přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Vícebojaři do Finska na Evropský pohár

Reprezentační týmy vícebojařů dnes odpoledne vyrazily do finského Jyväskylä, dějiště první ligy Evropského poháru, který se bude konat tento víkend.

Soupeři českých desetibojařů budou Britové, Maďaři, Nizozemci, Lotyši, Švýcaři, Ukrajinci a Finové. Právě domácí reprezentanti a celek Ukrajiny loni opustili nejvyšší soutěž, ze druhé ligy v roce 2004 postoupila družstva Lotyšska a Maďarska. Maďary povede v Javäskylä Attila Zsivóczky, tréninkový partner Romana Šebrleho.

Hlavní hvězdou českého týmu bude Tomáš Dvořák, který si jede pro splnění limitu na světový šampionát v Helsinkách (8050 bodů). Bývalý trojnásobný mistr světa v této sezoně dokončil jeden desetiboj, v Desenzanu nasbíral 7720 bodů. Zraněného Jiřího Rybu v sestavě nahradil olomoucký Václav Krejčíř. Reprezentační dres na Evropském poháru budou hájit také úřadující mistr republiky Josef Karas a stříbrný z domácího šampionátu Milan Kohout, jediný pamětník loňského vystoupení ČR v Evropském poháru. Česká reprezentace obhajuje pátou pozici, kterou obsadila ziskem 21 526 bodů.

Olympijská vítězka Carolina Klüftová v barvách Švédska bude ozdobou soutěže sedmibojařek. V boji o postup do elitní evropské divize nastoupí dále celky Francie, Estonska, Litvy, Rakouska, Řecka, Itálie a České republiky. Český tým v loňské sezoně sestoupil ze Superligy EP, když soutěž dokončila pouze jedna závodnice. Největší oporu má reprezentační družstvo v olympioničce a mistryni republiky Michaele Hejnové, sestavu dále tvoří sedmibojařky podle umístění na domácím šampionátu: Lucie Kostnerová, Marie Burešová a Petra Šindelářová.

Do konečného pořadí se započítávají výkony nejlepších tří závodníků družstva. Dva týmy s nejvyyším bodovým ziskem v každé kategorii si zajistí účast v nejvyšší soutěži v roce 2006. V termínu 2. a 3. července probíhá v Bydhošti Superliga EP za účasti osmi nejúspěšnějších družstev, druhá liga se uskuteční v Mariboru.   

Nominace ČR na 1. ligu EP ve vícebojích:
U každého závodníka je uveden jeho maximum v roce 2005
MUŽI    
Tomáš Dvořák 7720
Josef Karas 7352
MIlan Kohout 7232
Václav Krejčíř 7003
ŽENY
Michaela Hejnová 5596
Lucie Kostnerová 5312
Marie Burešová 5257
Petra Šindelářová 5182

Tomáš Klement

Vytisknout