družstev jsou již minulostí. Po uplynulém víkendu je jasné, že český tým se v příštím ročníku zúčastní první ligy. Naopak do Superligy se vrací Portugalsko. Jak dopadly jednotlivé skupiny mistrovství Evropy družstev?

Superliga (Bydošť – Polsko)

Elitní skupinu ovládli poprvé v historii Poláci, kteří využili domácího prostředí v Bydhošti k premiérovému triumfu. Vylepšili tak své umístění z Lille 2017 o jednu příčku. Poprvé v historii osmi evropských týmových šampionátů se tak radovalo z prvenství jiné družstvo než Německo nebo Rusko. Obhájci z Německa tentokrát pátý triumf nepřidali a museli se spokojit se stříbrem, které navíc získali až vynikajícím závěrem v průběhu druhého soutěžního dne. Nadále však zůstávají historicky nejúspěšnější zemí mistrovství Evropy družstev, když ani jednou nechyběli na stupních vítězů. Třetí bronz za sebou pak vybojovala Francie.

Český tým má za sebou pátou účast v nejvyšší skupině. V podstatě v průběhu celého víkendového klání bojoval s Ukrajinou o sedmou příčku, která by mu zajistila účast mezi elitou i pro příští vydání ME družstev. To se nakonec nepodařilo, když naši reprezentanti podlehli ukrajinským sokům o šest a půl bodu. Přesto se jedná o druhé nejúspěšnější vystoupení České republiky na mistrovství Evropy družstev. Maximem je sedmé místo z Lille 2017. Nutno dodat, že i tehdy jsme skončili na osmé příčce, ale po diskvalifikaci dvou ukrajinských sprinterek jsme se posunuli na sedmé místo. Co se týká bodového zisku. Ještě nikdy český tým neposbíral tolik bodů. Na svém kontě jich má 219,5. Doposud největším bodovým ziskem bylo 219 bodů při Superlize ve Stockholmu 2011. Jelikož se elitní skupina mistrovství Evropy družstev pro příští ročník ztenčí na osm družstev, společně s Českou republikou sestoupilo ještě Švédsko, Řecko, Finsko a Švýcarsko.

1. liga (Sandnes – Norsko)

Soutěže první ligy proběhly v norském Sandnes, kde poměrně jasně zvítězilo s jednadvacetibodovým náskokem Portugalsko, jehož bodový součet činil 302 bodů. Portugalci si tím zajistili návrat do elitní skupiny, které se v roce 2021 zúčastní potřetí v historii. V roce 2009 hostilo Portugalsko premiéru této soutěže v Leirii a zatím poslední účast v Superlize zaznamenalo v roce 2011 ve Stockholmu. Druhé skončilo Bělorusko s 281 body. Avšak i reprezentanti této země mohou živit naději na účast v elitní skupině. Stane se tak v případě, že běloruská metropole Minsk získá pořadatelství této soutěže v roce 2021 a bude tak devátým týmem, který doplní původní osmičku nejsilnějších družstev v Evropě. Bronzovou pozici obsadili domácí Norové za 269 bodů. Již jistý sestup do skupiny druhé ligy mají Maďarsko, Slovensko a Litva. Naopak osmé Rumunsko bude čekat, zda Bělorusko setrvá v první lize nebo půjde do Superligy. Letošního ročníku první ligy se zúčastnilo jedenáct týmů, jelikož pomyslné dvanácté účastnické místo má Rusko, které je ovšem nadále suspendováno a tím pádem automaticky i bez účasti sestupuje do druhé ligy.

2. liga (Varaždín – Chorvatsko)

Druhou ligu hostil chorvatský Varaždín. Zde se radovalo z vítězství a postupu do první ligy Estonsko, jehož reprezentanti a reprezentantky posbírali 336,5 bodů. Na stupně vítězů je doprovodilo Slovinsko (321 bodů) a Dánsko (311 bodů).

3. liga (Skopje – Makedonie)

Třetí liga se odehrála v makedonském Skopje, kde proběhl vyrovnaný souboj mezi Islandem a Srbskem. Tři body nakonec hovořily ve prospěch Islandu (430 bodů), který si tak za dva roky zazávodí v druhé lize. Stříbro bralo Srbsko (427 bodů). Bronz si na krk pověsili atleti z Bosny a Herzegoviny (385 bodů).

Petr Jelínek

Vytisknout