přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. února 2021, 12:13

Byla schválena nominace pro HME

Předsednictvo Českého atletického svazu schválilo nominaci pro halové mistrovství Evropy v polské Toruni. V té figuruje 28 atletů. Někteří z nich však musí ještě na potvrzení svého startu na HME čekat.

Hned trojnásobné zastoupení budeme mít ve sprintu mužů na 60 metrů. Již svého čtvrtého halového evropského šampionátu se zúčastní Jan Veleba. V letech 2011, 2015 a 2017 pokaždé dokázal postoupit do semifinále. Pro Zdeňka Stromšíka bude Toruň třetím HME. V Praze skončila jeho cesta v rozběhu. O čtyři roky později si připsal semifinálovou účast. Premiéru na velké mezinárodní akci mezi dospělými si odbyde Štěpán Hampl. Na stejné distanci žen bude jedinou českou reprezentantkou Marcela Pírková. Také ona si na halovém kontinentálním vrcholu zazávodí poprvé v kariéře.

Vysoké postavení v letošních průběžných evropských tabulkách budou chtít potvrdit naši čtvrtkaři. Individuálně budou závodit tři. Suverénně nejzkušenějším z nich je Pavel Maslák. Při svém prvním startu v Paříži 2011 sice ještě skončil v rozběhu, ovšem na dalších třech šampionátech vždy vystoupal na nejvyšší stupínek. O poslední HME v Glasgow pak přišel vinou nemoci. Vysoké ambice může mít také Vít Müller. Čerstvý domácí halový šampion si vylepšil při svém triumfu kariérní maximum na 46.31, což ho bude řadit v Toruni mezi kandidáty na postup do finále. Před dvěma lety se mu při prvním startu v evropské konkurenci nepodařilo projít z rozběhu. Třetím do party je semifinalista HME 2015 Patrik Šorm, jenž si individuální účast v Toruni vybojoval na halovém MČR. Na čtvrtce v rámci HME zaklekne do bloků potřetí. Na čtvrtku je nominovaný také Michal Desenský

V závodě žen na 400 metrů bude naším hlavním želízkem v ohni Lada Vondrová. Před dvěma lety ještě jako juniorka vypadla na HME v Glasgow v rozběhu. Během dalších dvou let však nasbírala řadu zkušeností, které se pokusí v Toruni prodat. Na startu však nebude sama. První individuální start na velké mezinárodní akci čeká Terezu Petržilkovou.

Maximální možné zastoupení máme také na mužské osmistovce. Podruhé v kariéře si zazávodí na HME duo Filip Šnejdr a Lukáš Hodboď. Naopak velkou mezinárodní premiéru si odbyde čerstvý halový mistr Tomáš Vystrk, jenž dokázal oba borce na MČR porazit a díky skvělým finišům nemusí být ani on bez šance na postup do dalších kol. Podobně jako Vystrk, si poprvé v dospělé evropské konkurenci zazávodí také půlkařka Vendula Hluchá. Jejím největším úspěchem je doposud finálová účast na ME do 22 let v Gävle 2019.

Diana Mezuliáníková se kvalifikovala na tratích 800 i 1500 metrů, nicméně pravděpodobnější je její start na delší z těchto distancí, na které dokázala na HME v Praze 2015 postoupit do finále, kde obsadila sedmé místo. Před dvěma lety v Glasgow nepostoupila z rozběhu. Na evropský bronz z šampionátu v Bělehradě 2017 se pokusí navázat Filip Sasínek. Před dvěma lety v Glasgow skončil těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě, letos se ovšem nachází v životní formě, když před týdnem zaběhl právě v toruňské hale nový český rekord 3:36.53. Stejně jako Sasínek, si i Jan Friš připíše již čtvrtou účast na HME. V předchozích třech případech nestačilo jeho úsilí na postup z rozběhu, to však bude chtít v Polsku změnit.

