přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. listopadu 2020, 16:49

Atletický rok 2020 – 2. čtvrtletí

Druhé čtvrtletí atletického roku 2020 bylo kvůli koronavirové krizi hodně specifické. Přesto se v jeho druhé polovině začalo závodit a nebyla nouze o kvalitní výkony.

Duben

Světová atletika zveřejnila, že bude až do 30. listopadu 2020 přerušeno kvalifikační období pro olympijské hry v Tokiu. Výjimku dostali chodci a maratonci, kterým se kvalifikační období obnovilo 1. října 2020.

Evropská atletika oznámila, že mistrovství Evropy v Paříži, které se mělo konat na konci srpna, bude zrušeno.

Květen

Světová atletika přišla s unikátním projektem Ultimate Garden Clash, kdy se atleti utkávali na dálku. Účastníky prvního vydání byli tyčkaři Armand Duplantis, Sam Kendricks a Renaud Lavillenie. Všichni tři skákali na sektorech na svých zahradách. O vítězství se podělili Lavillenie s Duplantisem.

Druhé vydání Ultimate Garden Clash patřilo tyčkařkám, když proti sobě nastoupily Katerina Stefanídiová, Katie Nageotteová a Alysha Newmanová. Z tohoto klání vyšla vítězně řecká olympijská šampionka Stefanídiová.

Norský běžec Jakob Ingebrigtsen zaběhl ve Stavangeru nový národní rekord v silničním běhu na 5 kilometrů, když si s tratí poradil v čase 13:28. Zároveň se zařadil na pátou příčku historických evropských tabulek.

Na atletických závodech v Kolíně se zaskvěl kladivář Patrik Hájek, když si vylepšil své kariérní maximum na 72.02, což byl nejlepší český výkon za poslední čtyři roky. Dále hodil naposledy Lukáš Melich v olympijském roce 2016.

Červen

Letní atletická sezóna na našem území byla oficiálně zahájena 1. června, kdy se v rámci projektu Spolu na startu závodilo na 173 stadionech napříč celou republikou. Hlavní mítinky se konaly v Kladně, Plzni a Kolíně. Na kladenském Sletišti zářili zejména vrhači. V oštěpařském sektoru se zaskvěli Barbora Špotáková (63.69), Nikola Ogrodníková (62.92) i Jakub Vadlejch (84.31). V koulařském kruhu dominoval výkonem 21.13 Tomáš Staněk. Lada Vondrová se na třístovce posunula časem 37.22 na čtvrté místo českých historických tabulek. Na stejné trati zvítězil v nabitém mužském závodě Jan Jirka za 32.82.

Třetí díl Ultimate Garden Clash obstarali vícebojaři Kevin Mayer, Niklas Kaul a Maicel Uibo, kteří se utkali v trojboji obsahujícím skok o tyči, vrh koulí a pětiminutový běh na dvacetimetrovém úseku. Celkovým vítězem se stal francouzský světový rekordman Kevin Mayer.

Oštěp obou kategorií byl ozdobou i na Memoriálu Josefa Odložila. Na domácím stadionu se dařilo Jakubu Vadlejchovi (83.78) i Nikole Ogrodníkové (64.22). Oštěp žen proběhl jako memoriál Dany Zátopkové. Hlavní memoriálovou disciplínou je běh na 1500 metrů, kde letos zvítězil v čase 3:42.94 Rakušan Andreas Vojta. Skvělou rychlostní formu ukázali Jan Veleba na stovce (10.21) a Pavel Maslák na dvoustovce (20.82).

Na deštivém mítinku v pražské Edenu se postaral o nejkvalitnější výkon diskař Marek Bárta. Jeho náčiní dolétlo na 64.40, což byl nejlepší český výkon od roku 2011. Bárta se s novým osobním rekordem zařadil na sedmé místo českých historických tabulek.

Diamantová liga odstartovala exhibičním mítinkem v Oslu. Na domácích Impossible Games se ve skvělém světle předvedl Karsten Warholm, jenž zaběhl časem 33.78 historické světové maximum na trati 300 metrů překážek. V závodě na 2000 metrů se proti sobě na dálku utkaly týmy Ingebrigtsen a Cheruiyot. Jasně lepší byli Norové, kteří měli v Oslu výrazně lepší podmínky než jejich keňští soupeři v Nairobi. Jakob Ingebrigtsen překonal časem 4:50.01 evropský rekord Brita Steva Crama.

Čtyři disciplíny během necelých dvou hodin stihla na strahovském mítinku absolvovat Lada Vondrová. Jasně ovládla čtvrtku (52.74) i dvoustovku (23.91). K tomu přidala parádní časy na stopadesátce (17.63) a stovce (větrných 11.66). Klára Seidlová se stala s časem 17.35 čtvrtou nejrychlejší ženou české historie na této distanci. Jan Jirka se ve stejné statistice této disciplíny dostal díky výkonu 15.52 dokonce na druhé místo.

Při menším mítinku na Julisce se dařilo Janu Velebovi. Ten nejprve zaběhl velmi solidní stovku za 10.32 a k tomu později přidal i parádní dvoustovku za 20.75.

Vícebojařskému mítinku v Plzni dominovali Kateřina Cachová (5978 bodů) a Ondřej Kopecký (7575 bodů).

Také na Velké ceně Olomouce zářili zejména vrhači. Koulařka Markéta Červenková předvedla nejlepší český výkon od roku 1990, když poslal čtyřkilové náčiní na 18.22. Mezi muži vyhrál Tomáš Staněk za 19.87. Nový dorostenecký národní rekord 17.39 vrhla s tříkilovým náčiním Katrin Brzyszkowská. Oštěpařka Irena Gillarová hodila rovných 60 metrů. Výškař Marek Bahník zdolal 220 centimetrů.

Ve Slavkově u Brna proběhlo mistrovství České republiky v běhu na 10 000 metrů na dráze. V kategorii žen získala v čase 34:20.75 už svůj pátý titul Moira Stewartová. Mezi muži si doběhl pro druhé mistrovské zlato z tohoto šampionátu Vít Pavlišta (30:14.01).

Petr Jelínek

Vytisknout