Chodci bojovali v Turecku se světovou elitou

Aleš Gräf
neděle 21. dubna 2024
Turecká Antalya hostila mistrovství světa chodeckých družstev. Nejlepšího umístění dosáhla desátá juniorka Ema Klimentová. Smíšené štafetě se bohužel na olympiádu kvalifikovat nepodařilo.

Dvě místa od olympiády

Smíšená maratonská štafeta byla v podstatě přímým kvalifikačním závodem pro olympijské hry v Paříži. Ve hře bylo hned 22 z 25 možných míst pro samotné klání pod pěti kruhy. Každá reprezentace mohla v Antalyi poslat do boje hned tři štafety a startovní listina byla skutečně nabitá. Také česká výprava poslala do boje to nejlepší, co má k dispozici, tedy Víta HlaváčeEliškou Martínkovou, kteří se utkali s dalšími 66 dvojicemi.

První 12.2 kilometru dlouhý úsek absolvoval Vít Hlaváč a Martínkové předával na průběžné 36. pozici v kontaktu s oběma slovenskými štafetami. Elišce se pak dařilo stoupat pořadím až na 25. místo, ale bohužel těsně před předávkou přišel třetí terčík, který znamenal tříminutový zásek v penalty zóně a propad na 39. příčku, což byla závažná komplikace směrem k příčkám, zajišťujícím kvalifikaci na olympiádu. Vítek se pak při svém úseku posunul o dvě pozice na 37. místo a na řadě byla opět Eliška, která ve finiši probojovala na 34. pozici, což bohužel ke kvalifikaci na olympijské hry nestačilo a jedinou cestou pro naši štafetu do Paříže je umístění do třetí příčky v TOP listu.

Zvítězila italská dvojice Francesco Fortunato a Valentina Trapletii za 2:56:35. Na stříbrný stupínek vystoupalo japonské duo Koki Ikeda s Kumiko Okadou (2:57:04) a bronz brala nejúspěšnější ze třech španělských sestav Álvaro Marín a Laura García-Caro (2:57:47).

Klimentová desátá v limitu pro MSJ

Velmi vydařený závod na 10 kilometrů prožila v kategorii juniorek Ema Klimentová. Svěřenkyně Kateřiny Čermákové se v polovině trati pohybovala na průběžné šestnácté pozici s desetivteřinovou ztrátou na čelo. Postupně se však ještě propracovávala pořadím výše a do poledního okruhu vcházela společně s Japonkou Suku Okuno a Italkou Michell Canto v boji o 9. až 11. místo. Nakonec z toho bylo umístění v TOP 10, když Ema finišovala na desáté příčce ve výrazně vylepšeném osobním rekordu 46:28. Dosavadní maximum z letošních Poděbrad srazila o jednu minutu a devět vteřin a stala se čtvrtou nejrychlejší juniorkou české historie. Její radost mohla být dvojnásobná, jelikož svým výkonem splnila limit pro start na srpnové mistrovství světa juniorů v Limě.

Spokojena mohla být také její tréninková parťačka Alžběta Franklová. Také jí se podařilo v Turecku posunout své výkonnostní hranice. Dosavadní osobák z březnového závodu v Dudincích si vylepšila o 14 vteřin na 49:04, což jí v celkovém hodnocení stačilo na 25. místo. Naše děvčata pak vybojovala v soutěži týmů pěknou šestou pozici. Hlavně díky dvojnásobnému individuálnímu medailovému úspěchu se radovaly z primátu Španělky. Aldara Meilán byla stříbrná za 45:12 a Sofia Santacreu vystoupala na bronzový stupínek díky osobáku 45:17. Nestačily pouze na vítěznou Číňanku Xizhen Yang, která triumfovala v čase 45:06. Čína brala týmové stříbro. Bronz náleží Itálii.

V kategorii juniorů jsme měli zastoupení v Albertu Kuklovi. Ten se do osmého kilometru pohyboval ještě v třetí desítce průběžného pořadí, ale v závěru se propadl na konečnou 31. pozici, pro kterou si došel v čase 43:29, což je o 45 vteřin pomaleji, než se mu podařilo zdolat desetikilometrovou distanci nedávno v Poděbradech. V novém kontinentálním rekordu 39:56 zvítězil Australan Isaac Beacroft, jenž v napínavém souboji porazil o jedinou vteřinu Číňana Shengji Shi (39:57). Třetí skončil další zástupce této asijské chodecké velmoci Jiawei Luo za 40:03. Týmové zlato berou samozřejmě Číňané před Japonskem a Austrálií.

