přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. července 2022, 05:38

Bárta věří v úspěšný návrat do Eugene

Ač mu táhne na třicet, patří diskař Marek Bárta mezi nováčky v českém týmu pro Eugene. Ovšem je to právě on, kdo má z našeho výběru zdaleka největší zkušenosti se závoděním na stadionu, kde se čeští atleti utkají se světovou elitou.

Marek zná prostředí ve Spojených státech velmi dobře. Několik let totiž studoval na Virginia Tech University. Pravidelně se tak zúčastňoval šampionátů NCAA a třikrát si zaházel v rámci celostátního finále právě na stadionu Hayward Field, kde proběhnou i soutěže nadcházejícího mistrovství světa. V sezóně 2016 zde dokonce získal bronzovou medaili, což se dá společně s bronzem z loňského evropského vrhačského poháru ve Splitu považovat zatím ze jeho největší kariérní úspěch.

Bárta je minimálně posledních pět let naší jasnou diskařskou jedničkou. Účast na velkých mezinárodních akcích mu však unikala. Na vině byly zejména vleklé zdravotní potíže s ramenem.

Loni chtěl pětinásobný český šampion bojovat o účast na olympijských hrách v Tokiu a nadějná forma, kterou potvrdil právě bronzem na EP v hodech a vrzích, ukazovala, že se nejedná o nereálný cíl. Marka ale bohužel opět zradilo zdraví, a tak se rozhodl loňskou sezónu předčasně ukončit.

O to složitější pro něj bylo se kvalifikovat na základě rankingu na světový šampionát. Z minulého roku totiž neměl zapsaný žádný závod, a tak musel o to více startů absolvovat letos. Naštěstí se mu dařilo a své místo pro Eugene si vyházel. Téměř po čtyřech letech se tak vrací do Spojených států, kde rozhodně nechce být při své premiéře na velké mezinárodní akci jen do počtu. Ambice jsou jasné, a to je postup do finále.

Petr Jelínek

Vytisknout