Bárta opanoval Daňkův memoriál

úterý 23. května 2023
Diskař Marek Bárta se stal vítězem 23. ročníku Memoriálu Ludvíka Daňka. Koulař Tomáš Staněk ozdobil mítink výkonem 21.71. Dálkař Radek Juška si v Turnově připsal šestý triumf.

Memoriál Ludvíka Daňka se teprve podruhé ve své třiadvacetileté historii dočkal českého vítěze. Na někdejší primát Libora Maliny letos navázal Marek Bárta, jehož maximem v rámci tohoto mítinku bylo do té doby druhé místo z loňského ročníku. Nutno dodat, že Marek zvítězil naprosto zaslouženě. Vyhrál by totiž každým ze čtyř svých měřených pokusů, které letěly za šedesát metrů. Ten nejdelší měřil 61.84. Šedesátku pokořil také druhý Jihoafričan Victor Hogan, a to o jediný centimetr. Bronzovou příčku si vyházel Brit Nicholas Percy (59.49), který se v závěrečné sérii dostal před Michala Forejta (59.04).

Tomáš Staněk má turnovský kruh v oblibě. I proto si vybral Memoriál Ludvíka Daňka pro svůj první start pod otevřeným nebem. Hned úvodním pokusem zajistil vrhem na 21.10. V třetí sérii pak výrazně přitlačil na 21.62 a to nejlepší si nechal na samotný závěr, kdy jeho koule dopadla na 21.71, čímž zaostal jen o tři centimetry za letošním nejlepším evropským výkonem Itala Zana Weira.

Jestli se někomu v Turnově nebývale daří, tak je to český dálkařský rekordman Radek Juška. Ten se v průběhu soutěže musel potýkat s nepříjemnými poryvy větru, nicméně i tak si zajistil už svůj šestý triumf na tomto mítinku. Nejdále dolétl šestým pokusem. Jeho vítězný skok měřil 788 centimetrů. Nejbližším soupeřem ve výsledkové listině mu byl Jamajčan Aubrey Allen za 768 centimetrů. Soutěž dálkařek vyhrála Barbora Hůlková skokem na 606 centimetrů.

Velmi rychlé časy nabídlo finále mužské stovky. Borcům ovšem foukal do zad až příliš silný vítr o hodnotě +3.5 m/s. Nejrychlejší byl Jamajčan Oshane Bailey v čase 10.16. Těsně za ním se do cíle předkláněli Jan Veleba (10.19) a Zdeněk Stromšík (10.20). Trochu více štěstí měly ženy, kterým foukaly do zad rovné dva metry. Toho využila k dalšímu vylepšení osobního rekordu na 11.48 Natálie Kožuškaničová. Nad její síly byla pouze Jamajčanka Jura Levy (11.43).

Na stovce překážek se blýskla parádním osobákem 13.14 Tereza Elena Šínová. Reprezentantka Atletiky Jižní Město si vylepšila kariérní maximum o jedenáct setin a posunula se na páté místo českých historických tabulek. Zároveň také vyhověla nominačním požadavkům pro start na mistrovství Evropy do 23 let ve Finsku i na univerziádu v Číně. Osobní statistiky si posunula také druhá Ukrajinka Nataliia Yurchuk (13.24). Třetí byla Nicoleta Turnerová za 13.43.

Mužská třístovka byla očekávaným soubojem členů naší reprezentační štafety na 4x400 metrů. Z něj vyšel nejlépe díky novému osobáku 32.89 Matěj Krsek před Pavlem Maslákem (33.06) a Michalem Desenským (33.23). Ani jeden se však neradoval z celkového prvenství. To bral vítěz druhého běhu Adam Lukomski z Polska za 32.79. Ve stejné disciplíně žen to dlouho vypadalo na souboj Terezy Petržilkové a Nikoly Bendové. Díky vynikajícímu závěru do něj ovšem vstoupila Barbora Šplechtnová a byla to právě ona, kdo proběhl cílem jako první v osobním maximu 37.44. Petržilková byla jen o setinu pomalejší (37.45). Bendová byla třetí za 37.63. V druhém běhu zazářila Terezie Táborská, která se díky času 38.01 stala druhou nejrychlejší dorostenkou historie na této trati.

Velmi dobré práce vodiče Jakuba Zajíčka využili k rychlým časům naši půlkaři. Vítězný Jakub Davidík splnil časem 1:47.55 limit pro start na mistrovství Evropy do 23 let. Druhý Jan Tesař si zaběhl velký osobní rekord 1:47.72. Kariérní maximum si posunul také Jakub Dudycha, jenž se časem 1:48.08 posunul na sedmé místo národních historických tabulek mezi juniory. Pod 1:49 stlačili své časy ještě Daniel Kotyza (1:48.59) a Jiří Pavel Češka, jenž díky osobáku 1:48.88 vyhověl nominačním požadavkům směrem k MEJ v Jeruzalémě. V závodě žen na 800 metrů potvrdila roli favoritky Kristiina Mäki (2:05.28) před Lenkou Čechovou (2:05.72).

Limity pro mládežnické kontinentální vrcholy byly k vidění i ve štafetách na 4x100 metrů. V kategorii do 23 let se kvalifikovala díky času 44.67 čtveřice Kvasničková, Kožuškaničová, Šplechtnová a Sobotková. Sestava juniorek Tkáčová, Táborská, Elfmarková a Parohová vyhověla nominačním požadavkům pro Jeruzalém díky výkonu 45.27.

Oštěpařskému sektoru kraloval v novém kariérním maximu 75.25 Martin Florian.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová