Běchovické premiéry pro Pavlištu a Frintovou

neděle 29. září 2019
Zatím jim nejcennější kov z mistrovství ČR na silniční desítce unikal, tentokrát se na trase z Běchovic na Žižkov Vít Pavlišta a Vendula Frintová za teplého, ale větrného počasí o poslední zářijové neděli radovali z triumfu. Juniorskými šampiony se stali Jan Skalička a Anežka Ševčíková.

Vít Pavlišta ze Slovanu Liberec stál při mistrovské běchovické desítce, která se o poslední zářijové neděli běžela již po 123., již čtyřikrát na stupních vítězů, naposledy před rokem na druhém nejvyšším pod Jiřím Homoláčem. Ten ale dnes běžel maraton v Berlíně (v osobním rekordu 2:14:35) a tak svěřenci Jana Pernici ubyl jeden silný soupeř. Zase mu ale přibyl loňský absentér Jakub Zemaník, takže se – spolu s dalšími spolufavority – čekala pořádná bitva.

V polovině trati se s Pavlištou držel Dominik Sádlo (mezičas na 5 km oba 15:01), ovšem Zemaník byl prakticky v kontaktu (15:04) a méně než deset vteřin ztráceli i Jáchym Kovář (15:08) a David Vaš (15:10). Druhá pětka však všechny vždy důkladně prověří, kratší a mírnější stoupání vystřídá skoro kilometrový a také prudší Hrdlořezák. A do kopce je s výjimkou posledních desítek metrů i závěrečných 1,5 km od tramvajové smyčky na Spojovací ke gymnáziu Na Pražačce.

Pavlišta, jenž se chystá na podzimní vrchařské MS, svým rivalům v těžší půlce unikl a s náskokem čtvrt minuty zvítězil. Čas 30:53 minuty není tak kvalitní jako při loňském stříbru (30:27), to ale jde do značné míry na vrub větru, jenž foukal běžcům prakticky po celé trati do tváře. Vítkovický Jakub Zemaník se dotáhl na Dominika Sádla (Nové Město nad Metují) a poradil si s ním o čtyři vteřiny – 31:09 ku 31:13. Ještě výrazněji ztratili nakonec čtvrtý Kovář (31:37) a pátý Vaš (32:03), na kterého se dokonce dotáhl šestý Roman Paulík (32:08).

Ještě vyrovnanější – alespoň v první polovině – byla bitva o medaile mezi ženami, trio Frintová, Chlebiková, Hrochová probíhalo oficiálním mezičasem na pětce pospolu (17:12). Už před Hrdlořezákem však získala Vendula Frintová z Olympu Praha mírný náskok a ten ve stoupání v poslední čtvrtině značně navýšila. Špičková triatlonistka prokázala skvělou připravenost, když navzdory podmínkám proběhla cílem na Pražačce po 35:06 min. od výstřelu u slavného patníku v Běchovicích, jen pár vteřin od „top 10“ v historii závodu. Spolu s bronzem z roku 2003 a stříbrem z 2007 tak zkompletovala svou běchovickou medailovou sbírku.

Její mladé soupeřky výrazně ztratily, přesto dosáhly kvalitních časů. Účastnice pětky na ME do 22 let Aneta Chlebiková z Třince si doběhla pro stříbro za 35:45 o 11 vteřin před Terezou Hrochovou ze Škody Plzeň (35:56), která letos reprezentovala na univerziádě a také ME v běhu do vrchu. Zkušená vrchařka Adéla Stránská, před rokem druhá, zůstala tentokrát bez medaile, když nedokázala umazat nic ze čtvrtminutové ztráty po rovinatější pětce (36:11). Už s velkým odstupem pak doběhly Tereza Ďurdiaková (37:40) a Petra Kotlíková (37:46).

Solidní úroveň měl závod juniorů, kde byla v polovině trati ve hře o titul ještě čtveřice mladých borců. Svou první mistrovskou medaili a hned nejcennější vybojoval Jan Skalička ze Sportingu Příbram a časem 32:26 se vešel i do první desítky absolutního pořadí. Kolínský Roman Pazdera se musel sklonit o 9 vteřin (32:35). A překvapení se zrodilo i v duelu o třetí místo, kde se Martin Zajíc (Univerzita Brno), specialista na dráhovou pětku, z níž má bronz z MČR v Olomouci, oproti loňsku výrazně zlepšil (33:03 vs. 34:42) a jasně porazil vrchaře Borka Požára (33:28), který tak skončil stejně jako loni čtvrtý.

Jedinou juniorkou, která na běchovické trati pokořila 40 minut, byla Anežka Ševčíková z Klášterce na Ohří (39:48), když náskok na jičínskou Gabrielu Veigertovou z pár sekund v polovině trati navýšila v cíli na půlminutu (40:16), třetí byla s odstupem další minuty Marta Klobásková (JAC Brno, 41:13).

Na trať letošního již 123. ročníku se vydalo téměř 2700 závodníků, do cíle se jich dostalo 2673 (z toho 1917 mužů a 756 žen), tedy téměř o tři sta více než před rokem. Byl mezi nimi opět i nejvěrnější účastník Vladimír Kříž, který Běchovice běhá od svých 20 let (* 1943) každoročně. Jeho rekordní 57. čárka přitom rozhodně nebyla symbolická, v solidním (čistém) čase 1:01:49 nechal za sebou skoro tři stovky běžců.