Atleti přípravu na OH nevzdávají

Atleti přípravu na OH nevzdávají
Aktuality
sobota 21. března 2020
Nouzový stav v České republice bohužel výrazně ovlivňuje i přípravu českých reprezentantů, kteří tak musejí v domácích podmínkách často improvizovat a upravovat svůj trénink současným možnostem. Jak se jim s tímto nepříznivým stavem daří vypořádat?

Asi každý atlet si představoval přípravu v olympijském roce jinak, než je tomu nyní. Významnou čáru přes rozpočet udělal našim reprezentantům všudypřítomný koronavirus. Ten postupně znemožňoval trénink na zahraničních kempech, odkud se museli čeští atleti houfně vracet a výrazná omezení ovlivňují jejich trénink i v domácích podmínkách, kdy musí spoléhat na značnou míru improvizace.

Nedílnou součástí sprinterské přípravy je posilovna. Český rekordman na stovce Jan Veleba je si toho plně vědom a podle toho se také zařídil. „Před několika dny jsme ještě mohli trénovat v areálu Dukly, ale ten je nyní vzhledem k bezpečnostním opatřením uzavřen. Naštěstí jsem neváhal a dostal možnost si z Julisky odvézt nějaké vybavení z posilovny a udělal si takovou improvizovanou u mě doma ve sklepě. Složité je to také s běháním venku, jelikož musím mít roušku. To má pak člověk pocit, že se každou chvíli udusí. Nejsem ale typ, který by něco vzdával. Stále hledám alternativy a věřím, že se brzy opět budeme moci vrátit na Julisku,“ uvedl.

domácí posilovna Jana Veleby

Možná ještě o něco složitější situaci má Jan Kudlička. Tyčkařský trénink je například hodně také o gymnastice, kterou teď naše dlouholetá tyčkařská jednička v podstatě nemůže absolvovat vzhledem k tomu, že všechny tělocvičny jsou zavřené. „Nacházíme se ve složité době, takže se musíme snažit co nejlépe improvizovat. Opatření, která momentálně jsou samozřejmě zkomplikovala značnou část mého tréninku. Hodně toho tak udělám doma na běhátku nebo rotopedu. V garáži mám také takovou malou posilovnu. Bohužel nejvíce trpí gymnastická příprava, na techniku můžeme také zatím zapomenout a tartanový ovál v této fázi přípravy též chybí, ale nedá se nic dělat. Musíme to přečkat a doufat, že se situace zlepší. Zdraví je přednější,“ dodává.

Také Jan Kudlička zvolil Home office

Také běžkyně Kristiina Mäki nyní tráví na tréninku nejvíce času sama. „Mrzí mě, že nemůžeme odjet na soustředění do zahraničí. Na druhou stranu jako běžci máme výhodu, že je možnost makat i venku. Trenér je vzhledem ke svému věku v rizikové skupině, takže jsme pouze v telefonickém kontaktu. V současné době je lepší, když každý trénuje sám. Řada běžeckých skupin se rozpustila a jejich členové se připravují individuálně. Je to bezpečnější. Jsem zvyklá trénovat sama, takže až tak zásadní změnu v tomto směru nepociťuji. Uvidíme, jak se vše bude vyvíjet dál,“ nechala se slyšet.

Kristiina Mäki nabíhá kilometry osamoceně v okolí Hodonína

Přespolních podmínek zdatně využívá kladivářka Kateřina Šafránková. Její trénink probíhá doslova v domácích prostorách a blízkém okolí. „Je strašně zvláštní si obléknout elasťáky, obout boty a začít se protahovat v obýváku. Následně se přesunu do garáže, kde mám provizorní posilovnu. Doma také využívám schody a občas vylezu na nějakou odlehlou silnici, kde nikdo není a udělám si nějaká technická cvičení nebo si zatočím kladivem. Techniku je třeba procvičovat neustále,“ přibližuje svou současnou přípravu držitelka českého rekordu v této disciplíně.

Kateřina Šafránková to má nyní do práce skutečně jen pár kroků

Nic nezanedbává ani světová rekordmanka, dvojnásobná olympijská vítězka a obhájkyně bronzu z posledních her v Riu Barbora Špotáková, která na své facebookové stránce zveřejnila, jakým způsobem se připravuje v domácích podmínkách. „Dobrý večer všem. Před čtyřmi lety jsem si před olympiádou v Riu zlomila na konci března nohu. Situace vypadala v tu chvíli dost beznadějně. Pak jsme začali věřit, semkli se a byl z toho bronz. Letos je situace také vážná, ale vždycky jsou tu další možnosti. Neztrácejme víru a zkusme vymyslet náhradní řešení,“ vyzývá.

Petr Jelínek

Fotogalerie