přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. září 2022, 13:18

Běchovice se nezadržitelně blíží

Už jen necelé tři týdny zbývají do startu 126. ročníku tradičního silničního závodu Běchovice – Praha a do 23. září je stále ještě možnost se k běžeckému vrcholu přelomu letní a podzimní sezóny přihlásit.

Běchovice jsou opravdu jedinečným závodem, ať už se jedná o jeho dlouhověkost nebo náročný profil desetikilometrové trati, která vede od legendárního třináctého patníku v Běchovicích směrem na pražský Žižkov.

Mnoho podobných závodů není a třeba o pár týdnů starší bostonský maraton se předloni konal jen virtuální. Oproti tomu Běchovice jsou nestarším nepřerušeným běžeckým závodem. Stop mu nevystavily válečné konflikty ani nedávná pandemie.

Start je jako vždy otevřen nejen účastníkům mistrovského závodu, ale běžcům všech výkonností. Online přihlášky nově běží až do pátku 23. září. Pokud však chcete běžet nejen s číslem, ale se jmenovkou na hrudi, je třeba si pospíšit a zaregistrovat se do neděle 11. září. Kapacita závodu je 3333 účastníků.

Přihlaste se zde 

Účastnická medaile i tričko

Co můžete očekávat? Samozřejmostí je převoz věcí ze startu do cíle, občerstvení na trati i v cíli, ale třeba i snímky od našich fotografů z trati a možnost zvěčnit se po doběhu v oblíbeném fotokoutku s běžeckými parťáky či rodinou. Zůstává možnost pro sběratele získat pamětní odznáček, ale novinkou, kterou jsme už představili, je finišerská medaile. Součástí účastnického balíčku je pak také tričko od nového partnera ČAS společnosti Joma.

Připomínka Zátopkových i veteránů

19. září 1922 se v jediný den narodil jeden z nejslavnějších sportovních párů historie, Dana a Emil Zátopkovi. Emil v době vrcholné kariéry Běchovice neběžel, ale dostal se na ně ve svých čtyřiačtyřiceti letech, a i když byl v kategorii (35-44) nejstarší, skončil třetí. Mimochodem právě v roce narození Zátopkových se před sto lety na Běchovicích poprvé vyhlašovaly veteránské kategorie. I letos se zde vedle klasického šampionátu pro dospělé a juniory běží i MČR veteránů a na startu by neměl chybět ani rekordman co do počtu startů na Běchovicích Vladimír Kříž, pro kterého by se jednalo o jubilejní šedesátý start v tomto závodě. Na něm nechyběl nepřetržitě od roku 1963.

Vrcholem závodního programu by měl být samozřejmě mistrovský závod mužů a žen, kde se každoročně sejde velmi kvalitní konkurence. V kategorii žen by měla být hlavní favoritkou obhájkyně loňského titulu Moira Stewartová, která svůj triumf ozdobila nejkvalitnějším výkonem tohoto šampionátu 33:24.

Petr Jelínek

Vytisknout