přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. června 2019, 13:54

Byla schválena nominace na Univerziádu

Předsednictvo Českého atletického svazu schválilo nominaci na 30. Letní světovou univerziádu, kterou v červenci hostí Neapol. Do Itálie odcestuje celkem dvacet českých atletů - studentů VŠ.

Letošní sestava je stejně početná, jako byla ta na předešlé univerziádě před dvěma lety na Taiwanu. Tentokrát se jedná o devět žen a jedenáct mužů. Sedmnáct závodníků se představí v individuálních disciplínách a na startu by měly být štafety na 4x100 i 4x400 metrů mužů a 4x100 metrů žen.

Šest našich reprezentantů si zopakuje svou účast na univerzitním mistrovství světa po dvou letech a bude to pro ně tak druhá univerziáda v kariéře. V závodě na 800 metrů mužů budou našimi želízky v ohni Filip Šnejdr a Lukáš Hodboď. Šnejdr se dokázal na minulé univerziádě probít do finále, kde obsadil sedmé místo. Hodboďova cesta skončila v semifinále. Následně se oba radovali ze zisku bronzové medaile ve štafetě na 4x400 metrů. Spolu s nimi se na tomto cenném kovu podílel také Vít Müller. Ten nechybí v nominaci ani tentokrát a jistě by rád vylepšil své semifinálové umístění z Taiwanu.

Podobné ambice mají bez pochyby také sprinteři Zdeněk Stromšík a Dominik Záleský. Také oni skončili na minulé univerziádě v semifinále a v úvodu letošní sezóny naznačují slibnou formu, což potvrdili v individuálních startech i ve štafetě na 4x100 metrů. Jedinou členkou ženské sestavy, která odcestuje do Neapole a má za sebou už start na univerziádě, je Marcela Pírková. V roce 2017 skončila na dvoustovce v semifinále. Letos je nominována i na poloviční trať.

Dalších třináct atletů zažije svou premiéru na Světové letní univerziádě. Suverénně nejvíce mezinárodních zkušeností z nich má stříbrná chodkyně z loňského mistrovství Evropy Anežka Drahotová. Do bloků závodu na 100 metrů překážek zakleknou Helena Jiranová a Lucie Koudelová. Na mužské čtvrtce překážek doplní Víta Müllera ještě Martin Tuček. Ve stejné disciplíně žen nás bude reprezentovat Martina Hofmanová. Na běžeckých distancích 5000 a 10 000 metrů je nominován Jakub Zemaník. Na startovní čáru patnáctistovky se postaví Jan Friš. V kladivářském kruhu se představí Pavla Kuklová. V dálkařském sektoru si zazávodí Anna Křížková. Náročný půlmaraton čeká Terezu Hrochovou a na ženské půlce oblékne reprezentační dres Renata Vocásková.

Štafetové sestavy pak doplňují Vojtěch Svoboda, Vojtěch Kolarčík a Michal Tlustý.

Česká výprava bude mít v Neapoli na co navazovat. Před dvěma lety na Taiwanu vybojovali naši reprezentanti tři cenné kovy. Radek Juška ovládl závod dálkařů a na bronzový stupínek vystoupali Kristiina Mäki na patnáctce a štafeta mužů na 4x400 metrů. Dalších sedm atletů se umístilo do osmé příčky.

30. Světová letní univerziáda odstartuje 3. července a atletické soutěže proběhnou od 8. do 13. července.

Petr Jelínek

Vytisknout