přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

24. května 2015, 22:11

Bolt stárne. Je klidnější a opatrnější

Nejzvučnější účastník 54. ročníku Zlaté tretry je od včerejška v Ostravě. Odstartuje tu výjimečnou sezónu, vždyť letošní vrchol bude v Pekingu, kde před sedmi lety nastartoval svou hvězdnou kariéru.

Ne že by to tedy byl úplně první letošní závod Usaina Bolta – běžel doma v Kingstonu, při exhibici v Riu, a také při štafetovém poháru v Nassau. Ale půjde o první ostrý individuální start, navíc na oblíbenější dvoustovce. „Je o mnoho lepší forma, než při té první dvoustovce,“ komentoval na sebe nevýrazných 20.20 předvedených na Jamajce v půlce dubna. „Trenér Mills je spokojený, běhal jsem hodně tréninků v zatáčce. Jaký čas bych mohl zaběhnout, nevím, ale tento start bude pro sezónu velmi důležitý,“ ví Usain.

A není to jen pro to, že dvoustovka je pro hvězdného Jamajčana srdeční záležitostí. Konkurence nespí a časy, které předvádějí (byť tedy hlavně na poloviční trati), dávají tušit, že zopakovat na konci srpna v pekingském Ptačím hnízdě to, co se mu povedlo v roce 2008, nebude pro Bolta vůbec snadné. „Soustředím se jen na sebe, nikdo jiný mě netrápí, nesleduju je,“ říká o soupeřích, a hned dodává: „Je důležité, abych se sám dostal do formy.“

Pravda je taková, že v té vrcholné byl naposledy v létě 2013, kdy zářil na mistrovství světa v Moskvě. Předtím vše ale také nešlo hladce, formu na jaře postrádal, a proto slíbený start na Tretře odřekl. Stejně tak chyběl v Ostravě vloni, kdy byl dokonce zraněný. „Když jsem zdravý, vždy rád přijedu,“ dušoval se i na dnešní tiskové konferenci.

Také Bolt však stárne, den před začátkem mistrovství světa mu bude 29 let a tak na sebe musí brát větší ohledy, ale zároveň na sebe i být přísnější. „Ano, dávám pozor na každý detail. Častěji se sám kontroluju, a chodím i častěji k lékaři. Zranění totiž může zruinovat celou sezonu. Snažím se jíst lépe, vynechávat některé věci, které bych chtěl dělat. Je to těžké, ale jsem na to za ty roky zvyklý. Už si nemůžu dovolit kombinaco společenského života a tréninku jako dřív, když jsem byl mladší. Teď si musím víc odříkat,“ vypočítává Jamajčan, který si do Ostravy přivezl po minulých chladných zkušenostech i čepici.

Také přiznává, že i příprava se mění. „Nic výjimečného si sice nepřidávám, v tréninku to ale musí být intenzivnější, víc se zaměřuju na detaily, které mi pomáhají se dostat do té správné formy,“ přibližuje Bolt, který by na scéně rád vydržel do roku 2017, o dalších plánech zrovna jasno nemá. Teď jej plně zaměstnává atletika a nutno podotknout, vypadá soustředěněji než dříve, žádné vtípky nebo grimasy obvyklé při tiskových konferencích. „Ale nebojte, po tréninku to bude lepší,“ slibuje. A při nejhorším zaplněné tribuny jej jistě vyprovokují. „Moc se těším na nový stadion,“ říká.

Foto: Jan Kucharčík

Michal Procházka

Vytisknout