přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. října 2020, 13:51

Běžecký svátek se blíží

Už jen dva dny zbývají do odstartování jediného velkého mezinárodního šampionátu letošní sezóny, kterým je mistrovství světa v ½ maratonu, které hostí polská Gdyně. Oba mistrovské závody slibují skvělou běžeckou podívanou s účastí několika světových rekordmanů či rekordmanek. Na startu by neměly chybět ani čtyři české reprezentantky.

Dvě světové rekordmanky na startu

Poprvé v historii půlmaratonského světového šampionátu se stane, že do mistrovského klání žen nastoupí hned dvě aktuální držitelky světových rekordů na této distanci. Od roku 2013 se totiž zapisují také světové rekordy v ryze ženském závodě. Obě historická maxima byla překonána v letošním roce. Etiopanka Ababel Yeshanehová zaběhla již v únoru v Ras al Khaimah časem 1:04:31 absolutní světový rekord. Keňanka Peres Jepchirchirová pak na začátku září zaběhla v Praze na Letné světový rekord v ryze ženském závodě, když proběhla cílem v čase 1:05:34. Její osobní maximum je pak ještě o 28 vteřin lepší. Obě závodnice by měly být leadery svých týmů. Zkušenosti z mistrovství světa hovoří ve prospěch Jepchirchirové, která dokázala tento šampionát před čtyřmi lety v Cardiffu ovládnout.

Dá se očekávat, že Etiopanky a Keňanky obsadí převážnou část TOP 10 výsledkové listiny a že si to také rozdají o zlato v soutěži družstev. To obhajují běžkyně z Etiopie, které navíc před dvěma lety svůj týmový triumf ozdobily novým rekordem mistrovství 3:22:27. Ten tvoří součet časů tří nejlepších závodnic jednotlivého týmu.

Kromě dvou aktuálních půlmaratonských světových rekordmanek jsou na startu také dvě bývalé držitelky těchto rekordních zápisů. Keňanka Joyciline Jepkosgeiová dokázala v roce 2017 překonat světový rekord dokonce dvakrát a časem 1:04:51 byla nejrychlejší ženou historie této disciplíny až do února tohoto roku, kdy ji překonala právě Ababel Yeshanehová. V Gdyni bude obhajovat stříbro z minulého světového šampionátu ve Valencii.

Etiopanka Netsanet Gudetaová pro změnu držela světový rekord v ryze ženském půlmaratonu, když se před dvěma lety ve Valencii radovala z titulu mistryně světa v čase 1:06:11. Loni si pak vylepšila i své absolutní osobní maximum na 1:05:45 a doufá ve zlatou obhajobu.

K zisku druhého týmového zlata v řadě by měla etiopské sestavě pomoci také pátá žena minulého MS Zeineba Yimerová s osobním rekordem 1:05:46. Naopak loňskou stříbrnou pozici budou chtít vylepšit Keňanky, kde bude kromě Jepchirchirové a Jepkosgeiové oporou také čtvrtá žena ze závodu na 10 000 metrů na loňském MS v Dauhá Rosemary Wanjiruová, která je navíc autorkou nejrychlejšího půlmaratonského debutu historie, když letos v Ras al Khaimah zaběhla 1:05:34.

Etiopsko-keňskou dominanci by se mohla pokusit narušit Lonah Chemtai Salpeterová z Izraele. Ta skončila na předešlém šampionátu ve Valencii až dvanáctá, což jistě mistryni Evropy v běhu na 10 000 metrů a vítězku letošního ročníku tokijského maratonu neuspokojilo. Její osobní maximum v půlmaratonu je 1:06:09.

Na startu budou také další dvě zajímavá jména. Sice se jedná o závodnice, které nemají nejvyšší ambice, ale už jejich samotná účast je raritní. Italka Valeria Straneová je ve svých čtyřiačtyřiceti letech nejstarší účastnicí mistrovství. Svého maxima na tomto šampionátu dosáhla před šesti lety v Kodani, kde skončila osmá. Jen o dva roky mladší je pak Finka Annemari Kiekaraová. Žena, která běžela už olympijské finále na hrách v Atlantě 1996 se na MS v půlmaratonu vrací po neskutečných 22 letech.

