přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

25. března 2016, 18:23

CAS zpřísnila tresty šestici Rusů

Mezinárodní sportovní arbitráž (CAS) v Lausanne změnila po odvolání IAAF tresty za doping pro šest ruských atletů. Chodci Kirďapkin a Kaniskinová přijdou o zlato a stříbro z chůze na 50 km, respektive 20 km z olympijských her v Londýně 2012. Stýplařce Zaripovové a dalšímu chodci Bakulinovi zase vzalo rozhodnutí CAS světový titul z Tegu 2011.

Ruská antidopingová agentura (RUSADA) potrestala loni za nesrovnalosti v biologických pasech šestici elitních atletů: chodce Kirďapkina, Kaniskinovou, Borčina, Bakulina, Kanajkina a stýplařku Zaripovovou. Zpětně anulovala jejich výsledky, nicméně v některých trestech byla "okna", která se kryla s termíny velkých akcí. Diskvalifikace byly vesměs nastaveny tak, aby sportovci nepřišli o medaile z vrcholných mezinárodních akcí. Selektivní výběr období však napadla téměř přesně před rokem IAAF právě u CAS. Arbitráž jejímu odvolání vyhověla ve všech šesti případech a ve čtvrtečním prohlášení oznámila prodloužení diskvalifikace.

Podle rozhodnutí CAS tak Sergej Kirďapkin bude muset vrátit olympijské zlato z Londýna, jež připadne Australanovi Jaredu Tallentovi. "Přepište dějiny, jsem olympijský vítěz," radoval se okamžitě na twitteru Tallent, který na nedovolené praktiky ruských chodců upozorňoval už dlouho. Podobně přijde o olympijskou medaili z Londýna šampionka z Pekingu 2008 Olga Kaniskinová, jež byla před čtyřmi lety druhá na 20 km. Prodloužení trestu ji také připraví o titul evropské šampionky, který získala v Barceloně 2010.

Majitele budou měnit také dvě zlaté medaile z mistrovství světa v Tegu 2011. Přijít by o ně po rozhodnutí CAS měli běžkyně na 3000 m překážek Julija Zaripovová a vítěz chodeckého závodu na 50 km Sergej Bakulin. Zlato ze stýplu by tak měla dostat Habiba Ghribiová z Tuniska (skončila za Zaripovovou i v Londýně, z tohoto závodu už Rusku diskvalifikovala RUSADA), Bakulin by zase měl nejcennější kov předat krajanovi Denisi Nižegorodovovi, jehož jméno v dopingové aféře nefiguruje. CAS také upravil dobu diskvalifikace výsledků chodců Valerije Borčina a Vladimira Kanajkina. V případě Borčina jde však "jen" o potvrzení předešlého, už podle rozhodnutí RUSADA přišel o dva světové tituly z mistrovství světa v Berlíně 2009 a Tegu 2011.

IAAF tresty vítá, ARAF přijímá

Světová asociace ocenila, že CAS rozhodla "v nejlepším zájmu čistých sportovců a sportovní spravedlnosti". Zástupci IAAF zároveň oznámili, že okamžitě zahájí kroky potřebné k faktické diskvalifikaci potrestaných sportovců a požádají Mezinárodní olympijský výbor, aby medaile z dotčených soutěží přerozdělil. V podobném duchu se vyjádřil na svém twitteru také šéf Evropské atletiky Hansen, který by rád medaile nově předal při červencovém mistrovství Evropy v Amsterodamu.

Reakce z Ruska přišly rozdílné. Zatímco oficiální místa, tedy národní federace (ARAF), rozhodnutí arbitráže přijala a vyjádřila přání, že se její atleti "vrátí do světové atletické rodiny", právní zástupce potrestaných se hodlá odvolat k nejvyššímu (civilnímu) soudu Švýcarska.

Vzhledem k tomu, že tresty byly uděleny zpětně (až na Kanajkina, jemuž vyprší až koncem roku 2020), mohou sportovci aktuálně závodit a někteří by se mohli teoreticky představit na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Ruští atleti jsou však od loňska kvůli systematickému porušování dopingových pravidel vyřazeni z mezinárodních soutěží a hrozí jim neúčast i pod pěti kruhy.

ČTK a Michal Procházka, foto: ČAS / J. Kucharčík

Vytisknout