Běžci testovali tratě pro krosovou Evropu

středa 23. listopadu 2022
Zejména kvalitní domácí konkurence se o víkendu sešla na tratích v parku Piemonte-La Mandria na předměstí Turína, kde se 11. prosince utká evropská krosová konkurence o medaile.

Ve stínu hradu La Mandria na zvlněné a náročné trati – téměř identické s tou, která bude využita příští měsíc – šlo při „J Medical International Cross La Mandria“ nejen o testovací závod. Italové měli závod jako jednu z možností, jak se kvalifikovat. A tak se sešla kvalitní konkurence.

Prudká třístovka nahoru i dolů

V mužském závodě na 10 km si místenku na ME přesvědčivě zajistil Iliass Aouani, když zvítězil v čase 29:34 před bronzovým medailistou z Mnichova na stýplu Osamou Zoghlamim (29:50) a Nekagenetem Crippou (29:52).

Nekagenetův mladší bratr Yemaneberhan se generálky nezúčastnil, evropský šampion na 10 000 m už byl předběžně vybrán a postaví se do čela italského týmu, který má na domácí půdě ambice vyhrát týmový titul.

Běžci i techničtí delegáty se shodli na tom, že trať, která byla navržena pro nadcházející mistrovství Evropy, je jednou z nejtěžších v novodobé historii. Součástí trati bude i nezvyklý prvek v podobě 50metrů průběhu pavilonem s kočáry na okraji hradu.

O hodnocení trati se pro EA podělil vítězný Aouani: „Je opravdu náročná. Půda je těžká a bahnitá, takže musíte běžet chytře a nesmíte vyplýtvat síly v prvních fázích závodu, protože hodně zaplatíte v konci. První část je rovinatá, kde se můžete rozběhnout rychle; druhá část je 300 metrů do kopce a pak 300 metrů z kopce. Oboje je docela strmé, takže nahoru musíte být konzervativní a dolu opatrní. Myslím, že tajemstvím je znát své tělo a odhadnout, kdy zatlačit a kdy naopak šetřit.“

Prosadila se dvojka

Při absenci Nadii Battocletti, která byla rovněž předem vybrána pro evropský šampionát, vyhrála závod žen na 8 km Anna Arnaudo v čase 27:48, podobně pohodlně před Valentinou Gemetto (28:08), třetí byla Nicole Svetlana Reina (28:16).

„Byl to velmi důležitý test vzhledem k Mistrovství Evropy v krosu, hlavně vyzkoušet si trasu. Začala jsem opatrně na radu svého trenéra. Pak jsem nechala nohy běžet, poslouchala své pocity a snažila se do toho jít: stoupání bylo opravdu těžké. Ale je to zábavná trasa,“ těšila se na 11. prosince vítězka.

Stejně jako Battocletti, i Arnaudo bude příští měsíc na mistrovství Evropy soutěžit v závodě běžkyň mladších 23 let, kde budou Italky obhajovat titul z loňského Fingal-Dublinu. V irské metropoli byla Arnaudo dvojkou týmu za individuální vítězkou Battocletti.

Krátká trať pro hosty

Závod na 2km trati míněný jako test formy pro smíšenou štafetu na ME ovládli reprezentanti Portugalska. Mezi muži se prosadil Isaac Nader v čase 5:55 před domácími Yassinem Bouihem (5:56) a čtvrtým z ME na 1500 m Pietrem Aresem (5:58). Ženám vládla Salome Afonso za 7:02 před Italkou Federicou Del Bueno (7:07) a Irkou Nadiou Power (7:10).

Mistrovství Evropy SPAR v krosu se koná 11. prosince a bude v plném rozsahu živě přenášena prostřednictvím webové stránky European Athletics. Některé svazy už zveřejnily svoje nominace, česká se vyjasní po sobotním klání v Rumburku.

Michal Procházka, foto: Damiano Benedetto