přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. ledna 2003, 11:27

Bláha se chystá na 800 metrů

Krátce poté, co dosáhl vrcholu své kariéry – finálová účast v individuálním závodě na 400 m na mistrovství Evropy – zřejmě čtvrtkař Karel Bláha opouští svou úspěšnou trať a začne se věnovat běhu na 800 m.

„Tento krok jsme zvažovali delší dobu, systematicky se Karel na půlku připravuje od loňského listopadu,“ vysvětluje Bláhův trenér Dalibor Kupka.

Přechod na dvojnásobnou trať Bláha pravděpodobně zrealizuje již v této sezóně. V současné době je tréninková skupina Dalibora Kupky na soustředění v jihoafrickém Potchefstroomu.


 

Už zde se Karel Bláha připravuje na delší trať a ostré závody na 800 m chce stihnout ještě v halové sezóně. Jednou by měl startovat právě v Jihoafrické republice. „Uvidíme podle Karlovy výkonnosti,“ uvažuje Kupka. „Jestli se ukáže, že osmistovka mu nesedí, vrátíme se zase ke čtvrtce. Tuhle variantu si ale moc nepřipouštím, protože, jak jsem řekl, pro tuhle změnu jsme se rozhodli až po zvážení všech důležitých okolností.“

Přeci jen se však Karel Bláha výhradně na trať 800 m zaměří pravděpodobně až od sezóny 2004. Důvodem je případný start na srpnovém MS v Paříži na 400 m. Protože IAAF dodatečně zmírnila čtvrtkařské limity pro účast na MS 2003 v Paříži (B – limit 45,95 s je pro Karla Bláhu reálně dosažitelný), pokusí se atlet Dukly Praha vybojovat účast na světovém šampionátu ještě na této trati.

Karel Bláha je stabilním členem reprezentační štafety na 4x400 m, která s jeho přispěním startovala od roku 1998 celkem ve třech finálových bězích na evropských šampionátech. I nadále se s Bláhou počítá do sestavy, jeho přechod na dvojnásobnou trať v tomto ohledu není překážkou. „Pro štafetu bude Karel stále platným členem. Podívejme se třeba na skvělé výkony půlkařky Lídy Formanové,“ říká trenér Kupka.

Tomáš Klement

Vytisknout