Atleti bodovali napříč sporty

sobota 2. ledna 2021
Také v roce 2020 byla atletika jedním z nejdominantnějších sportů a projevilo se to i na několika zahraničních anketách, kde se rozhodně zástupci královny sportu neztratili.

AIPS – Mezinárodní asociace sportovních novinářů

AIPS vyhlašuje každoročně TOP 10 nejlepších sportovců uplynulého roku. Tentokrát hlasovalo 422 novinářů ze 116 zemí. V kategorii žen zvítězila japonská vítězka tenisového US Open Naomi Ósakaová. Ovšem hned za ní se umístila halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová, která si tak po zisku titulu nejlepší světové atletky roku mohla radovat z dalšího úspěchu. Nebyla však zdaleka jedinou atletkou v elitní desítce. To že byla letošní sezóna výjimečná zejména v dlouhých bězích potvrdilo trio Letesenbet Gideyová, Peres Jepchirchirová a Sifan Hassanová, které se seřadily od sedmého do devátého místa. Gideyová se stala světovou rekordmankou na trati 5000 metrů. Jepchirchirová dvakrát vylepšila hodnotu historického světového maxima v ryze ženském půlmaratonu, přičemž jedním rekordním zápisem ozdobila svůj triumf na mistrovství světa v ½ maratonu. Hassanová zaběhla světový rekord v hodinovce a k tomu se stala první Evropankou, která stlačila čas na dráhové desítce pod 30 minut.

Mezi muži se z atletů umístil nejlépe švédský tyčkař Armand Duplantis, kterému se podařilo překonat světové rekordy v hale i pod otevřeným nebem. Pod střechou to dokázal dokonce dvakrát. Za tyto úspěchy obsadil v anketě páté místo. Na osmé pozici pak figuruje ugandský vytrvalec Joshua Cheptegei, jenž loni zaběhl světové rekordy na silniční i dráhové pětce a v závodě na 10 000 metrů na dráze. Vítězem se stal americký basketbalista LeBron James, jenž dovedl Los Angeles Lakers k titulu v NBA.

Evropské tiskové agentury

Evropské tiskové agentury již po 63. vyhlašovaly nejlepší sportovce starého kontinentu. Do TOP 20 se dostaly dvě atletické hvězdy. Mondo Duplantis se mohl těšit z pomyslného bronzu, když více hlasů posbírali pouze sedminásobný mistr světa Formule 1 Lewis Hamilton z Velké Británie a vítězný polský fotbalista Robert Lewandowski, jenž dovedl Bayern Mnichov k titulu v Lize mistrů, německé lize i německém poháru. Nizozemská běžkyně Sifan Hassanová skončila jedenáctá. Poslední atletkou, která tuto anketu ovládla, byla v roce 2005 ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová, která tehdy vyhrála společně se švýcarským tenistou Rogerem Federerem.

L´Equipe

Dle prestižního francouzského sportovního magazínu L´Equipe se stal nejlepším sportovcem uplynulého roku Brit Lewis Hamilton. Ten kromě sedmého titulu mistra světa navíc vytvořil nový rekord v počtu vyhraných velkých cen. Druhý byl španělský tenista Rafael Nadal, jenž získal na French Open svůj jubilejní 20. grandslamový titul a dorovnal tak rekord Rogera Federera. Třetí skončil basketbalista LeBron James, nejužitečnější hráč NBA v minulém roce. Těsně pod stupni vítězů se pak umístil čtvrtý Armand Duplantis.