přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. listopadu 2010, 17:27

Atletika se vrátí do Ptačího hnízda, Peking bude hostit MS 2015

Rozhodla o tom Rada IAAF, která o víkendu zasedá v Monaku. V článku také další výstupy z jejího jednání.

Na slávu Ptačího hnízda, které bylo hlavním stadionem a také chloubou olympijských her 2008, už pomalu sedal prach. Nyní ji má šanci resuscitovat atletické mistrovství světa, které se zde s posvěcením IAAF bude konat v roce 2015. Zvolení Pekingu přitom usnadnilo, že jeho jediný soupeř – Londýn – svoji kandidaturu na poslední chvíli stáhl. Důvodem byly nejasnosti ohledně budoucnosti olympijského stadionu budovaného pro Hry 2012.

Světový šampionát v atletice si tak uchová pravidelný rytmus, který se ho drží od Helsinek 2005, a sice že se v roli hostitele střídá Evropa s Asií. Po japonské Ósace a Berlínu to bude příští rok korejské Tegu, které bude následovat Moskva a právě Peking. "Je to skvělá šance rozvíjet náš sport a atletickou kulturu v zemi s 1,6 miliardy obyvatel. Jak někdy říkáme: Čína není země, je to kontinent," prohlásil prezident IAAF Lamine Diack.

Na pořádání světového šampionátu si do budoucna brousí zuby i Ukrajina, zatím pro to udělala první krok, když získala pro Doněck MS do 17 let, které se zde uskuteční v roce 2013. Město spojené v minulosti s úspěchy Sergeje Bubky a později Jeleny Isinbajevové hodlá pro šampionát těžit i z nové infrastruktury, kterou Ukrajina buduje kvůli ME ve fotbale 2012, jež hostí spolu s Polskem.

Na zasedání Rady v Monaku byla též prezentována aktuální finanční situace IAAF. Ta je podle pokladníka asociace Jeana Poczobuta nyní stabilizovaná, a to díky úsporným opatřením a také novým příjmům třeba ve spojitosti se získáním titulárního partnera pro Diamantovou ligu, kterým je firma Samsung. I v budoucnosti se však bude šetřit, aby se vytvořily rezervy, které by měly v horizontu příštích pěti let tvořit minimálně 50 milionů dolarů.

Další výstupy z jednání již jen heslovitě:

- IAAF oznámila, že se jí podařilo smluvit prodej televizních práv s řadou zemí, mezi nimiž nechybí ani Česká republika.

- Rada schválila nominační kritéria pro MS v Tegu (zde).

- IAAF se nadále podílí na vytváření nových pravidel, jak postupovat v případech hyperandrogenismu (zvýšené množství mužských pohlavních hormonů). Ta by měla být oznámena na dubnovém zasedání Rady v Tegu a platit by měla začít počínaje prvním květnem 2011.

V mezinárodním kalendáři došlo k několika změnám: halový mítink IAAF ve Valencii byl zrušen, vícebojařský mítink v Ratingenu změnil datum, Gateshead nahradí v Diamantové lize Birmingham a ve World Athletic Challenge se přesune z Ósaky do Kawasaki.

Nizozemské Antilly nebudou mít samostatnou reprezentaci, jejich závodníci budou nadále závodit jako Nizozemci. Počet členů IAAF se tak snížil na 212.

Adam Pražák

Vytisknout