přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

17. května 2016, 13:45

Víceboje v číslech

Sedmačtyřicátý ročník mistrovství České republiky ve vícebojích se odehraje o nadcházejícím víkendu na stadionu pražské Slavie v Edenu. V tématu týdne vám přinášíme pár zajímavých čísel k tomuto šampionátu.

Vznik a pořadatelé

Jako u řady dalších se vznik šampionátu ve vícebojích váže na konec šedesátých let a založení české části federálního svazu v roce 1969. Počet 47 zatím uskutečněných mistrovství České republiky platí pro dospělé, junioři mají za sebou kvůli proměně kategorií zatím 26 ročníků (od roku 1990).

Co do pořadatelství hraje prim Praha (22x), nejzdatnějším sekundantem je v Stará Boleslav (7x), kde se šampionát konal v loňském roce. Mezi muži a ženami následuje historicky Ostrava jako pětinásobný organizátor, obě kategorie hostila Olomouc třikrát a Třinec dvakrát, podobně Jablonec (ale pouze dospělé). Alespoň jednou zavítalo MČR do těchto měst: Dvůr Králové nad Labem, Hradec Králové, Mladá Boleslav, Otrokovice, Tábor.

Tituly a medaile

Nejčastějším šampionem je Martin Machura, jenž si pro nejcennější kov došel šestkrát, nejúspěšnější žena, Marcela Koblasová, má o jedno zlato méně. V obou případech se asi hned tak nedočkáme otřesu jejich pozic, vždyť za nimi následují rovněž už bývalí atleti: se čtyřmi tituly Kamil Damašek a Kateřina Nekolná, třikrát stáli nejvýše Michaela Hejnová, Věroslav Valenta a před dvěma lety se k nim přidal Marek Lukáš, který bude startovat i letos. 

Co do sbírky cenných kovů je bez ohledu na jejich hodnotu nejpilnější střadatelkou Jana Klečková s osmi exempláři, zatímco Martin Machura přidal ke svým zlatým „pouze“ jednu jiné hodnoty – celkově tedy sedmou medaili. I zde platí, že se na dvojici nejúspěšnějších sotva někdo v dohledné době dotáhne, v pořadí následují rovněž bývalí vícebojaři Kamil Damašek, Kateřina Nekolná a Martina Blažková s půltuctem umístění na bedně. Pětkrát stáli na jednom ze stupínků Marcela Koblasová, Dana Jandová, Aleš Pastrňák, Pavel Baar, Jiří Knajp a Milan Kohout, o jednou méně pak Borešová, Korešová, Mohaplová, M. Hejnová, Otáhalová, Šebelková, Matoušek, Poděbradský.

Rekordmani a top 10

Rekordmany mistrovství jsou Věroslav Valenta s 8289 a Zuzana Lajbnerová s 6167 body, v juniorských kategoriích Jiří Sýkora (8047) a Michaela Hejnová (5850). Valenta i Lajbnerová vytvořili své výkony na konci osmdesátých let (1988 a 87), Hejnová v roce 1999, Sýkorův počin je z roku 2014. V top desítce mužů najdeme nejvíce výkonů z 90. let – pět, polovina desetibojařských výkonů je také lepších než hranice osmi tisíc bodů. Ženské elitě zase dominují výsledky z ročníků s dvojkou na začátku – je jich hned šest –, přičemž sedmibojařskou metu 6000 zdolaly pouze tři. Ke vstupu do „top 10“ je nyní potřeba 7801 a 5686 bodů.

V Houšťce kralovali Vojtek a Broumová

Na loňském šampionátu ve Staré Boleslavi se radoval z desetibojařského titulu brněnský Tomáš Vojtek z Brna, který po odstoupení obhájce tehdejšího zlata Marka Lukáše vystoupal na nejvyšší stupínek za součet 6595 bodů. Stříbro vybojoval Jindřich Večeřa z Olomouce (6467 b.) a z bronzu se radoval královehradecký Raduš Rykl (6378 b.). Ženský sedmiboj ovládla Michaela Broumová, která dokázala posbírat 5295 bodů, před Anetou Komrskovou (5038 b.) a Šárkou Hezoučkou (5003 b.)

Petr Jelínek, Foto: J. Kottas

Vytisknout