Africké hry se čtyřmi rekordy

úterý 3. září 2019
Afričtí atleti testovali svou formu před světovým šampionátem na 12. Afrických hrách, které hostil marocký Rabat. V jejich průběhu padla čtyři historická maxima her.

Jednou z nejkvalitnějších disciplín byla mužská koule. Zde se stal vítězem a novým rekordmanem her Nigerijec Chukwu Enekwechi, jenž triumfoval výkonem 21.48. Na stupně vítězů ho doprovodila dvojice egyptských soupeřů. Stříbro si na krk pověsil Mohamed Khalifa za 20.85 a bronzový byl jeho reprezentační parťák Mostafa Hassan (20.74). Stoupající formu před Dauhá naznačil také někdejší mistr světa a stříbrný olympijský medailista Julius Yego z Keni, který jasně dominoval soutěži oštěpařů, když poslal své náčiní do vzdálenosti 87.73, což je jeho nejdelší hod od roku 2017.

Rekord her neodolal ani na stovce překážek, kde zvítězila v čase 12.68 Nigerijka Tobi Amusanová. Další rekordní počin přidal vítěz mužské půlky Abdessalem Ayouni, který zároveň časem 1:45.17 překonal i tuniský národní rekord. Výčet nových historických maxim Afrických her uzavíráme mužskou štafetou na 4x100 metrů, kde se radovali z primátu a nového rekordu sprinteři z Ghany v čase 38.30.

Ozdobou her byly také sprinty. Na mužské stovce se hned dva borci dostali pod deset vteřin. V čase 9.96 zvítězil Nigerijec Raymond Ekevwo. Svým vítězným výkonem zaostal jedinou setinu za rekordem her. Druhý byl stříbrný Arthur Cissé z Pobřeží Slonoviny za 9.97. Mezi ženami byla na stejné distanci nejrychlejší Marie Josée Ta Louová v čase 11.09. Stříbro brala v novém gambijském rekordu 11.13 Gina Bassová. Ta se později dočkala zlata na dvojnásobné trati, kterou opanovala v dalším historické maximu své země 22.58. Mužskou dvoustovku vyhrál Zambijec Sydney Siame za 20.35.

Tradičně prestižní disciplínou v rámci Afrických her je závod na 3000 metrů překážek. V něm byl nejrychlejší Keňan Benjamin Kigen v čase 8:12.39 a vrátil tak Maročanovi El Bakkalimu několik dní starou porážku z mítinku Diamantové ligy v Paříži. El Bakkali se musel spokojit s bronzem. Za zmínku stojí jistě i vítězný výkon Alžířana Abdelmalika Lahouloua na čtvrtce překážek. Jeden okruh s ploty zvládl za 49.08.

Medailově nejúspěšnější zemí Afrických her v Rabatu byla dle očekávání Keňa, která těžila zejména z běžeckých disciplín.