Bronzová radost v podobě Malíkové

sobota 20. července 2019
Česká atletika se na mistrovství Evropy v Boras dočkala první medaile. V závodě na 400 metrů ji získala Barbora Malíková. Těsně pod stupni vítězů zaostali čtvrtkař Matěj Krsek a překážkářka Markéta Štolová. Do elitní osmičky se vešli ještě další čtyři čeští reprezentanti.

Barbora Malíková podala v rozběhu a semifinále přesvědčivé výkony a sil na rozdávání měla i v samotném finále. Jak má ve zvyku, závod rozběhla oproti svým soupeřkám opatrněji, ale o to silnější byla v závěru, kdy se přehnala přes Irku Davicii Pattersonovou na bronzovou pozici. Svůj medailový úspěch navíc ozdobila novým juniorským národním rekordem 52.37. O čtyři setiny tak vylepšila letité historické maximum legendární předchůdkyně Taťány Kocembové z roku 1981. Pro titul si doběhla Ruska Polina Millerová v čase 51.71. Stříbro putuje do Velké Británie díky Amber Anningové (52.18).

Ani nový český juniorský národní rekord nestačil v nabitém finále Matěji Krskovi k umístění na stupních vítězů. Matěj vyběhl do finále v osmé dráze a po většinu času tak neměl přehled o svých soupeřích. Když se handicapy srovnaly, bylo sedm čtvrtkařů v jedné lajně. Matěj držel medailové umístění ještě dvacet metrů před cílem, ale na poslední chvíli se před něj vtlačil Švýcar Ricky Petrucciani a „uzmul“ našemu reprezentantovi bronz za 46.34. Matěj byl o tři setiny pomalejší a výkonem 46.37 posunul hodnotu vlastního juniorského rekordu z MSJ v Tampere o 22 setin. Krsek se také dostal do čela našich průběžných národních tabulek před Pavla Masláka. Mistrem Evropy se stal v letošním nejlepším evropském juniorském čase roku 45.85 Ital Edoardo Scotti. Stříbro si na krk pověsil Španěl Bernat Erta za 46.24.

Další bramborové umístění pro český tým získala na stovce překážek Markéta Štolová. Svěřenkyně trenérky Lucie Škrobákové však mohla být maximálně spokojena. Už v semifinále si zaběhla osobák 13.59 a ve finále si jeho hodnotu posunula na 13.56, což stačilo na parádní čtvrtou příčku. Medaile byly přeci jen pro Markétu vysoko. Na zlato bylo třeba běžet letošní nejlepší evropský výkon roku této kategorie, který zaznamenala k radosti domácího publika Švédka Tilde Johanssonová, která proběhla cílem vítězně v čase 13.16. Další cenné kovy braly Polka Pia Skrzyszokowská (13.35) a Britka Lucy-Jane Matthewsová (13.38). Druhá česká zástupkyně ve finále Tereza Elena Šínová dokončila závod na osmém místě v čase 13.67.

Finále výškařek mělo jednu velkou favoritku v osobě Ukrajinky Jaroslavy Mahučikové. Souboj o ostatní příčky byl hodně otevřený a do něho chtěla promluvit také Bára Sajdoková. První dvě výšky 170 a 175 překonala napoprvé a napodruhé se přenesla úspěšně i přes 180 a 184. Nad její síly byla až hodnota 187 centimetrů, což by pro ni znamenalo vylepšení osobního rekordu. Přesto si z Boras odveze pěkné dělené páté místo. Jaroslava Mahučiková nepřipustila žádné drama a jasně dominovala výkonem 192 centimetrů. Následně se na 202 centimetrech neúspěšně pokoušela o překonání juniorského světového rekordu. Další cenné kovy si rozdělily ruské nezávislé závodnice Adelina Chalikovová, která si vyskákala stříbro v novém osobáku 190 centimetrů a Natalya Spirodovová za 187.

Také finále dvoustovky juniorů bylo pro české fanoušky víc než zajímavé. I zde jsme měli dvě naděje v Tomáši NěmejcoviDanielu Vejražkovi, kteří se s evropskou sprinterskou elitou své kategorie prali statečně. Lepšího umístění dosáhl šestý Tomáš Němejc v čase 21.49. Daniel Vejražka si v první dráze dospintoval pro sedmé místo za 21.49. Evropským šampionem se stal Nizozemec Onyema Adigida za 21.08 před stříbrným Němcem Eliasem Goerem (21.16) a bronzovým Italem Mattiem Donolou (21.18).