A jaké jsou půlmaratonské zkušenosti našich závodnic? Vůbec ta nejrychlejší, kterou je Moira Stewartová si svou úspěšnou premiéru na této trati odbyla jen několik týdnů zpátky v Bratislavě, kde zvítězila v čase 1:12:48, což ji řadí na pátou příčku českých historických tabulek a v Gdyni ji čeká tedy teprve její druhý půlmaraton. O poznání zkušenější je Marcela Joglová, která má na svém kontě již 13 půlmaratonů. Ten nejrychlejší zaznamenala letos při zisku svého prvního mistrovského titulu, kterého dosáhla v novém osobáku 1:13:46, čímž se posunula na sedmé místo české historie. Sedmatřicetiletá Vendula Frintová je hlavně špičkovou triatlonistkou. Čas od času ovšem potrápí i naše nejlepší běžkyně, což se stalo právě na MČR v Kostěnicích, kde si při svém prvním klasickém půlmaratonu doběhla pro stříbro v čase 1:14:08 a je jen těsně za TOP 10 české historie. Stejně jako Stewartová tak poběží na MS teprve svůj druhý půlmaraton, pokud nepočítáme ty, které absolvovala v rámci triatlonových závodů. Tereza Hrochová si poprvé zaběhla půlmaraton v loňském roce, kdy také získala svůj první titul mistryně ČR na této distanci. Od té doby zvládla ještě další čtyři včetně univerziády v Neapoli. Osobní rekord 1:15:59 si zaběhla při zisku bronzové medaile na letošním mistrovství republiky.

Potvrdí Cheptegei svou dominanci?

Bezesporu nejočekávanějším startujícím v závodu mužů bude trojnásobný světový rekordman Joshua Cheptegei z Ugandy. Ten zahájil svou sérii už úvodem roku v ulicích Monaka, kde zaběhl časem 12:51 světový rekord v silničním závodě na 5 kilometrů. O půl roku později se do monackého knížectví vrátil, aby tam překonal historické světové maximum také na dráhové pětce. To má nyní díky němu hodnotu 12:35.36. Před týdnem ve Valencii se pak stal světovým rekordmanem i na trati 10 000 metrů, když proběhl pětadvacet okruhů za 26:11.00. V Gdyni ho čeká půlmaratonská premiéra, a přesto, že tuto distanci poběží poprvé, patří k hlavním favoritům na vítězství. Však je také držitelem historického světového maxima na netradiční trati 15 kilometrů. V nizozemském Nijmegenu uběhl tuto porci za 41:05.

Pokud se mu v sobotu podaří zvítězit, stane se teprve druhým běžcem historie, kterému by se podařilo získat velké globální tituly na dráze, silnici i v krosu. Kromě titulu mistra světa z běhu na 10 000 metrů je totiž i světovým šampionem v přespolním běhu. Obou těchto úspěchů dosáhl v loňském roce. Zatím jediným běžcem, který drží tento zlatý hattrick je Maročan Khalid Skah, jenž je zlatým medailistou z olympijských her v Barceloně 1992, krosovým světovým šampionem z roku 1994 a půlmaratonským mistrem světa z téhož roku. Je také posledním běžcem, který získal titul na MS v půlmaratonu při svém debutu na této distanci.

