přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. října 2021, 14:57

Atletika hravě a zdravě

Český atletický svaz odstartoval projekt Pohybová gramotnost – pravidelný pohyb a zdravá výživa. Právě pod touto záštitou proběhlo šest sportovních akcí pro děti a rodiče.

Projekt je financován z dotace Ministerstva zemědělství a je zaměřen na sportování dětí a jejich komplexní vývoj při pohybových aktivitách ve spojení s osvojením principů zdravé výživy.

V rámci projektu proběhlo na přelomu září a října šest akcí, kterých se zúčastnilo více než 2000 dětí, které si mohly společně s rodiči zasoutěžit v nejrůznějších disciplínách. Za jejich úsilí je čekaly medaile, diplomy nebo jiné drobné odměny. Všichni účastníci měli také možnost se občerstvit prostřednictvím zdravých rautů nebo svačinek.

První zastávkou byla 22. září Karviná, kde dělal malým závodníkům společnost spoludržitel českého rekordu na stovce Zdeněk Stromšík. O den později měly možnost si zasoutěžit a seznámit se se zdravou výživou děti ve Vyškově, kam dorazil jako patron vynikající český běžec Jan Friš, jenž si s malými účastníky zazávodil. 24. září pak proběhla další akce v rámci tohoto projektu v Uherském Hradišti. Zde se mohly děti těšit z přítomnosti dokonce dvou patronů, a to překážkáře Martina Tučka a běžce Daniela Kotyzy, kteří si kromě závodů užili s dětmi i fotbálek. Přes 400 ratolestí si zazávodilo se svým rodiči 26. září v Plzni, a to pod patronací finalisty osmistovky na mistrovství Evropy v Berlíně Lukáše Hodbodě. Do Šternberku přijela 30. září podpořit mladé sportovce oštěpařka Irena Gillarová, která nás reprezentovala na olympijských hrách v Tokiu a zatím poslední akce proběhla 3. října v Praze v oddílu Atletika človíček, kde nechyběla finalistka z olympijských her a česká rekordmanka v běhu na 1500 metrů Kristiina Mäki.

V průběhu necelých dvou týdnů si tak děti mohly společně s rodiči užít parádní sportovní den, a navíc se něco dozvědět i o zdravé výživě. Velkým zážitkem pro ně bylo jistě i setkání s úspěšnými reprezentanty, se kterými si mohly zasoutěžit, popovídat nebo získat jejich podpis.

Tím však projekt Pohybová gramotnost – pravidelný pohyb a zdravá výživa rozhodně nekončí. V souvislosti s ním byly spuštěny nové webové stránky a vydána odborná brožura. Koncem října pak proběhne ve Svitavách k projektu školení trenérů.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Vytisknout