přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. ledna 2012, 17:39

Wyluddaová chce po olympiádě vyhrát i paralympiádu

Bývalá šampionka v disku z Atlanty 1996 se poté, co jí musela být amputovaná noha, chce prosadit i mezi hendikepovanými. Byla by první atletkou v historii, jíž se něco takového povedlo.

Vloni byla Ilke Wyluddaová postavena ve svých jednačtyřiceti letech před nelehkou volbu: podstoupit po opakujících se problémech s infekcí amputaci pravé nohy nebo si ji nechat a riskovat zdraví, či dokonce život? Wyluddaová, která má medicínské vzdělání a moc dobře věděla, jak vysoké je riziko, se tehdy rozhodla pro zákrok (více jsme o tom psali zde).

Rok se s rokem sešel a bývalá diskařka už řeší podstatně veselejší problém. Olympijská vítězka z Atlanty 1996 je opět v plném tréninku a touží se nominovat do Londýna, tentokráte coby paralympionička. Své původní náčiní, v němž svého času kralovala světu a kde jí patří výkonem 74.56 m třetí příčka v historických tabulkách, však musela vyměnit za kouli. Její postižení s označením F58 totiž v disku nezávodí.

Za sebou má už i skromný závodní debut. V prosinci se zúčastnila závodu ve Spojených arabských emirátech a po výkonu 6.20 m skončila třetí. „Bylo pro mě důležité, abych si to osahala. Soutěž je výrazně jiná, než na jakou jsem byla zvyklá. Nechci nijak předpovídat, kam bych se výkonnostně mohla posunout. Budu trénovat a uvidí se,“ prohlásila pro european-athletics.org s tím, že další závody plánuje v halové sezoně na území Německa.

V současnosti Wyluddaová trénuje pětkrát týdně a přípravu kombinuje s prací anesteziologičky v nemocnici v Halle. Jejím koučem je opět Gerhard Boettcher, který ji trénoval v dobách její největší slávy. „Po dvaceti letech společného tréninku velmi dobře víme, co od sebe navzájem čekat. On je už nyní v důchodu, a tak jsem velmi potěšená, že mě přesto znovu vzal pod svá křídla,“ říká Wyluddaová, jejíž koulařské maximum z dob, kdy byla ještě „zdravá“ a v plné síle, činilo 20.23 m.

Pokud Wyluddaová uspěje a v Londýně získá paralympijskou medaili, stane se teprve druhou sportovkyní v historii, jíž se to povedlo. Primát drží maďarský šermíř Pál Szerkeres, který získal bronz na OH v Soulu 1988, a poté, co po autobusové nehodě skončil na vozíku, posbíral dalších šest medailí jako paralympionik.

 

Adam Pražák

Vytisknout