přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. června 2020, 13:17

Atletické dění za hranicemi

Zatímco česká atletika žila oficiálním zahájením letošní sezóny pod otevřeným nebem, zajímavé události se děly také ve světě. Zde je přehled těch nejzajímavějších novinek posledních dní.

Mihambová pod vedením Carla Lewise

Německá dálkařka Malaika Mihambová měla loni životní sezónu, kterou korunovala ziskem zlaté medaile na světovém šampionátu v katarském Dauhá v novém osobním rekordu 730 centimetrů. Přesto se rozhodla pro změnu trenéra. Úřadující mistryně světa i Evropy spojila své síly s legendou světové atletiky Carlem Lewisem, pod kterým se bude připravovat v texaském Houstonu. „Carl je nejlepším atletem minulého století. Byl nejen výborným dálkařem, ale také sprinterem. Obdivuji, co vše dokázal,“ chválila devítinásobného olympijského vítěze. O její běžeckou přípravu se pak bude starat bývalý světový rekordman na stovce Leroy Burrell. „Od obou se toho mohu mnoho naučit. Oba šli stejnou cestou. Chci se posunout jako atlet i člověk,“ nechala se slyšet.

Rudisha po operaci kotníku

Světový rekordman v běhu na 800 metrů David Rudisha z Keni bude muset svůj návrat na dráhu opět o několik měsíců odložit. Příčinou je zlomenina levého kotníku, kterou si přivodil při špatném došlápnutí. Zranění si vyžádalo operaci a Rudisha má momentálně v kotníku šrouby a zpevňující destičku. Přesto doufá, že by se za tři měsíce mohl vrátit do tréninku, aby se mohl kvalitně připravit na olympijské hry v Tokiu, kde bude usilovat o zisk třetího olympijského triumfu v řadě. Poprvé se radoval na hrách v Londýně, kde navíc své prvenství ozdobil novým světovým rekordem 1:40.91. O čtyři roky později v Riu de Janeiru olympijský titul úspěšně obhájil. Naposledy však závodil téměř před třemi lety v červenci 2017 v maďarském Székesféherváru. Následně přišly problémy se zády a kolenem. Aby té smůly nebylo málo, před rokem měl vážnou dopravní nehodu. Z té naštěstí vyvázl bez vážného zranění.

Bostonský maraton letos nebude

Maraton v Bostonu je nejstarším běžeckým závodem na světě. První ročník se konal již v roce 1897 a od té doby nebyl za 124 let ani jednou přerušen. Nyní se však tento nechtěný scénář odehraje. Původně byl závod z tradičního dubnového termínu přesunut na 14. září, nyní však organizátoři oznámili, že se letos konat nebude. „Naší prioritou je i nadále ochrana zdraví celé společnosti našich zaměstnanců, dobrovolníků a diváků,“ řekl ředitel závodu Tom Grick.  

Diamantová liga zpět do Říma

Římská zastávka Diamantové ligy je jednou z těch nejtradičnějších. Z důvodu rekonstrukce olympijského stadionu kvůli budoucímu evropskému fotbalovému šampionátu, se měl letošní ročník Golden Gala uskutečnit v Neapoli, která byla hostitelem loňské univerziády. Nakonec se přeci jen tento mítink proběhne v italské metropoli. Jeho dějištěm bude místo olympijského stánku menší Stadio dei Marmi, a to v náhradním termínu 17. září.

Weisshaidinger v životní formě

Rakouský diskař Lucas Weisshaidinger se nachází v úvodu této sezóny ve skvělém rozpoložení. I v chladném a větrném počasí dokázal na domácím mítinku ve Schwechatu poslat své náčiní do vzdálenosti 68.56, což je jen o sedm centimetrů méně než při jeho letošním prvním startu na stejném místě. V posledních týdnech se tak přiblížil vlastnímu národnímu rekordu na pouhých 35 centimetrů. Momentálně figuruje na druhém místě letošních světových tabulek za Jamajčanem Fedrickem Dacresem.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout