přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. ledna 2011, 10:34

Olympijská vítězka z Atlanty Wyluddaová obětovala nohu, aby přežila

Bývalá německá diskařka se rozhodla podstoupit amputaci pravé dolní končetiny nad kolenem, aby tak zastavila život ohrožující infekci. V téže nemocnici bude po rekonvalescenci sloužit jako doktorka.

Osud postavil Ilke Wyluddaovou v jejích jedenačtyřiceti letech před nelehké rozhodnutí poté, co infekce v pravém bérci, která měla být vyléčena, způsobila nečekanou sepsi. Jako vystudovaná doktorka dobře věděla, co to znamená. „Měla jsem volbu – buď přijít o nohu nebo ohrozit život. Padesát procent takových případů totiž pacienti nepřežijí,“ vylíčila Wyluddaová v rozhovoru pro leichtathletik.de. Infekce, která vše spustila, prý přitom nesouvisí s její sportovní minulostí. „Je pravda, že jsem s ní měla problémy už dříve, ale s mojí dřívější kariérou diskařky to souvislost nemá,“ prohlásila.

Zákrok podstoupila v téže nemocnici v Halle an der Saale, kam by měla posléze nastoupit jako anestezioložka. „Že jsem doktorka, mé rozhodování nijak neusnadnilo. Snad jedině v tom směru, že medicínu beru jako svoji stávající životní úlohu, a proto jsem si vybrala perspektivu zachování života,“ prohlásila s tím, že se nyní bude muset přizpůsobit nové situaci.

Ilke Wyluddaová byla výraznou postavou světového disku konce od konce osmdesátých do začátku nového milénia. Rodačka z východoněmeckého Lipska vstoupila na světovou scénu jako devatenáctiletá čtvrtým místem na světovém šampionátu v Římě 1987, o dva roky později  předvedla své životní maximum 74.56 m, s nímž se dělí se Zdeňkou Šilhavou o  druhé místo v dlouhodobých světových tabulkách. V letech 1989 až 1991 byla neporažena ve 41 závodech s výjimkou světového šampionátu v Římě, kde ji porazila Bulharka Christovová. Wyluddaová se pak už nikdy mistryní světa nestala, a to i přesto, že v roce 1994 obhájila evropský titul a o dva roky později se stala olympijskou šampionkou. S vrcholnými soutěžemi se loučila v roce 2000 sedmým místem na olympiádě v Sydney.     


 

Adam Pražák

Vytisknout