Atletický rok 2019 – 3. čtvrtletí

středa 11. prosince 2019
Třetí čtvrtletí bylo jednoznačně nejnabitějším obdobím atletického roku 2019, kdy proběhly mládežnické šampionáty, domácí mistrovství nebo vyvrcholila Diamantová liga. Jaké byly letní měsíce uplynulé sezóny?

Červenec

Seriál Diamantové ligy pokračoval ve švýcarském Lausanne, kde jsme měli dvojí zastoupení. Zuzana Hejnová doběhla druhá v závodě na 400 metrů překážek ve svém nejrychlejším čase roku 54.11 a oštěpařka Barbora Špotáková byla třetí s výkonem 63.79.

První liga mistrovství Evropy družstev ve vícebojích na portugalském ostrově Madeira vyšla nejlépe českým barvám, které toto klání ovládly. Z individuálních prvenství se těšili Kateřina Cachová (6034) a Jiří Sýkora (8104). Dominanci českých mužů potvrdil na druhém místě Jan Doležal (8083). Za Českou republikou se umístilo druhé Finsko a třetí Polsko.

Nejlepšího českého umístění na mistrovství Evropy v běhu do vrchu ve švýcarském Zermattu dosáhla v kategorii juniorek Barbora Havlíčková, která vybojovala zlatou medaili. Družstvo juniorek zaostalo jediný bod za pódiovým umístěním na čtvrté příčce.

Jedinou českou zástupkyní na Evropském poháru v běhu na 10 000 metrů byla Moira Stewartová a svěřenkyně Václava Janouška si vedla skvěle, když finišovala v běhu B na čtvrtém místě ve velkém osobáku 32:57.51 a stala se druhou nejrychlejší Češkou historie na této distanci. Kariérní maximum si posunula o 27 vteřin. Z úspěšné obhajoby se radovala keňská rodačka v izraelských barvách Lohan Chemtai Salpeterová za 31:15.78. Ještě rychlejšího času ovšem dosáhla Stephanie Twellová (31:08.13), která ovšem neoblékla britský dres, ale hájila skotské barvy, a tím pádem nemohla být zahrnuta do celkového hodnocení.

Česká juniorská reprezentace opanovala mezistátní utkání v maďarském Györu, když porazila soupeře z Maďarska, Slovinska a Slovenska. O nejkvalitnější výkony se postarali Jakub (61.75) a Michal (61.18) Forejtovi.

Mistrovství Evropy do 22 let hostilo švédské Gävle a česká výprava si z něj odvezla dva cenné kovy. Stříbrné medaile vybojovaly tyčkařka Amálie Švábíková a čtvrtkařka Lada Vondrová, která ještě přidala skvělé šesté místo na čtvrtce překážek.

Ve Švédsku proběhlo také mistrovství Evropy juniorů a české vystoupení v Boras bylo velmi úspěšné, když se naši reprezentanti hned ve čtyřech případech postavili na stupně vítězů. Dvojí radost jsme prožili v diskařském sektoru, kde si vyházel stříbro Michal Forejt a na stupně vítězů ho doprovodil jeho bratr Jakub, jenž si na krk pověsil bronz. Pro stejný cenný kov si doběhla na hladké čtvrtce Barbora Malíková. Navíc svůj medailový úspěch ozdobila novým juniorským národním rekordem 52.37. Medailové konto českého týmu pak završila štafeta čtvrtkařů ve složení Ladislav Töpfer, Filip Ličman, Daniel Lehar a Matěj Krsek, která si doběhla pro stříbro v novém národním juniorském maximu 3:08.50. České juniorské tabulky přepisoval v závodě na 400 metrů i Matěj Krsek. Vynikajícím časem 46.37 skončil těsně pod stupni vítězů na nepopulárním čtvrtém místě.

Dalšího vynikajícího umístění dosáhla na mítinku Diamantové ligy v Monaku Zuzana Hejnová, když finišovala na třetí pozici. K vidění byl také nový světový rekord. V závodě na jednu míli ho obstarala Nizozemka Sifan Hassanová, která časem 4:12.37 o 23 setin překonala předešlé maximum Rusky Světlany Mastěrkovové.

Po juniorech kralovali svému mezistátnímu utkání i dorostenci, kteří v Trnavě ovládli kategorii dívek i chlapců.

Na mítinku Diamantové ligy v Londýně se představily tři české závodnice. Nejlépe si vedla druhá Zuzana Hejnová. Oštěpařka Nikola Ogrodníková byla pátá a její kolegyně v sektoru Barbora Špotáková skončila šestá.

Na Evropském olympijském festivalu v Baku získala česká výprava dva cenné kovy. Jakub Davidík se stal suverénním vítězem závodu na 800 metrů. Tomáš Oberndorfer doběhl ve finále stodesítky překážek stříbrný.

Mistrovství České republiky mužů a žen proběhlo v Brně. Sprinter Jan Veleba dokázal na stovce vyrovnat časem 10.16 národní rekord na této distanci a zároveň se jednalo o nové historické maximum šampionátu. To se měnilo také ve štafetě žen na 4x100 metrů. Sestava USK Praha triumfovala v čase 44.43. Oštěpařka Barbora Špotáková si vyházela již svůj třináctý mistrovský titul za 63.14. Velmi kvalitní výkon 83.22 předvedl Jakub Vadlejch. Za zmínku jistě stojí i vítězné časy Lady Vondrové na hladké čtvrtce (51.71), Víta Müllera na čtvrtce překážek (49.59), Filipa Šnejdra na osmistovce (1:47.05) nebo Kláry Seidlové na stovce (11.38).