Mílař Daniel Kotyza byl v průběhu finále na 1500 metrů hodně vidět. Jelikož se nikomu nechtělo běžet, vedl startovní pole téměř celý úvodní kilometr. Vynaložené síly mu pak chyběly ve finiši a postupně se balíkem propadal. Cílem proběhl jako dvanáctý v čase 3:59.78. Strhující finiš vyzněl nejlépe pro Portugalce Nuna Pereiru (3:55.87) před Nizozemcem Robinem Van Rielem (3:56.03) a Britem Joshuou Layem (3:56.20).

Velmi smolné bylo pro české barvy semifinále juniorek na 400 metrů překážek. V tom prvním startovala Barbora Veselá, kterou na sedmé překážce postihl velmi nepříjemný pád a do cíle se nedostala. Kristýna Korelová oproti tomu bojovala o postup až do posledních centimetrů, když sváděla urputný souboj s Ukrajinkou Taťánou Bezshyykovovou, které bohužel nakonec podlehla o pouhé tři setiny, což byl přesně časový úsek, o který se nedostala do finálové osmičky. S časem 59.35 obsadí celkové desáté místo. Nejrychlejší byla Nizozemka Femke Bolová za 57.99.

Závod na 3000 metrů juniorů se rozhodoval až v cílové rovince a v té měl nejvíce sil Němec Elias Schreml a zvítězil v čase 8:16.07 před Srbem Milošem Maleševičem (8:16.68) a Turkem Ömerem Amactanem (8:17.51). Všichni tři medailisté si zaběhli osobák.

V ženském stýplu dlouho vedla Němka Josina Papenfussová , když měla na zbytek startovního pole už poměrně solidní náskok. V posledních dvou okruzích jí však došly síly. Nejprve se před ni dostala její krajanka Paula Schneidersová, která si poté neohroženě doběhla pro mistrovský titul za 10:08.66 a následně podlehla v cílové rovince i Francouzce Claire Palouové (10:12.31, NJR). Schneidersová se tak musela spokojit s bronzem a výkonem 10:12.42.

Ve finále dvoustovky juniorek potvrdila roli velké favoritky Britka Amy Huntová, která svým soupeřkám nedala ani nejmenší šanci a suverénně triumfovala v čase 22.94. Souboj o další cenné kovy byl o poznání napínavější a nejlépe z něj vyšly Francouzka Gemina Josephová (23.60) a Belgičanka Lucie Feraugeová (23.63).

Letošní nejlepší evropský čas juniorské kategorie padl také ve finále ženské osmistovky. Jeho autorkou je vítězná Britka Isabelle Boffeyová, která vyhrála za 2:02.92 před Švýcarkou Deliou Sclabasovou (2:03.36) a svou reprezentační kolegyní Keely Hodkinsonovou (2:03.40).

Britové svou zlatou kolekci rozšířili i na stodesítce překážek, kde nenašel přemožitele Joshua Zeller, jenž kraloval s pohodlným náskokem za 13.39 před Nizozemcem Markem Heidenem (13.58) a Francouzem Paulem Chabautym (13.64).

Norského vítěze mělo tyčkařské finále. Pal Hagen Lillefosse se jako jediný dokázal přenest přes 541 centimetrů a bral zasloužené zlato. Stříbro si vyskákal Ukrajinec Ilja Kravčenko a bronzový byl Francouz Robin Emig. Oba zdolali shodně 531 centimetrů.

Nový juniorský národní rekord 14.00 a zlatou medaili veze domu řecká trojskokanka Spiriduola Karídiová. Bulharská favoritka Alexandra Načevová se musela spokojit se stříbrem a výkonem 13.81. Třetí byla Lotyška Ruta Salmaneová (13.48).

Nejvšestrannějším atletem šampionátu se stal Švýcar Simon Ehammer, jenž ovládl soutěž desetibojařů v juniorském národním rekordu své domoviny 7851 bodů. Z nového osobáku 7700 bodů se mohl radovat stříbrný Nizozemec Leon Mak. Bronz získal Nor Markus Rooth za 7690 bodů.

Ukrajinští kladiváři v Boras dominují. Zlatý úspěch krajana Myhayla Kochana napodobila jeho reprezentační kolegyně v sektoru Valeria Ivanenková, když zvítězila za 65.83 před Němkou Samanthou Boruttaovou (63.53) a Maďarkou Zsanett Némethovou (61.99).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Denisa Kisialová