přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

WIRZ A PILNÝ OPĚT V ČELE EAA

WIRZ A PILNÝ OPĚT V ČELE EAA

V Aténách o budoucnosti evropské atletiky – Na 13 míst v Radě EAA je 21 kandidátů – Jak dál s PMEZ –Evropská hala 2007 snad v Praze - Kam se sekretariátem asociace?

Do současného sídla EAA v Darmstadtu odeslaly evropské atletické svazy jména svých kandidátů pro volební kongres asociace, který se bude konat 12. dubna v Aténách. Jistotu dalšího setrvání v čele EAA mají předseda Hansjorg Wirz a pokladník Karel Pilný, oba nemají protikandidáty. Na dvě místa místopředsedů, vedle stávajících funkcionářů Valentina Balachničeva (Rus.) a Ágostona Schuleka (Maď.), kandiduje také Philippe Housiaux (Bel.) O dalších 13 míst v radě je 20 zájemců. Ze současných funkcionářů usilují o další zvolení Janez Aljančič (Slovin.), Georgios Constantopoulos, Luis José de Carlos (Šp.), Antonios Dracos (Kypr), Al Guy (Ir.),Philippe Lamblin (Fr.), John Lister (Brit.), Clemens Prokop (Něm.), Jorge Salcedo (Port.), Erika Strasserová a Irena Szewinská. Nově se budou ucházet o členství v Radě EAA Maja Azarašviliová (Gruz.), Valerij Borzov (Ukr.), Paola Carinatová (San Mar.),Jonas Egilsson (Is.),Alfio Giomi (It.), Ludmila Olijarsová (Lot.), Levy Psavkin (Izr.), Martin Roald Arböl (Dán.), Roelof Veld (Niz.).

Bude se EAA stěhovat?
To, že EAA má sídlo v německém Darmstadtu, ji vlastně svým způsobem komplikuje život. I proto je nyní stále aktuálnější stěhování sídla EAA do jiné země, nejspíše do Švýcarska. Ještě jednou se k této problematice vracíme v rozhovoru s Karlem Pilným, pokladníkem EAA.

Kdyby se celý problém hodně zjednodušil, tak by se dalo říci, že jde o daně, ale nejen o ně...
V Německu má EAA statut neziskové organizace. Podle tamního práva a daňových zákonů není tedy například rozdíl mezi EAA a Svazem zahrádkářů Bavorska. EAA to nesmírně limituje,trvale existuje hrozba daně z příjmu u položek, které mají, případně by mohly být vykládány, že mají obchodní charakter. Jedná se například o příjmy z marketingu, které například využíváme pro subvence a organizování nejrůznějších evropských soutěží. Navíc jde o to, jak vůbec je naše organizace respektována a chápána.

A tozpůsobuje i dalšíkomplikace…
Za současného stavu je navíc naprosto nemyslitelné, aby EAA vyplácela v jakékoliv formě a podobě to, čemu se říká prize money,protože právě tyto platby by ohrozily stávající neziskový statut. Otázka prize money je otázkou klíčovou a vůbec ne daňovou. Klíčovost této otázky spočívá v tom, že atlet na vrcholné světové nebo evropské soutěži získává své jméno, kvalitu i ocenění pro všechny další komerční aktivity. A přestože na OH a ME žádné prize money neexistují, atleti se jich zúčastňují, podávají na nich špičkové výkony. Navzdory tomu IAAF před lety vyplácení odměn zavedla, což byl podle mého názoru i názoru mnohých dalších krok velmi unáhlený, svým způsobem zbytečný, který navíc znamenal roztříštění celkového pohledu na věc. Jinými slovy, EAA nepočítá, že by v dohledné době v tomto směru měnila svoji filozofii. Samozřejmě v nějakém delším výhledu lze nesnadno předpovídat, jakým směrem se bude ekonomika ubírat.“

Opusťme pole ekonomiky a podívejme se na soutěže, kteréjsou v mnoha sportovních odvětvích velmi populární - na Poháry mistrů evropských zemí.
Evropská atletická asociace pořádá každý rok 14oficiálních soutěží. Vedle nich ale existuje celá škála dalších soutěží. Jednu skupinu tvoří mítinky, další například nejrůznější PMEZ mužů, žen, juniorů a juniorek. Těch je opravdu hodně a někdy vznikly spontánně, díky úsilí a iniciativě jednotlivců a skupin. EAA v minulých dvou letech tyto lidi kontaktovala. Došlo k jakémusi sjednocení, harmonizaci pravidel, nicméně tyto soutěže nemají charakter oficiálních akcí EAA. Proto ani PMEZ mužů a žen nemá oficiální statut, nepořádá ho EAA a samozřejmě ho ani nefinancuje.

Dukla Praha, dlouhodobě úspěšná v této soutěži, má o pořádání PMEZ eminentní zájem a dělá maximum pro to, abychom u nás tuto soutěž viděli…
ČAS tomuto úsilí fandí, ale stejně jako EAA přispívá na tuto soutěž jenom zanedbatelně. To není proto, že bychom tuto soutěž nechtěli, nefandili jí, ale celý náš systém financování sportovní reprezentace se odvíjí od oficiálně uznaných soutěží. Úspěchy našich atletů na ME a MS ovlivňují i výši finančního příspěvku na reprezentaci. A i kdybychom fantasticky uspěli v PMEZ, tak to z tohoto pohledu nic neznamená.

Tolik Karel Pilný, pokladník EAA a předseda ČAS.


Ještě v krátkosti další informace z EAA.
Přihlášku k HME 2007 podala v termínu jen Praha. Původně očekávaný konkurent Birmingham se neozval. Ještě se však proslýchá, že by mohlo mít zájem některé německé město. Samozřejmě záleží na dostavbě haly Sazky.

Lipsko loni otevřenou halu letos ozdobilo Evropským halovým pohárem a naklonilo si vedení EAA. Jeho rada rozhodla, že i II. ročník EP v hale se také v roce 2004 bude konat v Lipsku. V tomto městě se uskuteční ve dnech 13.-17. června 2005 i ME do 23 let a litevský Kaunas uspořádá od (20.-24. června) juniorské ME.

Jam a FM

Vytisknout