přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. ledna 2019, 11:59

Atletika slaví sedmdesát

Jeden z nejstarších specializovaných časopisů o atletice vyšel poprvé přesně před sedmdesáti lety. Vizuálně ušel cestu od sešitového černobílého až po celobarevný formát na lesklém papíře, obsahově se posunul z pozice od jediného informačního zdroje o našem sportu po plnohodnotný atletický magazín. Připomeňme si v den výročí v krátkosti jeho příběh.

Poprvé vyšel časopis jako „Instruktor lehké atletiky“ 15. ledna 1949, již od druhého ročníku z názvu měsíčníku ubral instruktora, a také zdvojnásobil počet stran (z 16 na 32). Velký zlom přišel v roce 1957, kdy prvního vedoucího redaktora Jana Novotného v čele vystřídal Alfréd Janecký, a pod dosud nejdéle sloužícím šéfem (1957-1981) „Lehká atletika“ ze sešitového formátu A5 narostla na klasickou časopiseckou A4, ubrala strany (32 na 24), dostala solidnější obálku, na níž se objevila vedle tiskařské černi nově i červená barva.

Na konci šedesátých let (v r. 1969) už nesla titulní strana nynější název „ATLETIKA“, obsah měl zase 32 stran. Vizuálně však časopis velkou proměnu neprodělal, a to ani v dalších dvou desetiletích – větší fotografie se například objevovaly takřka výhradně na vnitřních stranách obálky. O to propracovanější však byl obsah, jenž sahal od metodiky až po statistiku. Na tom měli zásluhu Janecký i třetí šéfredaktor v pořadí Alexandr Žurman.

Se společenskými změnami na přelomu 80. a 90. let přišly i nejdramatičtější okamžiky v historii. Před zánikem časopis zachránilo převzetí od samotného svazu – předtím jej vydávalo po většinu času nakladatelství Olympia, které vydávalo i další sportovní periodika. Paradoxně Atletika vyšla na začátku kritického roku 1991, kdy ji pár čísel vedl Vladimír Víšek, s první celobarevnou obálkou. Následně se ji podařilo stabilizovat kolektivu kolem Františka Macáka, o pár let později už vychází čtyřikrát do roka barevně i vnitřek.

S významnými posuny přišel Macákův nástupce Adam Pražák: pod jeho „taktovkou“ v roce 2006 časopis premiérově vychází celobarevně a po 15 letech se z 16 stran vrátil na plochu 32 stran; a přelomový je i ročník 2010, v němž magazín reagoval na rostoucí význam zpravodajství vlastního webu Atletika.cz snížením periodicity – z měsíčníku na čtvrtletník. Po Pražákovi přichází jako sedmý šéfredaktor v pořadí Michal Procházka, jenž v roce 2016, takřka po šesti desetiletích, mění formát, z A4 na rozměry 23x30 cm inspirovaný francouzskou kolegyní Athletisme.

Tak hodně štěstí, zdraví, milá Atletiko!

Více o historii časopisu v jeho aktuálním čísle 4/2018, které vyšlo v prosinci.

Michal Procházka

Vytisknout