přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Střední a dlouhé tratě

Král se vrátil zpátky na trůn

Závody na mužské půlce bývají každoročně velmi otevřenou záležitostí a na vítězné vavříny si brousí zuby vždy široký okruh favoritů. Jinak tomu nebylo ani v letošní sezóně. Mistrem světa se stal keňský světový rekordman David Rudisha, a to i přesto, že ho na Zlaté tretře postihlo svalové zranění. Směrem ke světovému mistrovství světa se dokázal však připravit skvěle a v „Ptačím hnízdě“ se radoval z titulu světového šampiona. Kometou letošního roku v této disciplíně byl jednoznačně Amel Tuka z Bosny a Herzegoviny. Nejdříve šokoval v Monaku svým vítězstvím a zároveň nejlepším světovým časem letošního roku 1:42.51 a poté vybojoval na MS bronzovou medaili. Vítězem celkového pořadí Diamantové ligy se stal Nigel Amos z Botswany, kterému také patři tři z pěti nejrychlejších letošních světových času. Ovšem na vrcholu sezóny se mu nedařilo a nepostoupil do finále.

Dominantní Kiprop

Mezi mílaři lze jen těžko hledat jiného vládce než je Keňan Asbel Kiprop. Ten byl v letošní sezóně v podstatě k neporažení. Na mítinku diamantové ligy v Monaku dokonce útočil na světový rekord, za kterým zaostal o sedm desetin, když proťal cílovou pásku v čase 3:26:69. V Pekingu si s přehledem doběhl pro titul mistra světa. Famózní sezónu završil vítězstvím v seriálu Diamantové ligy. Za keňským suverénem byli vidět zejména Maročan Abdalaati Iguider, který byl v Pekingu bronzový a patří mu třetí nejlepší čas roku a Alžířan Taoufik Makhloufi, kterému patří v letošních světových tabulkách druhé místo a na MS skončil těsně pod stupni vítězů.

Neporazitelný Mo

Světovým titul na pětce obhájil britský vytrvalec Mo Farah, když si opět poradil se zástupem afrických soupeřů a radoval se ze zlaté medaile. Novým vyzyvatelem se mu stal mladičký Etiopan Yomif Kejelcha, který zaběhl v Bruselu nejlepší čas roku 12:53.18 a stal se vítězem Diamantové ligy. Na MS však zůstal bez medaile, když doběhl čtvrtý. Tam se o něco lépe dařilo jeho krajanovi Hagosi Gebrhiwetovi, který získal bronz a patří mu také druhé místo ve světových tabulkách.

Na desítce byla Farahova převaha ještě výraznější. Nejen, že v Pekingu vystoupal na nejvyšší stupínek i v této disciplíně, ale v Eugene zaběhl i nejlepší výkon sezóny časem 26:50.97. Pro stříbro si doběhl v Pekingu Keňan Geoffrey Kamworor a bronz získal jeho reprezentační kolega Paul Tanui.

Keňská nadvláda

Světový šampionát letos patřil jednoznačně zástupcům této běžecké velmoci. Ve finálovém závodě obsadili první čtyři místa. Již pro svůj čtvrtý titul mistra světa si doběhl Ezekiel Kemboi, který měl opět ze všech nejrychlejší finiš. V průběhu sezóny se nejlépe dařilo Jairusovi Birechovi, což se také promítlo do celkového pořadí DL, které ovládl. V Pekingu to byl ale právě on, kdo zůstal bez medaile. Že by světový steeple nemusel být pouze keňskou záležitostí, naznačil Američan Evan Jager, který měl na mítinku DL v Paříži našlápnuto k tomu, aby se stal prvním bělochem, který pokoří hranici osmi minut na této trati. O tento úspěch ho připravil až pád na poslední překážce. I přes tuto kolizi vylepšil národní rekord na 8:00.45 a pro vítězství si tak doběhl Birech v nejlepším čase roku 7:58.83.

Osvědčená i nová jména

Ženská půlka měla během letošní sezóny jasnou favoritku. Keňanka Eunice Sumova dominovala v Diamantové lize a celý seriál také ovládla. V Paříži zaběhla nejlepší světový výkon roku 1:56.99. Na světovém šampionátu však brala „pouze“ bronz. Tam se totiž z mistrovského titulu radovala Běloruska Marina Arzamasová a stala se nečekanou zlatou medailistkou. Ještě překvapivější bylo pak stříbro Kanaďanky Bishopové, která naznačila své možnosti již v semifinále, kde vylepšila národní rekord své země na 1:57.52.

Rekordmanka Dibabaová

Patnáctistovka měla jasnou královnu. Nemůže jí být nikdo jiný než Etiopanka Genzebe Dibabaová. Té se podařilo na mítinku DL v Monaku překonat letitý světový rekord na této trati, když proběhla cílem v čase 3:50.07. Výjimečný byl i její čas z Barcelony, který má hodnotu 3:54.11. Diamantovou trofej si letos odnesla Nizozemka Sifan Hassanová, která také v rekordním monackém závodě vylepšila historické maximum své země na 3:56.06. V Pekingu pak vystoupila na bronzový stupínek.

Na pětce mládí, na desítce zkušenost

Pětka měla dvě výrazné postavy. Z celkového pohledu byla nakonec úspěšnější Almaz Ayanová. Ta hned v úvodu sezóny v čínské Šanghaji zaběhla čtvrtý nejrychlejší čas historie 14:14.32. Šťastnější byla také v Pekingu, kde si doběhla pro mistrovský titul, ke kterému přidala i rekord šampionátu 14:26.83. To Genzebe Dibabaová se několikrát v sezóně neúspěšně pokoušel o překonání světového rekordu i na této trati. Ve světových tabulkách jí patři druhý až čtvrtý čas. V Pekingu pak doplatila na nesmírně obtížnou kombinaci patnáctistovky a pětky a v závodě na 5000 metrů nakonec doběhla třetí.

Desítka není součástí Diamantové ligy, takže jasným vrcholem bylo mistrovství světa. Do Pekingu odjížděla jako vedoucí žena světových tabulek Etiopanka Gelete Burkaová. V Hengelu zaběhla čas 30:49.68. Pozici v tabulkách si udržela, ovšem ve finále MS našla přemožitelku a doběhla druhá. Zlato vybojovala pro konkurenční Keňu zkušená Vivian Jepkemoi Cheruiyotová.

Ghribiová vs. Keňa

Ženský steeple byl v letošním roce poměrně otevřenou záležitosti. Habiba Ghribiová z Tuniska ukázala své možnosti na mítinku DL v Monaku, kde jasně vyhrála v kvalitním čase 9:11.28. Patří jí také nejrychlejší světový čas roku z Bruselu 9:05.36. V Pekingu však byla stříbrná. Tam si doběhla pro zlato Keňanka Hylin Jepkemoiová, která se ve finiši před Tunisanku dostala. Ve světových tabulkách jí patří druhé místo. Z vítězství v Diamantové lize se radovala Virginia Nyamburová, která poctivě objížděla mítinky a sbírala body.