přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29. dubna 2021, 10:42

Byla schválena nominace na Split

Předsednictvo Českého atletického svazu schválilo nominaci na Evropský pohár ve vrzích a hodech, který proběhne ve dnech 8. a 9. května v chorvatském Splitu.

Češti vrhači jsou pravidelnými účastníky evropského vrhačského poháru. Letos se uskuteční jeho jubilejní 20. ročník. Ten první se odehrál v roce 2001 ve francouzském Nice. Do Chorvatska se vrací po 19 letech. Zatím poslední vydání tohoto atletického se uskutečnilo před dvěma lety v Šamoríně. Loni pak bylo zrušeno.

Ve Splitu nás bude reprezentovat celkem 19 atletů a atletek, což je rekordní počet v rámci Evropského vrhačského poháru. Velmi silná bude oštěpařská ekipa, které vévodí světová rekordmanka a dvojnásobná olympijská vítězka Barbora Špotáková, která se naposledy v této soutěži představila v tureckém Mersinu v roce 2005. V soutěži mužů si ve svých 37 letech odbyde debut na EP vrhačů světový šampion z roku 2013 Vítězslav Veselý. Stejně na tom je i třiatřicetiletý Petr Frydrych. Bronzový medailista z MS 2017 si na Evropském poháru také zazávodí poprvé. Špotákovou v soutěži žen doplní ještě Martina Píšová. V kategorii do 22 let pak budou usilovat o splnění limitu pro start na evropském šampionátu této kategorie Ivana Koktavá a Kryštof Kozač.

Nejžhavějším koulařským želízkem v ohni bude osmá žena nedávného halového mistrovství Evropy v Toruni Markéta Červenková. Pro svěřenkyni trenéra Petra Stehlíka se jedná již o čtvrtý start na EP a v minulosti již okusila, jaké to je stát na stupních vítězů. V sezóně 2016 byla v rumunském Aradu třetí. V mužském koulařském klání zasáhnou do bojů český halový mistr Tadeáš Procházka a Jakub Héža. V kategorii do 22 let nás budou reprezentovat David Tupý a nejmladší členka výpravy Katrin Brzyszkowská, která je věkem ještě juniorka.

V české sestavě nechybí ani naše diskařská jednička Marek Bárta, pro něhož se jedná také o premiérový start na Evropském poháru vrhačů. Naopak Michal Forejt reprezentuje na této soutěži potřetí. Jeho bratr Jakub závodil před dvěma lety v Šamoríně a tentokrát bude usilovat o co nejlepší umístění v kategorii do 22 let. Již pátý start na tomto podniku si připíše Eliška Staňková. Diskařskou sestavu pak doplňuje ještě účastnice závodu dvaadvacítek Barbora Tichá.

Vůbec nejzkušenější závodnicí celé výpravy v rámci Evropského poháru vrhačů je kladivářka Kateřina Šafránková. Svěřenkyně Dušana Krále má na svém kontě šest účastí. Hned při svém debutu v roce 2012 v černohorském Baru vystoupala na bronzový stupínek, když tehdy výkonem 71.16 vylepšila národní rekord Lenky Ledvinové. V mužské kladivářské soutěži bude sbírat cenné zkušenosti Patrik Hájek, jenž loni předvedl nejlepší český kladivářský výkon od roku 2016. V kategorii do 22 let si zazávodí český juniorský rekordman Jan Doležálek.

Petr Jelínek

Vytisknout