přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

20. dubna 2020, 14:37

Vícebojaři volají po změnách pro Tokio

Olympijské hry v Tokiu se o rok odložily, což může mnoha atletům zkomplikovat kvalifikaci na tento sportovní svátek. Týká se to i vícebojařů, kteří se rozhodli sepsat petici, ve které požadují změny v kvalifikačním systému i zvýšení počtu startujících na hrách.

S pěticí přišla původně řecká vícebojařka Sofia Yfantidouová. Osmá z mistrovství Evropy v Amsterdamu 2016 se může opírat o podporu své přítelkyně tyčkařky Kateriny Stefanidiové. Olympijská šampionka a mistryně světa je totiž členkou komise sportovců. Koncept dokumentu, který směřuje k vedení World Athletics pak dal lotyšský vícebojař Reinis Kregers, jenž je svěřencem trenéra Josefa Karase. Jedním z hlavních zastánců změn je pak někdejší světový rekordman v desetiboji a stále ještě platný držitel světového historického maxima v halovém sedmiboji Američan Ashton Eaton.

Samotná petice má tři hlavní požadavky, a to je rozšíření počtu účastnických míst v olympijském závodě, možnost složení pouze jednoho kvalifikačního výkonu namísto dvou a odstranění takzvaného placing score, tedy bonusových bodů za umístění.

Co se týká počtu startujících ve vícebojařských závodech na globálním vrcholu, byl dlouhá léta tradičním číslem 32. Světová atletika ovšem v rámci svých změn přišla v loňském roce s novinku, kterou bylo zúžení počtu závodníků a závodnic na 24. Poprvé to bylo praktikováno na mistrovství světa v Dauhá. V praxi to vypadalo tak, že v katarské metropoli do desetiboje nastoupilo 23 závodníků a dokončilo 18. Ženského sedmiboje se zúčastnilo 20 závodnic a dokončilo 16, což jsou čísla, která jsou z pohledu vícebojařů pro takovou akci nedůstojná, a proto požadují opětovné rozšíření účastnických míst na 32. Dalším důvodem je samozřejmě zvýšení šance kvalifikovat se na olympijské hry.

Za současné situace musí vícebojaři a vícebojařky složit dva závody, kterými se kvalifikují na olympijské hry. Ani to se jim příliš nelíbí, jelikož to může být značně komplikované pro závodníky, kteří se potýkají s dlouhodobými zraněními nebo absolvovali operační zákroky, což se týkalo i některých našich reprezentantů. Na současný kvalifikační systém by mohl doplatit například také světový rekordman Kevin Mayer, jenž loni absolvoval jediný desetiboj na mistrovství světa, kde byl nucen kvůli zranění z vedoucí pozice odstoupit. Zatím tak nemá žádný výkon a ve světovém rankingu není ani klasifikován. Vzhledem k tomu, že Mayer v posledních letech tradičně vynechává halovou sezónu, musel by v průběhu května a června příštího roku dokončit hned dva desetiboje, což by při četnosti jeho zranění mohl být problém. V posledních třech sezónách totiž startoval v desetiboji až na vrcholné akci a předtím závodil pouze v individuálních disciplínách.

Posledním požadavkem je odstranění tzv. placing score, tedy bonusových bodů za umístění. Dle signatářů petice tento systém značně znevýhodňuje evropské a severoamerické vícebojaře, a to zejména z důvodu, že při kontinentálních šampionátech a dalších bodovaných závodech na ostatních kontinentech je výrazně nižší konkurence. Za ukázkový příklad se dá považovat například japonský veterán Keisuke Ushiro, jenž se momentálně nachází ve světovém rankingu na 24. příčce, přitom ani při jednom svém výkonu nepřesáhl hranici 7900 bodů a těží z práce bonusových bodů. V rankingu je tak za ním řada borců s výrazně lepšími osobními výkony vysoko nad osm tisíc bodů. I díky tomuto systému měl tak Ushiro možnost startovat na mistrovství světa v Dauhá, na což doplatil náš Jan Doležal, jenž přitom v průběhu roku složil hned tři desetiboje přes osm tisíc bodů.

