Byla schválena nominace na Univerziádu

středa 5. června 2019
Předsednictvo Českého atletického svazu schválilo nominaci na 30. Letní světovou univerziádu, kterou v červenci hostí Neapol. Do Itálie odcestuje celkem dvacet českých atletů - studentů VŠ.

Letošní sestava je stejně početná, jako byla ta na předešlé univerziádě před dvěma lety na Taiwanu. Tentokrát se jedná o devět žen a jedenáct mužů. Sedmnáct závodníků se představí v individuálních disciplínách a na startu by měly být štafety na 4x100 i 4x400 metrů mužů a 4x100 metrů žen.

Šest našich reprezentantů si zopakuje svou účast na univerzitním mistrovství světa po dvou letech a bude to pro ně tak druhá univerziáda v kariéře. V závodě na 800 metrů mužů budou našimi želízky v ohni Filip ŠnejdrLukáš Hodboď. Šnejdr se dokázal na minulé univerziádě probít do finále, kde obsadil sedmé místo. Hodboďova cesta skončila v semifinále. Následně se oba radovali ze zisku bronzové medaile ve štafetě na 4x400 metrů. Spolu s nimi se na tomto cenném kovu podílel také Vít Müller. Ten nechybí v nominaci ani tentokrát a jistě by rád vylepšil své semifinálové umístění z Taiwanu.

Podobné ambice mají bez pochyby také sprinteři Zdeněk StromšíkDominik Záleský. Také oni skončili na minulé univerziádě v semifinále a v úvodu letošní sezóny naznačují slibnou formu, což potvrdili v individuálních startech i ve štafetě na 4x100 metrů. Jedinou členkou ženské sestavy, která odcestuje do Neapole a má za sebou už start na univerziádě, je Marcela Pírková. V roce 2017 skončila na dvoustovce v semifinále. Letos je nominována i na poloviční trať.

Dalších třináct atletů zažije svou premiéru na Světové letní univerziádě. Suverénně nejvíce mezinárodních zkušeností z nich má stříbrná chodkyně z loňského mistrovství Evropy Anežka Drahotová. Do bloků závodu na 100 metrů překážek zakleknou Helena JiranováLucie Koudelová. Na mužské čtvrtce překážek doplní Víta Müllera ještě Martin Tuček. Ve stejné disciplíně žen nás bude reprezentovat Martina Hofmanová. Na běžeckých distancích 5000 a 10 000 metrů je nominován Jakub Zemaník. Na startovní čáru patnáctistovky se postaví Jan Friš. V kladivářském kruhu se představí Pavla Kuklová. V dálkařském sektoru si zazávodí Anna Křížková. Náročný půlmaraton čeká Terezu Hrochovou a na ženské půlce oblékne reprezentační dres Renata Vocásková.

Štafetové sestavy pak doplňují Vojtěch Svoboda, Vojtěch KolarčíkMichal Tlustý.

Česká výprava bude mít v Neapoli na co navazovat. Před dvěma lety na Taiwanu vybojovali naši reprezentanti tři cenné kovy. Radek Juška ovládl závod dálkařů a na bronzový stupínek vystoupali Kristiina Mäki na patnáctce a štafeta mužů na 4x400 metrů. Dalších sedm atletů se umístilo do osmé příčky.

30. Světová letní univerziáda odstartuje 3. července a atletické soutěže proběhnou od 8. do 13. července.