Atletický rok 2020 – 4. čtvrtletí

pondělí 28. prosince 2020
Závěrečné čtvrtletí roku 2020 bylo zejména ve znamení vynikajících běžeckých výkonů. Pro české barvy bylo vrcholem mistrovství světa v půlmaratonu, kde se naše reprezentantky rozhodně neztratily.

Říjen

Překvapivým vítězem odloženého londýnského maratonu se stal Etiopan Shura Kitata, jenž si v chladném a deštivém počasí doběhl v silné konkurenci pro nečekaný triumf v čase 2:05:42. Mezi ženami naopak dominovala favorizovaná keňská světová rekordmanka Brigid Kosgeiová za 2:18:58.

Na speciálním běžeckém mítinku ve španělské Valencii byly překonány hned dva světové rekordy. V závodě na 5000 metrů žen překonala časem 14:06.62 dosavadní historické maximum Etiopanka Letesenbet Gideyová. Na mužské desítce se pak stal novým světovým rekordmanem Uganďan Joshua Cheptegei, který proběhl cílem v čase 26:11.00.

V náhradním termínu se konal také 88. ročník chodeckého mítinku Poděbrady Walking. Jeho vítězi se stali Švéd Perseus Karlström (1:19:43) a Italka Antonella Palmisanová (1:28:40). Pro národní mistrovské tituly na trati 20 kilometrů si došli Lukáš Gdula (1:27:07) a Tereza Ďurdiaková (1:33:54).

V Hengelu padl nový evropský rekord na trati 10 000 metrů žen. Postarala se o něj Nizozemka Sifan Hassanová, která se stala první evropskou závodnicí, která pokořila třicetiminutovou hranici, když proběhla pětadvacet okruhů v čase 29:36.67. V historických světových tabulkách se zařadila na čtvrté místo.

Jediným globálním vrcholem roku 2020 bylo mistrovství světa v půlmaratonu, jehož hostitelem byla polská Gdyně. V závodě žen se představila také čtveřice našich reprezentantek. Nejlépe si vedla 34. Moira Stewartová, která zaostala časem 1:11:08 jen sedm vteřin za národním rekordem Evy Vrabcové. Velké osobáky si zaběhly také 50. Tereza Hrochová (1:12:13) a 66. Vendula Frintová (1:13:16), které se zařadily na páté a osmé místo našich historických statistik na této distanci. Marcela Joglová finišovala jako 73. v čase 1:14:30. V novém světovém rekordu v ryze ženském závodě 1:05:16 zvítězila Keňanka Peres Jepchirchirová. Mezi muži se z titulu světového šampiona radoval mladý Uganďan Jacob Kiplimo za 58:49.

Listopad

V Hotelu Ambassador Zlatá Husa se uskutečnil netradiční Atlet roku 2020. Tentokrát se totiž nevyhlašoval jako anketa, ale byl věnován českým atletickým legendám. Na jednom pódiu se tak sešli Jan Železný, Barbora Špotáková, Helena Fibingerová, Tomáš Staněk, Zuzana Hejnová, Pavel Maslák, Roman Šebrle či Jarmila Kratochvílová.

Běžec Emil Zátopek byl dle prestižního magazínu Athletics Weekly zařazen mezi pět největších světových mužských atletických legend uplynulých 75 let.

Vedení Evropské atletiky rozhodlo o tom, že hostitelem mistrovství Evropy v roce 2024 bude Řím. Pořadatelství halového evropského šampionátu v roce 2023 přidělilo Istanbulu a naše reprezentace odcestuje v příštím roce k boji o návrat do nejvyšší skupiny mistrovství Evropy družstev do rumunské Kluže.

Při půlmaratonu v Novém Dillí se blýskla Etiopanka Yalemzerf Yehualawová, která se svým vítězným časem 1:04:46 zařadila na druhé místo půlmaratonských historických světových tabulek. Na světový rekord krajanky Ababel Yeshanehové ztratila patnáct vteřin.

Prosinec

Nejlepšími světovými atlety uplynulé sezóny dle World Athletics byli zvoleni švédský tyčkař Armand Duplantis a venezuelská trojskokanka Yulimar Rojasová. Oba v sezóně 2020 překonali ve svých disciplínách světové rekordy. Rojasová v hale a Duplantis pod střechou i otevřeným nebem.

Půlmaratonský světový rekord neodolal nakonec ani v kategorii mužů. Ve Valencii se jeho novým držitelem stal Keňan Kibiwot Kandie, jenž se stal prvním běžcem historie, jenž prolomil hranici 58 minut, když mu časomíra v cíli ukázala 57:32 a předešlý rekord krajana Geoffreye Kamworora překonal o 29 vteřin. Pod 58 minut se dostali ještě druhý Rhonex Kipruto (57:49) a třetí Alexander Mutiso (57:59). V kategorii žen zvítězila při svém debutu na této trati Etiopanka Genzebe Dibabaová (1:05:18).

Ve Valencii se běžel také maraton a zde se zadařilo české běžkyni Marcele Joglové, která doběhla jako 25. ve velkém osobním rekordu 2:31:29. Vítězná Keňanka Peres Jepchirchirová se stala časem 2:17:16 pátou nejrychlejší ženou historie. Nový osobák si zaběhl v závodě mužů také Vít Pavlišta, jenž si posunul kariérní maximum na 2:15:35. Zvítězil Keňan Evans Chebet, který se časem 2:03:00 zařadil na sedmé místo historických světových tabulek.

Mistrovství České republiky v přespolním běhu se na sklonku roku uskutečnilo v Běchovicích. V hlavních kategoriích získali tituly Jiří Homoláč a Tereza Hrochová. Mezi juniory zvítězili Martin Kováčech a Tereza Hluchá. Mílařům kraloval Tomáš Jaša.

87. ročník Velké Kunratické ovládl v čase 12:59.3 Martin Bořil.

Vít Hlaváč si v Trnavě došel pro národní mistrovský titul v chůzi na 50 000 metrů na dráze. Zlato získal v čase 3:56:26.29, čímž překonal český rekord Iva Pitáka z roku 1985.

Martina Mazurová překonala v Olomouci vrhem na 15.26 český halový žákovský rekord.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf