Běžecký Silvestr v zahraničí

středa 2. ledna 2019
V řadě evropských destinací se v závěru roku konaly tradiční silvestrovské běhy. V rakouském Peuerbachu byli vidět i čeští reprezentanti. Švýcar Julian Wanders se zase v Paříži blýskl evropským rekordem.

Každoročního silvestrovského běhu v rakouském Peuerbachu se pravidelně účastní i čeští reprezentanti. Mužský závod byl vyměřen na 6800 metrů a z našich si vedl nejlépe čtvrtý Jakub Zemaník, jenž si s tratí poradil v čase 19:37 a za bronzovým Němcem Martinem Grauem zaostal o pouhé dvě vteřiny. Stříbrnou pozici obsadil další zástupce německé běžecké školy Sebastin Hendel, který byl ještě o vteřinu rychlejší než jeho krajan. Jasným vítězem se stal Keňan Davis Kiplagat. Ten vyhrál velmi přesvědčivě v čase 18:46. Na deváté pozici finišoval Jakub Holuša (19:43) a šestnácté místo bral Viktor Šinágl (20:21).

Ženský závod na 5100 metrů ovládla Keňanka Eva Cheronová, když proběhla cílem vítězně v čase 15:43. Pod šestnáct minut stlačila svůj čas ještě druhá Němka Alina Rehová (15:54). Její reprezentační kolegyně Miriam Dattkeová skončila třetí (16:26). Nejlepší českou reprezentantkou byla Moira Stewartová, která obsadila stejně jako Zemaník čtvrté místo v čase 16:39 a připsala si skalp své zkušenější kolegyně Lucie Sekanové. Té patřila ve výsledkové listině šestá pozice (16:55).

Jiří Homoláč vyrazil na závěr roku do katalánské metropole Barcelony, na desítce dosáhl času 30:03, který stačil v konkurenci převážně domácích borců na patnácté místo. Ve vyrovnaném doběhu o prvenství se prosadil Artur Bossy za 28:47, mezi ženami o poznání jednoznačněji zvítězila Marta Galimanyová (33:48).

Wanders evropským rekordmanem na silniční desítce

Švýcarský běžec Julien Wanders dokázal v Paříži vylepšit svůj vlastní evropský rekord v silničním běhu na 10 kilometrů. Cílovou pásku proťal v čase 27:25 a ze svého předešlého maxima ukrojil sedm vteřin (v říjnu zaběhl v Durbanu 27:32). Další medailové obsazení obstarali afričtí běžci. Na stříbrný stupínek vystoupal Etiopan Berhanu Tsegu (27:36) a bronz bral Uganďan Albert Chemutai (27:53).

Madrid

Velmi rychlé časy byly k vidění ve velmi silně obsazené silniční desítce ve španělské metropoli. Vítězný čas Uganďana Jakoba Kiplima měl hodnotu 26:41, což je výkon o tři vteřiny lepší, než je hodnota světového rekordu Leonarda Kommona. Kiplimův výkon ovšem nebude ratifikován z důvodu neregulérnosti trati. Ugandského mladíka doprovodili na stupně vítězů Etiopan Abadi Hadis (26:54) a další reprezentant Ugandy Mande Bushendich (27:24).

Možná trochu překvapivou vítězkou závodu žen byla Keňanka Brigid Kosgeiová. Vítězka chicagského maratonu vyhrála v čase 29:54 a poradila si jak s hvězdnou krajankou Hellen Obiriovou (29:59), tak s etiopskou legendou Tirunesh Dibabaovou (30:40).

Bolzano

Známá běžecká jména zdobila také startovní listinu silniční desítky v italském Bolzanu. Mezi muži kraloval Etiopan Tamirat Tola za 28:12 před Keňanem Jairusem Birechem (28:24) a Uganďanem Oscarem Kiplimem (28:50).

Ženský závod na 5 kilometrů se stal kořistí půlmaratonské světové šampionky Netsanet Gudetové z Etiopie (15:43). O tři vteřiny zpět finišovala Keňanka Janet Kisaová a třetí byla maratonská mistryně Evropy Volha Mazuronaková z Běloruska (16:08).