přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

ME 22 – ERFURT

Zlatý Jaroslav Bába + Bronzové medaile Barbory Dibelkové a Stanislava Sajdoka + Nejlepší atleti šampionátu: Maria Karastamátiová z Řecka a domácí Robert Harting + Soutěž národů vyhráli Rusové před Německem a Francií +Česká účast byla úspěšná, ale…
Držíme krok s Evropou?

Již V. mistrovství Evropy do 22 let uspořádali Němci se svojí důkladností  v zrekonstruovaném erfurtském sportovním areálu. Opět se potvrdila životaschopnost této soutěže. Je ideálním mezistupněm, který motivuje talentované atlety k pozdějšímu souboji se světovou elitou. Mezi medailisty byla již řada sportovců, kteří patří k medailovým kandidátům i pro MS v Helsinkách, především Carolina Klüftová a náš Jaroslav Bába. Na seniorskou úroveň plynule navazují bývalé juniorské talenty.

O vysoké úrovni šampionátu svědčí osm nových rekordů ME 22 (6 v soutěžích žen a dva v mužských kategoriích) a desítky národních a především osobních rekordů.

Český tým ziskem tří medailí a 30 bodů obsadil 13. místo. Lepší byla naše mladá reprezentace jen na premiérovém šampionátu v Turku (1997), kde jsme získali sedm medailí (3 – 2 – 2) a 62 bodů. Nejhubenější byl náš zisk v Amsterodamu, odkud jsme odjeli s 21 body a bez medaile. Podle tradičních propočtů šéftrenéra Václava Fišera hovoří ve prospěch letošní české výpravy počet bodů na jednoho závodníka 1,88. Lepší to bylo jen v Turku (2,77).
Celkem startovalo 811 atletů z 41 zemí. S medailemi odjelo 19 celků a body si odvezlo 32 národních delegací. Souboj o prvenství svedli Rusové (270 b. a medaile 15 – 10 - 6), Němci (251 b.,  4 – 14 - 8) a  Francouzi (136 b., 6 – 2 – 3).

Spokojenost šéftrenéra
Začněme otázkou z titulku. Držíme krok s Evropou?
„Myslím, že ano. Tři medaile a další úspěšná vystoupení se počítají. Šampionát má stále vyšší úroveň. Pro atleta je krásný pohled do výsledkové listiny, která se hmeží osobáky. To je znak mladých mistrovství. Jsem přesvědčený, že opět doporučíme EAA aby se MS 22 konalo každoročně. Juniorům se střídají MSJ a MEJ. Každý rok mají tedy velký závod. Důležitá kategorie 22 je  trochu diskriminovaná. Abych ještě rozšířil odpověděl na otázku. Letos jsem byl už před mistrovstvím  trochu zklamaný. Čekal jsem, že vyšleme mnohem větší výpravu, s 20 – 25 členy. Bohužel naše ročníky do 22 let jsou na talenty asi trochu chudší.