přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. května 2019, 13:38

Atletické vrcholy mají první „limitáře“

Letní atletická sezóna se již pozvolna rozjíždí a čeští atleti postupně plní „limity“ pro účast na velkých mezinárodních šampionátech. Kteří reprezentanti již dokázali vyhovět nominačním požadavkům, které je opravňují ke startu na letních vrcholech?

Mistrovství světa (Dauhá – Katar)

Nominační období pro světový šampionát, který se bude konat na přelomu září a října v katarské metropoli, běží již od března. Někteří atleti tak mohli splnit nominační požadavky již na halovém mistrovství Evropy v Glasgow. Toho využili koulař Tomáš Staněk, jenž se do Dauhá kvalifikoval svým bronzovým výkonem 21.25 a výškařka Michaela Hrubá, která ve finále HME zdolala 194 centimetrů.

Zatím nejpřekvapivější „limitářkou“ pro MS je běžkyně Marcela Joglová, když si zaběhla na maratonu v nizozemském Rotterdamu obrovský osobní rekord 2:36:53, čímž si zajistila účast na globálním atletickém vrcholu této sezóny. Mimo dráhu nás bude na světovém šampionátu reprezentovat také chodkyně Anežka Drahotová, která se kvalifikovala na chodecké dvacítce svým časem 1:34:27 z švýcarského Lugana.

Mistrovství Evropy do 22 let (Gävle – Švédsko)

Vůbec první atletkou, které se letos pod otevřeným nebem podařilo kvalifikovat na evropský šampionát do 22 let, je kladivářka Kateřina Skypalová, když poslala na evropském vrhačském poháru v Šamoríně své náčiní na 64.40. Na vícebojařském mítinku v italské Laně se k ní přidaly Jana Novotná a Kateřina Dvořáková. Novotná posbírala v sedmiboji 5579 bodů. Dvořáková se prozatím kvalifikovala na stovce překážek, kterou v rámci sedmiboje zvládla za 13.73. Hned při svém prvním letošním startu si zajistila účast v Gävle také oštěpařka Nikol Tabačková. Někdejší juniorská mistryně Evropy zapsala na mítinku v Olomouci výkon 54.41. Na vteřinu přesně vyhověl nominačním požadavkům na chodecké dvacítce také Vít Hlaváč

Mistrovství Evropy juniorů (Boras – Švédsko)

Na mistrovství Evropy juniorů se podařilo prozatím kvalifikovat čtyřem českým nadějím. Při Velké ceně v Olomouci si o účast mezi kontinentální juniorskou elitou řekli koulař Jakub Héža, jenž potvrdil „béčkový limit“ výkonem 18.10 a výškařka Bára Sajdoková, která si vylepšila osobní rekord na 185 centimetrů. V Chodově se pak dalším „limitářem“ stal diskař Jakub Forejt (57.11). Již dříve se podařilo v Poděbradech kvalifikovat chodci Rostislavu Rožnovskému

Evropský olympijský festival (Baku – Ázerbájdžán)

Jediným atletem, který dosud vyhověl nominačním požadavkům pro start na EYOFu v Baku, je kladivář Jan Doležálek. Pardubický dorostenec poslal na domácí půdě své kladivo na 75.77, čímž se dostal na druhé místo českých historických tabulek své kategorie.

Petr Jelínek

Vytisknout