V Des Moines probíhaly boje v rámci amerického národního šampionátu. Dalilah Muhammadová vylepšila na čtvrtce překážek časem 52.20 světový rekord. Tyčkař Sam Kendricks se zařadil svým vítězným výkonem 606 centimetrů na druhé místo historických světových tabulek pod otevřeným nebem. Další špičkové výkony obstarali koulař Ryan Crouser (22.62), čtvrtkař Fred Kerley (43.64), kladivářka DeAnna Priceová (78.24) a čtvrtkař překážkář Rai Benjamin (47.23). Všechny tyto výkony patří do historické TOP 10.

Srpen

S jasným cílem odjížděl český tým na mistrovství Evropy družstev do polské Bydhošti, a tím bylo setrvaní v elitní skupině této soutěže. To se bohužel po tuhém boji s Ukrajinou nakonec nepodařilo. Ač čeští atleti dosáhli historicky nejlepšího umístění v rámci ME družstev, když skončili na osmé příčce, sestoupili do nižší soutěže. Jediné individuální prvenství získala na čtvrtce překážek Zuzana Hejnová. Tomáš Staněk a Jakub Vadlejch brali body za druhé místo. Pomyslné medailové příčky pak obsadili ještě třetí Irena Šedivá, Kristiina Mäki a Jakub Holuša. V celkovém hodnocení se z vítězství radovali domácí Poláci před Francií a Německem.

Na Diamantové lize v Birminghamu jsme měli zastoupení v oštěpaři Jakubu Vadlejchovi, jenž v druhém největším britském městě zaznamenal svůj nejdelší hod sezóny 85.78, což mu stačilo na druhé místo.

Druhé kolo extraligy družstev na pražské Julisce ovládli muži Dukly Praha a ženy USK Praha.

Tomáš Staněk si na „Diamantovce“ v Paříži vyházel páté místo za 21.30. Zvítězil Novozélanďan Tom Walsh (22.44). Ozdobou byly trojskokanské výkony v podání Američana Willa Claye (18.06) a Venezuelanky Yulimar Rojasové (15.05).

Jan Tesař zaběhl na Memoriálu Josefa Sečkáře v Brně poprvé v kariéře čtvrtku překážek pod padesát vteřin, když proběhl trať za 49.89.

Hned čtyři čeští atleti startovali v curyšském finále Diamantové ligy. Nejlepšího umístění dosáhla třetí oštěpařka Nikola Ogrodníková. Barbora Špotáková si vyházela páté místo. Zuzana Hejnová doběhla v závodě na 400 metrů překážek čtvrtá. Jakub Vadlejch obsadil v soutěži oštěpařů šestou pozici. Jedinečný souboj předvedli na čtvrtce překážek Nor Karsten Warholm a Američan Rai Benjamin. Výsledkem byly časy pod magickou hranici 47 vteřin. Warholm vylepšil vlastní evropský rekord na 46.92 a zařadil se na druhé místo historických světových tabulek. Benjamin se do cíle předklonil o šest setin později a v historických statistikách dělí s časem 46.98 třetí místo s Katařanem Sambou. Nový rekord Diamantové ligy zapsali kubánský dálkař Juan Miguel Echevarría (865) a Shaunae Miller-Uibová z Baham na dvoustovce (21.73).

Září

Posledním zástupcem v letošním ročníku Diamantové ligy byl koulař Tomáš Staněk. V bruselském finále skončil sedmý za výkon 20.86. Trofej obhájil Novozélanďan Tom Walsh (22.30).

Čtyřiadvacátý ročník silničního závodu na 10 kilometrů Birell Grand Prix patřil keňským závodníkům. Mezi muži zvítězil v letošním nejlepším světovém výkonu 27:02 Geoffrey Koech. Ženám kralovala v čase 29:57 jeho krajanka Sheila Chepkiruiová. Nejlepšími českými závodníky byli Vít Pavlišta a Hana Homolková.

Na mistrovství České republiky družstev v Hodoníně potvrdili roli favoritů muži Dukly Praha a ženy USK Praha. Dukla se radovala již z 59. triumfu, USK vystoupalo na nejvyšší stupínek po devětadvacáté.

V běloruském Minsku proběhlo premiérové utkání mezi výběry Evropy a Spojených států. Zvítězila Evropa se ziskem 724 bodů. Američané jich posbírali 601. Nejlepší výkony utkání měli na svědomí běloruský výškař Maxim Nědosekov (235), ukrajinská výškařka Julia Levčenková (202), německý oštěpař Johannes Vetter (90.03) a americký koulař Darrell Hill (22.35).

Na mistrovství České republiky žactva byly k vidění čtyři rekordy šampionátu. Do čela této statistiky se dostali tyčkařka Niki Joannidu (370), Tomáš Dvořák na stovce překážek (12.89), Jiří Pavel Češka na osmistovce (1:57.39) a dálkař Pavel Halátek (700).

Z titulů na 123. ročníku závodu Běchovice – Praha, který je zároveň domácím republikovým šampionátem v silničním závodě na deset kilometrů, se radovali Vít Pavlišta a Vendula Frintová.

Úspěšnou sezónu mládežnických výběrů na mezistátních utkáních završili starší žáci, kteří nenašli přemožitele na mezistátku ve slovinské Ptuji. Tyčkař Jakub Šafář navíc vylepšil vlastní žákovský národní rekord na 470 centimetrů.

Keňan Geoffrey Kamworor zaběhl v Kodani nový světový rekord v půlmaratonu. Časem 58:01 překonal dosavadní historický zápis krajana Abrahama Kiptuma o sedmnáct vteřin.

Na maratonský světový rekord se útočilo také v Berlíně. Etiopan Kenenisa Bekele za ním zaostal časem 2:01:41 jen o dvě vteřiny. V tomto závodě se dařilo také Jiřímu Homoláčovi, který si zaběhl nový osobní rekord 2:14:35.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf, Denisa Kisialová