Tým Ugandy získal v historii MS v půlmaratonu jen jedinou medaili v soutěži týmů, když její reprezentanti vybojovali bronz na šampionátu v Novém Dillí 2004. Naposledy skončili v týmovém měření sil pátí. Nejlepšího individuálního umístění pak dosáhl v roce 2006 Wilson Busienei, který doběhl čtvrtý. Tentokrát má však tato africká země nesmírně silný výběr. Jedním z Cheptegeiových hlavních konkurentů totiž bude jeho mladší krajan Jakob Kiplimo. Teprve devatenáctiletý borec získal loni stříbro na mistrovství světa v přespolním běhu a dařilo se mu i letos, když nejprve na Diamantové lize v Římě vyhrál trojku v čase 7:26.64, což ho řadí na sedmé místo historických světových tabulek a následně si zaběhl při svém primátu na Zlaté tretře v Ostravě velmi kvalitní osobák na desítce. S časem 26:48.63 momentálně figuruje jen těsně za TOP 10 světové historie. Letos navíc dokázal Cheptegeie i porazit. Stalo se tak na domácím krosovém šampionátu v úvodu tohoto roku. Na rozdíl od svého slavnějšího kolegy navíc jeden půlmaraton už běžel. Loni zaběhl ve vysoké nadmořské výšce v Kampale 1:01:53.

I přes neúčast trojnásobného půlmaratonského světového šampiona Geoffreyho Kamworora mají Keňané i letos jen ty nejvyšší ambice. Však se také se 13 týmovými zlaty jedná o historicky nejúspěšnější výpravu v historii půlmaratonského MS. Před dvěma lety ve Valencii však skončili Keňané druzí. K návratu na vrchol by jim měl pomoci zejména Kibiwott Kandie. Ten nejprve opanoval únorový závod v Ras al Khaimah v čase 58:58 a následně byl nejrychlejší i v Praze na Letné, kde se s časem 58:38 stal pátým nejrychlejším mužem historie na této trati. Doplňují ho vítěz loňského Sportisimo ½ maratonu v Praze Benard Kimeli (OR 59:07), dvanáctý muž minulého MS ve Valencii Leonard Barsoton (OR 59:09) i Benard Ngeno (OR 59:07), který loni skončil šestkrát na stupních vítězů ze sedmi půlmaratonů, ve kterých startoval.

Týmové prvenství z Valencie obhajují Etiopané. Jejich sestavě vévodí bronzový z půlmaratonského MS v Kodani 2014 Guye Adola (OR 59:06), jenž dokázal téhož roku ještě porazit keňského suveréna této disciplíny Geoffreyho Kamworora. Za zmínku jistě stojí i jeho maratonský osobák z Berlína 2:03:46. Tehdy podlehl pouze Eliudu Kipchogemu. Dalším skvělým vytrvalcem v etiopských barvách bude třetí nejrychlejší maratonec historie a vítěz letošního tokijského maratonu Birhanu Legese. Minimálně na 10. místo z Valencie se pokusí navázat Leul Gebresilase a zapomínat se nesmí ani na pátého z desítky na MS v Dauhá Andamlaka Beliha.

Tým Bahrajnu asi jen těžko naváže na bronz z minulého roku. Na startu však nebude chybět obhájce stříbra Abraham Cheroben. Držitel kontinentálního rekordu 58:40 jistě opět pomýšlí na pódium.

Do soutěže družstev tentokrát nezasáhne druhý nejúspěšnější tým historie MS Eritrea. Vůbec poprvé se šampionátů nezúčastní výběry Japonska a USA, které jinak nechyběly ani na jednom z dosavadních 23 mistrovství.

Už sedmou účast na půlmaratonském MS si odbyde Jihoafričan Steven Mokoka. Za poslední tři šampionáty byl vždy v TOP 10 a páté místo z maratonu na loňském MS v Dauhá mu jistě dodává dostatečné sebevědomí i pro Gdyni.

Švýcarsko bude mít startu evropského rekordmana Juliana Wanderse i mistra Evropy z roku 2016 Tadesse Abrahama.

Od švédské reprezentace se atak na nejvyšší příčky rozhodně nečeká. Nicméně už teď drží dva primáty, jelikož mají ve své sestavě nejstaršího i nejmladšího účastníka šampionátu. Andhanom Abraha bude mít v době závodu 43 let a jeho reprezentačnímu kolegovi Emilu Milanu de la Olivovi bude teprve devatenáct.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout