Běchovice: comeback královny i mílařské překvapení

neděle 29. září 2013
Mistry republiky v silničním běhu se na slavné trati z Běchovic na Pražačku stali Petra Kamínková a Petr Vitner. Absolutně na 117. ročníku slavného závodu zvítězili Ukrajinec Matvijčuk a Keňanka Chepkemeiová.

Petra Kamínková (na snímku vlevo) se po tříleté odmlce vrátila na republikový trůn v silničním běhu a na 10 013 m dlouhé trati od slavného patníku č. 13 na českobrodské silnice směrem k centru Prahy kralovala už po dvanácté v kariéře. Jen tak zvýraznila svůj rekordní zápis v kronikách nejstaršího evropského běhu. „Jdou mi slzy do očí, těší mě to snad víc než všechny ty tituly předtím. Jsem šťastná, že jsem nejlepší z Češek i za čas pod 35 minut, můj třetí nejlepší na této trati,“ okomentovala 40letá olomoucká závodnice svůj výkon 34:52. „Hodně udělaly podmínky, které byly opravdu suprové. Vítr z 90 % do zad, sluníčko, teplota tak akorát. Co víc si přát?“ radovala se česká běžecká stálice, již na trati předčila jen hostující Keňanka Christine Chepkemeiová, a to ještě navíc jen o šest vteřin. „Možná kdyby běžela v rámci českého mistrovství, zkusila bych předběhnout i ji. Takhle jsem se vnitřně uspokojila,“ přiznala Kamínková.

Druhou příčku v rámci mistrovství obsadila výkonem 35:02 lyžařka Eva Nývltová Vrabcová závodící za brněnský Olymp, třetí byla s 35:24 Lucie Sekanová z USK Praha. „Dostala jsem se aspoň na stupně, i když ambice byly přeci jen o něco vyšší. Ale ne každý závod prostě sedne, tentokrát jsem se dost vytrápila v tom dlouhém stoupání,“ přiznala 24letá svěřenkyně Róberta Štefka. Čtvrtá doběhla Květoslava Pecková (36 rovných), pátá vloni ještě juniorka Lada Nováková (36:22), o pět vteřin za ní vítězka Běchovic z let 2010 a 2011 Ivana Sekyrová.

Mezi muži byl při neúčasti Milana Kocourka a Jana Kreisingera považován za favorita mistrovského závodu Jiří Homoláč (Kroměříž), titul si však poněkud překvapivě odvezl středotraťař Petr Vitner (na snímku vpravo) z Nového Města na Moravě. V cíli byl za 30:02, o tři vteřiny před Homoláčem. „Jsem strašně šťastný, vítězství na Běchovicích řadím hned za svůj osobák na patnáctistovku za 3:42. Jirka mi kolem šestého kilometru utekl asi na 20 m, to jsem měl krizi, ale v Hrdlořezáku jsem ho dotáhl. Ke konci jsme si několikrát nastoupili a já využil zrychlení, které mám z patnáctistovky,“ popisoval radostně 23letý Vitner, pro kterého byly Běchovice ojedinělou exkurzí do delších tratí. „Desítku skoro neběhám, naposledy jsem ji absolvoval právě na Běchovicích před třemi lety, tehdy jsem měl čas 33:11,“ zavzpomínal.

„Petr je ve finiši strašně rychlý, měl jsem mu utéct na trati, ale to se mi nepodařilo,“ smutnil po závodě Homoláč, za jehož zády si pro republikový bronz doběhl Petr Holánek z Velkého Meziříčí (30:39). Čtvrtý skončil Petr Pechek (31:13), pátý další ze spolufavoritů a Vitnerův oddílový kolega Lukáš Kourek. Absolutním vítězem 117. Běchovic se výkonem 29:41 stal Ukrajinec Oleksander Matvijčuk, o 11 vteřin před Keňanem Kipropem Maiyem.

Juniorskou kategorii vyhrál Dominik Sádlo z Nového Města nad Metují, který byl v cíli za 32:10, o 41 vteřin před stříbrným Jáchymem Kovářem z Litomyšle. Třetí doběhl Dominik Kubec z pardubické Hvězdy. Mezi juniorkami byla nejlepší Barbora Blahutová z brněnského Olympu v čase 40:25, stříbro vybojovala Michaela Sedláková z Chotěboře, bronz další brněnská závodnice Olga Půčková.

Závodu v takřka ideálních podmínkách se vedle těch špičkových zúčastnily bezmála dvě tisícovky amatérských běžců včetně silně obsazených veteránských kategorií. Početné pole účastníků běžeckého svátku - dokončilo jich 1857, nejvíce za poslední roky - přišla podpořit i dvojnásobná olympijská vítězka a světová rekordmanka v hodu oštěpem Barbora Špotáková