Běžecký víkend s českou radostí

pondělí 8. dubna 2019
Uplynulý atletický víkend byl zejména ve znamení silničních běhů a chůze. Velmi příjemným překvapením byl výkon běžkyně Marcely Joglové, která na maratonu v Rotterdamu vyhověla nominačním požadavkům pro start na mistrovství světa v Dauhá. Přinášíme přehled toho nejzajímavějšího, co se ve světě atletiky o víkendu událo.

Rotterdam

Velká česká radost přišla z NN maratonu v nizozemské Rotterdamu. O velké překvapení se postarala Marcela Joglová, která v závodě obsadila dvanácté místo v novém osobním rekordu 2:36:53. Své kariérní maximum si vylepšila o více než sedm minut, a navíc vyhověla nominačním požadavkům pro start na mistrovství světa v Dauhá. V českých historických tabulkách se zařadila na sedmé místo. Závod ovládla Etiopanka Ashete Bekereová (2:22:55). Mezi muži padl traťový rekord. Jeho novým držitelem se stal Keňan Marius Kipserem a má hodnotu 2:04:11. Jako druhý finišoval v letošním nejlepším evropském výkonu roku 2:05:26 Turek Kaan Kigen Ozbilen, jenž se tímto výkonem časem zařadil na druhé místo evropských historických statistik na této distanci za Mohameda Faraha. Třetí byl Keňan Emanuel Saina (2:05:42). Domácím divákům udělal radost čtvrtý Nizozemec Abdi Nageese, který posunul hodnotu národního rekordu své země na 2:06:17 a momentálně je čtvrtým nejrychlejším Evropanem historie.

Praha

Praha hostila 21. ročník Sportisimo půlmaratonu. V mužském závodě obhájil loňské prvenství Keňan Bernard Kimeli v novém osobním rekordu 59:07. O pouhou vteřinu pomalejší byl druhý Felix Kibitor (58:08). Na stupně vítězů se vešel ještě Stephen Kiprop (59:20). Nejlepším českým závodníkem byl dle očekávání Jiří Homoláč, jenž doběhl v čase 64:03. Mezi ženami zvítězila keňská rodačka v kazachstánských barvách Caroline Kipkiruiová za 65:44. Druhá Lonah Salpeter Chemtaiová se novým izraelským rekordem 66:09 zařadila na druhé místo historických evropských tabulek. Třetí byla Keňanka Mathathi Njeriová (67:51). Z domácích závodnic zaznamenala nejlepší čas Eva Filipiová (1:20:19).

Berlín

Letošní nejlepší evropský výkon na půlmaratonské trati padl v Berlíně. Postarala se o něj Nizozemka Sifan Hassanová, která si s tratí poradila v čase 65:45. Spokojena však příliš nebyla, jelikož původně chtěla útočit na světový rekord Keňanky Joyciline Jepkosgeiové, která před dvěma lety ve Valencii zaběhla 64:51. Hassanová nakonec zaostala o půl minuty za vlastním evropským rekordem. Závodu ovšem jasně dominovala a vyhrála s náskokem více než tří minut.

Istanbul

Velmi rychlý půlmaraton byl k vidění i v tureckém Istanbulu. Jeho vítězka Ruth Chepngetichová se zařadila časem 65:30 na deváté místo historických světových tabulek. V letošních světových statistikách figuruje na druhém místě. V tomto roce byla zatím rychlejší pouze Keňanka Brigid Kosgeiová, která v bahrajnské Manamě zaběhla 65:28.

Milán

Historicky nejrychlejší maratonské časy na území Italie padly v rámci milánského půlmaratonu. Jejich autory jsou Etiopan Titus Eriku, který zvítězil za 2:04:46 (osobní rekord si vylepšil o tři minuty) a Keňanka Vivian Kiplagatová, jejíž vítězný čas měl hodnotu 2:22.25.

Rio Maior

Kromě mítinku Poděbrady Walking se konalo další špičkové chodecké klání v portugalském Rio Maior, což je chodecké Challenge IAAF. Mezi muži se radoval úřadující mistr světa z Kolumbie Eider Arevalo, který prošel cílem v čase 1:21:16. Jednalo se již o jeho třetí prvenství na tomto mítinku. Na stupně vítězů ho doprovodili Španěl Diego Garcia (1:21:27) a Japonec Eiki Takahashi (1:21:41). Také Číňanka Shenjie Qieyang zaznamenala třetí primát v Rio Maior, když potvrdila roli hlavní favoritky i letos a závod opanovala v čase 1:29:01. Další pódiová umístění patří Ukrajince Iryně Kašinové (1:29:31) a Kolumbijce Sandře Arenasové (1:30:00).

Sydney

V Sydney se konalo otevřené australské mistrovství na dráze. O nejkvalitnější výkon se postaral novozélandský koulař Tom Walsh. Světový šampion se výkonem 21.91 posunul do čela letošních světových tabulek. Walsh navíc předvedl velice kvalitní sérii. Jeho nejkratší měřený pokus byl 21.45. Letošní nejlepší výkon roku obstarala také australská dálkařka Naa Anangová, když dolétla na 681 centimetrů. S větrem zapsala dokonce 688 a připsala si cenný skalp zkušenější krajanky Brooke Strattonové (670). Velmi rychlého času dosáhla vítězka čtvrtky překážek Lauren Wellsová, která se výkonem 54.87 dostala na druhé místo letošních světových statistik.

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben