Americká kometa přepisuje historii

Americká kometa přepisuje historii
Aktuality
pátek 14. května 2021
Jednou z atletických hvězd, které o sobě dávají výrazně vědět již od úvodu letošní olympijské sezóny, je beze sporu americká sprinterka Sha´Carri Richardsonová. Teprve jedenadvacetiletá atletka ukazuje, že může být budoucností ženského světového sprintu.

Přesto, že doposud závodila Sha´Carri Richardsonová výhradně ve Spojených státech, dostává se už výrazně do podvědomí atletické veřejnosti po celém světě a není divu, její výkony jsou vskutku jedinečné. Rodačka z Texasu o sobě dala poprvé výrazněji vědět na šampionátu NCAA v roce 2019, kde skvěle zazávodila na tratích 100 a 200 metrů. Způsob, jakým to ovšem dokázala, byl famózní. Finálový závod na stovce opanovala v novém juniorském světovém rekordu 10.75. Rekordní zápis Němky Marlies Oelsnerové z roku 1977 vylepšila o celých 13 setin. Téhož dne si pak na dvoustovce dosprintovala pro stříbro v čase 22.17, což ji řadí na druhou příčku juniorských historických světových tabulek za krajanku Allyson Felixovou. Těšit ji mohl také fakt, že kvalitnější kombinaci těchto dvou tratí dokázala v průběhu jednoho dne v celé historii předvést pouze legendární Jamajčanka Merlene Otteyová, a to na Weltklasse v Curychu v roce 1990.

Ač byla v sezóně 2019 s časem 10.75 třetí ženou průběžných světových tabulek a měla být jednou z amerických nadějí na cenný kov při mistrovství světa v Dauhá, na národním šampionátu se jí nezadařilo. Skončila totiž ve finále až na osmém místě a do týmu pro MS se nevešla. Následně se stala profesionálkou a přesunula se z Texasu do Clermontu na Floridě. Ve své první profesionální sezóně, která byla významně ovlivněna koronavirovou krizí, navázala na špičkové výkony z té předešlé. Na dvoustovce si zaběhla nový osobní rekord 22.00 a stovku zvládla nejrychleji za 10.95.

Odloženou olympijskou sezónu pak zahájila ve velkém stylu. Při svém letošním prvním startu na Floridě prolétla stovku za 10.72 a stala se tak šestou nejrychlejší ženou historie na této distanci. Před ní jsou už pouze skutečné legendy Florence Griffith-Joynerová, Carmelita Jeterová, Marion Jonesová, Shelly-Ann Fraser-Pryceová a Elaine Thompson-Herahová. Na mítinku v Gainesville následně zaběhla dvoustovku za 22.11 a naposledy zazářila o uplynulém víkendu, když se jí v kalifornském Walnutu podařilo jako třetí ženě v historii zaznamenat v průběhu jednoho dne dvě stovky pod 10.8. V rozběhu Richardsonové časomíra ukázala 10.74 a ve finále pak v protivětru o hodnotě -1.1 m/s zaběhla 10.77. Přesto nebyla po proběhnutí cílem úplně spokojena. „Můj trenér na mě bude pyšný, ale zároveň řekne, že před sebou mám ještě spoustu práce a já s ním souhlasím. Věřím, že mám před sebou neuvěřitelnou sezónu,“ nechala se slyšet.

Vzhledem k tomu, jakým způsobem Richardsonová naznačuje své možnosti, nabízí se otázka, zda by to mohla být právě ona, kdo se v budoucnu přiblíží nebo dokonce překoná letitý rekord Florence Griffith-Joynerové. „Jestli mám k někomu skutečně vzhlížet, tak je to právě Flo-Jo. Současně ale nemám v hlavě nějaký konkrétní čas, jakého bych chtěla dosáhnout. Letos bych ráda stabilizovala své výkony kolem 10.7 a ráda bych tuto hranici pokořila. Uvidíme, kam až se dokážu zrychlovat.“

V příštím týdnu čeká Richardsonovou závodní premiéra na evropském kontinentu a bude to ve středu na Zlaté tretře v Ostravě, kde by se měla na dvoustovce utkat se světovými šampionkami na této trati Dafne Schippersovou a Shelly-Ann Fraser-Pryceovou. Následně by se měla přesunout na úvodní mítink Diamantové ligy v britském Gatesheadu.

Petr Jelínek

Fotogalerie