přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. října 2010, 08:12

Atletika na Hrách Commonwealthu je v polovině

Soutěže pod patronací volného společenství Velké Británie a jejích bývalých kolonií a dominií, které letos hostí indické Nové Dillí, zatím výsledkovou bombu nenabídly, přesto nechybí kvalitní výkony.

Přes četné absence předních atletů, kteří do Nového Dillí nepřicestovali ať už z obav o vlastní bezpečnost v rizikové oblasti či z jiných důvodů, padl v řadě disciplín rekord Her Commonwealthu.  Příkladem budiž třeba ženská patnáctistovka, jíž v  čase 4:05.26 vyhrála olympijská vítězka Nancy Langatová z Keni, následována Novozélanďankou Nikki Hamblinovou a mladou Britkou Stephanií Twellovou, která zde hájila barvy rodného Skotska.

V kouli se prosadila očekávaná favoritka Valerie Adamsová (dříve Villiová), jež poslala své náčiní 47 cm za dvacetimetrovou hranici a výrazně tak vylepšila vlastní čtyři roky starý rekordní zápis z předchozího ročníku Her v Melbourne. Alespoň trochu důstojnou soupeřkou jí byla jen Cleopatra Brownová z Trinidadu, která vrhla 19.03, další koulařky se nedostaly za 16,5 metru.

Taktéž jihoarfická oštěpařka Sunette Viljoenová vylepšovala vlastní rekord, v Novém Dillí jej posunula na 62.34 m. Sekundovaly jí přitom další dvě „šedesátimetrové“ oštěpařky, Australanka Kim Mickleová a další Jihoafričanka Justine Robbesonová.

V kouli se maximem soutěže 21.02 prezentoval  Kanaďan Dylan Armstrong, na čtvrtce se do rekordní  listiny soutěže zapsala Botsvaňanka Amantle Montshoová, která zvládla jeden okruh za 50.10. Do statistik bude zanesen i kladivářský počin 68.57 Kanaďanky Sultany Frizellové.

Tabulky se přepisovaly také na silnici při chodecké dvacítce, a to v obou kategoriích. Tu mužskou ovládl Australan Jarred Talent za 1:22:18, mezi ženami nenašla sobě rovnou soupeřku Angličanka Jo Jacksonová, když po sólozávodě dokončila v čase 1:34:22.


Jen těsně odolalo dálkařské maximum, jehož je od roku 1990 autorem Nigerijec Jusuf Alli. Australan Fabrice Lapierre za ním po výkonu 830 cm zaostal o 8 cm. Bahaman Donald Thomas se ve výšce prezentoval taktéž kvalitními 232 cm. Na vysokých překážkách se prosadilo anglické trio, z nichž nejlepší byl evropský šampion Andy Turner, který byl v cíli za 13.38.

Kompletní výsledky

Adam Pražák

Vytisknout