Karlström má další vavřín, Zajíček si došel pro osobák

V závodě mužů na 20 kilometrů se nekonalo žádné závratné tempo. Na čele se vystřídala v jeho první polovině řada favoritů, a tak desítkou procházela velmi početná vedoucí skupina v mezičase 40:17. Krátce nato se o její roztrhání pokusil Švéd Perseus Karlström a jeho nástup byl úspěšný. V tomto klání sbíralo cenné zkušenosti ve světové konkurenci také mladé české duo Adam ZajíčekJaromírem Morávkem. Na desítce figuroval Zajíček na průběžné 56. příčce se ztrátou 1:18 na čelo a Morávek byl osmašedesátý.

Poté, co byl Karlströmův nástup úspěšný, zbylo na čele už pouze pět borců. Společnost mu dělali teprve dvaadvacetiletý Španel Pal McGrath, Japonec Yuta Koga, Ekvádorec David Hurtado a trochu překvapivě reprezentant Uzbekistánu Rasulbek Dilmurodov. Právě mladý McGrath se svých zkušenějších soupeřů nezalekl a začal stupňovat tempo, což dokázali zachytit pouze Karlström a Hurtado. Odvážný Španěl však nepolevoval a problémy začali mít i jeho poslední dva pronásledovatelé. Favorizovaný Švéd však přeci jen svého mladšího soka dostihl. Naopak Hurtado obdržel třetí červený terčík, a ještě předtím, než se stihl odporoučet do penalty zóny, dostal i čtvrtý a byl diskvalifikován.

Rozhodující okamžik v souboji o vítězství přišel v průběhu sedmnáctého kilometru, když se Karlström dostal do čela a své vedení si s přehledem pohlídal až do cíle, kterým prošel vítězně v čase 1:18:49. Před dvěma lety kraloval Švéd pětatřicítce na MS družstev v Maskatu a nyní opanoval na stejném podniku dvacítku. Paul McGrath byl za svou odvahu odměněn stříbrem za 1:19:14 a na stupně vítězů ho doprovodil bronzový reprezentační kolega Diego García Carrera (1:19:51), což znamenalo, že Španělé vyhrají i soutěž týmů před Japonskem a Itálii.

Na výsost spokojený mohl být také náš Adam Zajíček, jenž se radoval z nového osobního rekordu 1:24:10. Předešlý zápis z letošních Poděbrady srazil o jednu minutu a 44 vteřin a posunul se na devátou příčku českých historických tabulek před svého týmového parťáka Jaromíra Morávka, jemuž se tentokrát tolik nezadařilo, když závod dokončil na 61. místě v čase 1:28:32. Zajíček obsadil v celkovém hodnocení 42. místo.

Dominantní García León

V závodě žen na 20 kilometrů se hned od startu ujala tempa peruánská dvojnásobná mistryně světa z šampionátu v Eugene 2022 Kimberly García León. Hlavní díky její aktivitě čítala na pátém kilometru vedoucí skupinka už pouze sedm závodnic a krátce nato se po jejím prvním nástupu zúžila pouze na čtveřici. Z té jako první odpadla Ekvádorka Glenda Morejón, která byla později diskvalifikována. Utvořila se tak trojice potenciálních medailistek. Společně s León se na čele v ten moment nacházely ještě její krajanka Evelyn Inga s čínskou obhájkyní vítězství Zhenxia Ma.

Ovšem ani Ma během jedenáctého kilometru neudržela nastavené tempo a v boji o titul zůstalo už pouze peruánské duo, které až do patnáctého kilometru vzorně spolupracovalo. Krátce po této metě však León své krajance nastoupila a náskok do cíle už pouze zvyšovala. Pohodlně si tak došla pro vítězství v čase 1:27:12. Boj o další cenné kovy byl pak až nečekaně zajímavý. Inga sice figurovala na stříbrné pozici s poměrně pohodlným náskokem na Číňanku Ma, ale v předposledním okruhu dostala třetí terčík a jen pár set metrů před cílem se musela odebrat do penalty zóny, kde si odpykávala dvouminutový trest.

Tím se Zhenxia Ma posunula na konečnou stříbrnou pozici, kterou si zasloužila výkonem 1:27:55. Ke smůle peruánské reprezentantky krátce předtím, než vyšla z penalty zóny, ji minula Brazilka Erica Sena, která byla přeci jen v cíli o čtyři vteřiny rychleji a brala bronz za 1:29:22. Evelyn Inga tak skončila těsně pod stupni vítězů v čase 1:29:26.

Napínavou soutěž družstev nakonec ovládla Čína před Peru a Španělskem.