přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

3. května 2017, 13:28

Z HISTORIE MISTROVSKÉHO MARATONU

Královské vytrvalecké trati patří už tradičně čas na republikové mistrovství počátkem května. Jako obvykle při této příležitosti nabízíme v Tématu týdne historické ohlédnutí.

V jakémsi nultém ročníku 1969, tedy v době, kdy vznikl Český atletický svaz, se poprvé v rámci federálního šampionátu vyhlašoval vítěz, ovšem neudělovaly se ostatní medaile. Od následujícího roku datujeme samostatné mistrovství, zatím stále jen pro muže. Ženy si svou maratonskou odbyly ještě o další jedenáct let později, tedy v roce 1981. Jelikož nemohly být pro slabou účast cennými kovy dekorovány hned pětkrát (1983, 89, 94, 96 a 97), bude se mezi ně medailová sada rozdělovat v neděli teprve p 32, zatímco mužům již po 48.

V posledních letech jasně navyšuje náskok v počtu hostitelství Praha, kde se mistrovství díky ostříleným organizátorům z Run Czech (dříve PIM) koná již podvacáté v řadě. V součtu se staršími ročníky již půjde o šestadvacátý republikový šampionát v hlavním městě, což představuje více než polovinu všech MČR. Prahu následují Otrokovice s osmi pořadatelskými počiny, Domažlice s pěti, Havlovice a Pardubice po dvou a nakonec Děčín, Mělník, Ostrava, Prostějov a Úpice s jednou organizátorskou „čárkou“.

VLÁDCI NA KRÁLOVSKÉ TRATI

Nejvíce titulů - pět - posbírala Ivana Martincová, sbírku chudší jen o jednu zlatou má Alena Peterková. České rekordmance na této trati patří i nejlepší čas MČR 2:27:00 z roku 1995. Peterkovou následují v prvenstvích trojnásobné mistryně Vlasta Rulcová a Radka Churáňová. Podvakrát se z nejvyššího stupínku na "bedně" mohla radovat Taťána Metelková a šampionka posledních dvou let Petra Pastorová. Alespoň jednou zažilo pocit maratonské mistryně dalších deset vytrvalkyň.

Mezi muži jsou nejúspěšnějšími sběrateli titulů Jan Bláha a Petr Pechek. Oba mají na svém kontě čtyři primáty. O jeden kousek méně čítá zlatá kolekce Jiřího Čivrného. Dvakrát triumfovala početná sestava: Pavel Faschingbauer, Pavel Kryška, Ondřej Němec, Josef Podmolík, Róbert Štefko, Stanislav Tománek. Zvlášť vypíchnout bychom měli slovenského rodáka Štefka, který se z prvenství radoval hned po výměně dresu za český v roce 2004, navíc čase 2:12:35 platném dosud jako rekord mistrovství. Aktuálně 24 maratonců vystoupalo právě jednou na nejvyšší stupínek při maratonském MČR.

Vládci co do počtu medailí se kryjí s nejčastějšími mistry: Ivana Martincová a Radka Churaňová zaokrouhlily svou sbírku na deset. Mezi muži je nejúspěšnější Petr Pechek s osmi cennými kovy. Jan Bláha stál na pódiu sedmkrát – vedle něj se to povedlo ještě Jiřímu Čivrnému. Šestkrát medailově uspěl Alexandr Neuwirth, o jednou méně Pavel Kryška, Pavel Novák, František Pechek, Mulugeta Serbessa, čtyřčlennou kolekci z maratonského MČR mají doma Alena Peterková, Vlasta Rulcová a Peter Klimeš.

Oba rekordmani vládnou svými časy elitním desítkám běžců. V případě Aleny Peterkové (2:27:00) dosahuje náskok na nejbližší ženu více než tři minuty. Na druhé místo této statistiky se v loňském roce dostala Eva Vrabcová (2:30:10). Na třetí příčce figuruje Petra Pastorová s časem 2:36:44. Pod 2:40 se ještě dostala čtvrtá Hana Horáková. Od Veroniky Brychcínové (2:40:50), jsou s 1-2minutovými odstupy rozvrstvené další maratonkyně, vstupenkou do „top ten“ je překonání času 2:47:24, který zaběhla v roce 2002 Jana Klimešová.

Za suverénním Štefkem (2:12:35) následují s odstupem více než třech minut (také již zmiňovaný) Jan Bláha (2:15:54), o další půlminutky Jan Kreisinger a také Jiří Stehlík. Ten svůj výkon zaběhl již v roce 1975 a je tak držitelem nejstaršího času v elitní desítce, spolu s Ondřejem Zeleňanským, který zase spadá zhruba do prostředka intervalu, v němž figuruje zbylá šestice. Tu otevírá Pavel Novák (2:17:11) a do dalších 50 vteřin se vejdou všichni ostatní.

Michal Procházka, Petr Jelínek, foto: E. Erben

Vytisknout