Atletický víkend doma i za hranicemi

pondělí 27. ledna 2020
V tradičním víkendovém souhrnu se věnujeme úvodnímu mítinku World Indoor Tour i startům českých reprezentantů. Co se ve světě královny sportu v uplynulých dnech událo?

Boston

V americkém Bostonu odstartoval další ročník World Indoor Tour. O nejvýraznější výkon se postaral na netradiční trati 600 metrů americký půlkařský světový šampion Donovan Brazier, jenž naprosto dominoval v druhém nejrychlejším času historie na této distanci 1:14.39. Rychlejší byl pouze on sám před rokem, kdy zaběhl historické maximum 1:13.77.

Špičkovou kvalitu měly i hladké a překážkové sprinty. Američan Derek Kemp si upevnil pozici na čele letošních světových tabulek, když si posunul hodnotu osobního rekordu na 6.50. Na překážkové šedesátce byla nejrychlejší mistryně světa z Dauhá Nia Aliová (7.94) před svou krajankou Christinou Clemonsovou (7.98) a Jamajčankou Janeek Brownovou (8.00). Do čela letošních halových světových statistik se pak dostali ještě Keňan Bethwell Birgen na trojce (7:44.21), Američan Bryce Hoppel v závodě na 1000 metrů (2:17.41) a španělský trojskokan Pablo Torrijos (16.75).

Nantes

Hned čtyři české atletky startovaly na mítinku ve francouzském Nantes. Nejlépe se vedlo Dianě Mezuliáníkové, která opanovala závod na 800 metrů v letošním nejlepším českém výkonu 2:04.18. Marcela Pírková doběhla ve finále šedesátky sedmá v čase 7.49. Zvítězila Francouzka Cynthia Leduc za 7.33. Na šedesátce překážek jsme měli dvojí zastoupení. Helena Jiranová byla ve finále A sedmá výkonem 8.38 a Tereza Vokálová zaznamenala ve finále B čas 8.50.

Bratislava

Bratislavská hala hostila tradiční mezinárodní mítink Elán. České prvenství připsala na osmistovce Kristiina Mäki, která si s tratí poradila vítězně v čase 2:07.14. Na šedesátce překážek si dosprintovala pro čtvrté místo v čase 8.46 (v rozběhu 8.43) Lucie Koudelová. Vyhrála Slovenka Stanislava Škvarková (dříve Lajčáková) za 8.24 (v rozběhu 8.14). Na hladké šedesátce předvedli vyrovnaný souboj domácí Ján Volko a Rakušan Markus Fuchs. Oba proběhli cílem v čase 6.67. Tisíciny hrály ve prospěch rakouského sprintera. Z technických disciplín zapsal nejkvalitnější výkon albánský dálkař Izmir Smajlaj, jenž dolétl na 790 centimetrů.

Mnichov

Na halovém mítinku v bavorské metropoli se představili dva členové naší úspěšné juniorské štafety na 4x400 metrů, který vybojovala stříbro na loňském MEJ v Boras. Matěj Krsek testoval svou rychlost na šedesátce a dvoustovce. V nejkratším sprintu se předkláněl do cíle na druhém místě v čase 6.79. Na dvoustovce nenašel přemožitele, když triumfoval za 21.78. Daniel Lehar byl nejrychlejší v závodě na 400 metrů. Dva okruhy zvládl za 48.35.

Stromovka/Strahov/Kladno

Někteří reprezentanti testovali formu v rámci krajských přeborů, kde startovali mimo soutěž. V pražské Stromovce si Dominik Záleský vylepšil své sezónní maximum na 6.75. Michal Desenský zaběhl čtvrtku za 47.93. Na Strahově posunula Amálie Švábíková nejlepší český výkon této halové sezóny na 423 centimetrů. Svůj první letošní start si odbyl i koulař Ladislav Prášil, jenž na mítinku Kladno Indoor poslal své náčiní do vzdálenosti 18.73.

Ostatní světové výkony roku

Hned dvakrát se měnil leader světových tabulek v americkém Albuquerque. Vedoucí ženou letošních světových tabulek na šedesátce se stala Američanka Mikiah Briscová (7.08). Druhá Julien Alfredová vylepšila národní rekord Svaté Lucie na 7.10. Letošní nejlepší světový výkon 7.81 zaběhla na šedesátce překážek Američanka Kendra Harrisonová. Zdatně jí sekundovala druhá Nigerijka Tobi Amusanová (7.87).

Prvním čtvrtkařem, kterému se v letošní sezóně podařilo pokořit hranici 46 vteřin je Američan Bryce Deadmon. V College Station zvítězil v čase 45.86.

Další zámořské nejlepší světové výkony zaznamenali půlkař Isiah Harris, (1:48.05), Trey Cunningham v Clemsonu (60 m př. – 7.57), Wadeline Jonathasová (400 m – 51.71) a Nikki Hiltzová (míle – 4:29.39).

Na mužské patnáctistovce stále odolává meta 3:40. Momentálně je jí nejblíže vítěz závodu v Dortmundu Mohamed Mohumed z Německa (3:40.01).