přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. dubna 2003, 20:25

Bostonský maraton se poběží už po stosedmé

V pondělí 21. dubna se uskuteční jeden z nejprestižnějších silničních běhů na světě, Bostonský maraton.

Na trať nejstaršího maratonského běhu planety se na velikonoční pondělí ve 12 hodin tamního času (19 hodin SEČ) závodníci vydají už po stosedmé. Nejrychlejší časy historie Bostonského maratonu drží keňští vytrvalci. V roce 1994 zvítězil Cosmas Ndeti výkonem 2:07:15 a jeho krajanka Margaret Okayová dominovala v loňském roce časem 2:20:43.Foto: František Macák


Keňané budou patřit k největším kandidátům vítězství v Bostonském maratonu i letos. Vždyť v mužské kategorii jim v posledních dvanácti ročnících patřilo prvenství celkem jedenáctkrát. Pouze v roce 2001 přerušil keňskou hegemonii Korejec Lee Bong-ju. Loni však vrátil vytrvaleckou velmoc na trůn Bostonského maratonu Rodgers Rop, který se postaví na start i letos. Šestadvacetiletý Keňan si v sezoně 2002 kromě titulu v Bostonu připsal také cenné vítězství na Newyorském maratonu. V obou závodech těsně porazil svého krajana Christophera Cheboiboche, který v Bostonu i v New Yorku skončil druhý. Cheboiboch se letos řadí k favoritům Bostonského maratonu. Svůj debut v Bostonu v pondělí zažije Vincent Kipsos, který však bude nastupovat v pozici závodníka s nejkvalitnějším osobním maximem z celého startovního pole (2:06:52).

Šestadvacetiletá keňská vytrvalkyně Margaret Okayová letos obhajuje prvenství na Bostonském maratonu, když v roce 2002 vytvořila vynikající traťový rekord 2:20:43. Aktuálně je tento čas šestým nejlepším výkonem historie ženského maratonu. Sezona 2002 Okayové přinesla pět maratonských titulů z celkem osmi startů. Silnou konkurentkou pro Margaret Okayovou bude v Bostonu další keňská závodnice Joyce Chepchumbaová. Dvaatřicetiletá bronzová medailistka z olympijských her v Sydney se na Bostonském maratonu představí vůbec poprvé. Rovněž premiéra v nejstarším maratonu historie čeká Rusku Světlanu Zacharovovou, jejíž osobní maximum 2:21:31 je však druhým nejlepším výkonem z celého startovního pole a zároveň dvanáctým časem světové historie. Do pořadí může také promluvit zkušená Elana Meyerová z Jihoafrické republiky, která zdejší trať velmi dobře zná. Šestatřicetiletá Meyerová před devíti lety v Bostonském skončila třetí o pouhé čtyři vteřiny před Alenou Peterkovou, a připravila tak českou závodnici o pomyslnou medailovou pozici v prestižním maratonu. Čas 2:25:19 z roku 1994 z Bostonu je pro Peterkovou dosavadním osobním maximem.

Traťové rekordy Bostonského maratonu:
MUŽI
Cosmas Ndeti (Keňa) 2:07:15 (1994)
ŽENY
Margaret Okayová (Keňa) 2:20:43 (2002)

Tomáš Klement

Vytisknout