Jednoznačně nejzkušenějším atletem v nominaci je překážkář Petr Svoboda. Toruň pro něj má být již sedmým halovým evropským šampionátem. Na tomto podniku debutoval již v roce 2005 v Madridu, kde startoval v sedmiboji a pro zranění z něj musel odstoupit. Všechny další starty již byly na šedesátce překážek a celkem z nich má tři cenné kovy. V roce 2009 vybojoval v Turíně bronz, o dva roky později se v Paříži stal halovým mistrem Evropy a v sezóně 2017 vystoupal v Bělehradě opět na bronzový stupínek. Pravým opakem je ve stejné disciplíně žen teprve dvacetiletá Markéta Štolová, která se velké mezinárodní akce mezi dospělými zúčastní vůbec poprvé. Mezi její největší úspěchy patří čtvrté místo na MEJ 2019 a šestá příčka na MS do 17 let 2017. Druhou českou zástupkyní v této disciplíně bude Helena Jiranová

Jednou z největších českých nadějí bude koulař Tomáš Staněk. Při své čtvrté účasti na HME bude usilovat o třetí cenný kov v řadě. První medaili získal na HME v Bělehradě, kde byl stříbrný. O dva roky později přivezl z Glasgow bronz. První halová Evropa čeká jeho tréninkovou kolegyni Markétu Červenkovou, která zatím na kontinentálních šampionátech závodila výhradně pod otevřeným nebem.

Dálkař Radek Juška má před sebou třetí účast na HME. Zatím dosud nejlepší vystoupení předvedl hned při své premiéře v Praze 2015, kde získal šokující stříbro v dosud platném halovém osobáku 810. Na posledním šampionátu v Glasgow byl pak sedmý.

V tyčkařském sektoru by nás měla reprezentovat stříbrná medailistka z posledního ME do 22 let Amálie Švábíková. Pro svěřenkyni Pavla Berana staršího by byla Toruň druhým HME. Při tom prvním v sezóně 2019 skončila její cesta v kvalifikaci. Její start ovšem musí potvrdit technický delegát šampionátu.

Nominaci pak doplňují ještě další dva členové štafetového výběru, který se pokusí navázat na medailové úspěchy z let 2013, 2015 a 2017 Jan Tesař a Martin Tuček.

V Toruni by si mohli zazávodit ještě mílař Jakub Holuša a vícebojař Adam Sebastian Helcelet. „Předsednictvo Českého atletického svazu schválilo nominaci 28 atletů. Jsou v ní také tři jména, u kterých ještě účast na HME není jistá. Překážkářka Helena Jiranová dostala od ČAS divokou kartu, jelikož má splněný entry standard EA. U vícebojaře Adama Sebastiana Helceleta čekáme, zda přijde pozvánka z EA. Možná účast Jakuba Holuši závisí na tom, jaký čas zaběhne na středečním mítinku v Madridu. Výsledky z mítinku se ještě počítají do možné nominace na HME,“ uvedl šéftrenér reprezentace Jan Netscher.

Nominace českého týmu na HME 2021

Muži:

Štěpán Hampl (60 metrů)
Jan Veleba (60 metrů)
Zdeněk Stromšík (60 metrů)
Michal Desenský (400 metrů, štafeta 4x400)
Pavel Maslák (400 metrů, štafeta 4x400)
Vít Müller (400 metrů, štafeta 4x400)
Patrik Šorm (400 metrů, štafeta 4x400)
Lukáš Hodboď (800 metrů)
Filip Šnejdr (800 metrů)
Tomáš Vystrk (800 metrů)
Jan Friš (1500 metrů)
Filip Sasínek (1500 metrů)
Petr Svoboda (60 metrů překážek)
Radek Juška (dálka)
Tomáš Staněk (koule)
Jan Tesař (štafeta 4x400)
Martin Tuček (štafeta 4x400)

Ženy:

Marcela Pírková (60 metrů)
Tereza Petržilková (400 metrů)
Lada Vondrová (400 metrů)
Vendula Hluchá (800 metrů)
Diana Mezuliáníková (1500 metrů)
Helena Jiranová (60 metrů překážek)
Markéta Štolová (60 metrů překážek)
Amálie Švábíková (tyč)
Markéta Červenková (koule)

Petr Jelínek

Vytisknout