Petici dosud podepsalo 31 desetibojařů a 24 sedmibojařek z 23 zemí. Z českých reprezentantů přidali své podpisy Adam Sebastian Helcelet, Marek Lukáš a Kateřina Cachová. Společný zájem podpořila svým podpisem nejlepší slovenská vícebojařka Lucia Vadlejch.

Adam Sebastian Helcelet byl jedním z prvních, kdo petici podepsal. „Vadí mi, že to vypadá, že chtějí vícebojaře a vícebojařky postupně omezovat. Nejdříve nám zrušili mezistátní utkání a poté i venkovní mistrovství Evropy družstev ve vícebojích. Nakonec ještě snížili počet startujících na velkých šampionátech na 24. Přitom právě na velkých akcích například v desetiboji nedokončí závod třeba i deset závodníků. Tím pádem by jich na závěrečnou patnáctistovku nastoupilo jen čtrnáct, což mi přijde nedůstojné. Počet 32 vícebojařů nemá téměř žádný vliv na nějaké zdržení časového pořadu. To je otázka několika minut. Dalším problémem je, že pokud se bude moci kvalifikovat na velkou akci pouze 24 lidí, budou hodně ostré limity, což bude mít za důsledek, že se všichni budou snažit za každou cenu splnit daný limit a skončí to tak, že se hodně talentovaných vícebojařů zničí při honbě za splněním přísného nominačního kritéria. Jedinou výhodu v zúžení počtu závodníků vidím v tom, že když už se na akci kvalifikuji, mám vysokou pravděpodobnost, pokud tedy dokončím, že dosáhnu poměrně dobrého umístění, i když budu téměř v závěru výsledkové listiny. Věřím, že si to nahoře uvědomí a vícebojaře nakonec podpoří, než aby se je snažili postupně ničit,“ uvedl stříbrný medailista z mistrovství Evropy v Amsterdamu a bronzový z HME v Bělehradě.

Jeho slova podporuje také naše nejlepší vícebojařka Kateřina Cachová. „V posledních letech byla v atletice prosazena spousta změn, pravděpodobně za účelem zviditelnění tohoto sportu a propojení s diváky, ať už se jednalo o zrušení některých disciplín v rámci Diamantové ligy či úpravu pravidel například formou snížení počtu pokusů nebo zkrácení času na pokus. Z pohledu většiny lidí, kteří se kolem atletiky pohybují, jsou tato rozhodnutí nešťastná. Systém rankingu je dle mého názoru nedotažený a v aktuální podobě neměl být vůbec schválen. Nominace na olympijské hry by měla být podmíněna primárně dosaženým výkonem, takže souhlasím s tím, abychom se alespoň pro příští rok vrátili ke starému systému. Snížení počtu závodníků mi přijde jako další pokus o zatraktivnění/zrychlení soutěže. Bohužel by to degradovalo olympijský závod. Na vrcholných soutěžích se často stává, že závod nedokončí víc vícebojařů, než tomu bývá na mítincích,“ nechala se slyšet šestá žena posledního mistrovství Evropy.

Podobný pohled na věc má i další ze svěřenkyň trenéra Františka Ptáčníka Lucia Vadlejch. „Petici jsem podepsala. Opětovné rozšíření závodníků mi přijde jako dobrý krok. Spíš jsem nepochopila, proč vůbec ke snížení na 24 závodníků došlo. Pokud by se náš záměr podařilo prosadit, mělo by více závodníků šanci se na olympiádu dostat,“ doplňuje slovenská vícebojařská jednička a manželka našeho nejlepšího oštěpaře Jakuba Vadlejcha.

Trošku rezervovanější přístup má k celému tématu Jiří Sýkora. „Kdyby šlo pouze o úpravu počtu startujících, tak bych s podpisem neměl problém. Dle mého názoru je ovšem v petici příliš mnoho požadavků. S jedním kvalifikačním vícebojem příliš nesouhlasím, i když tím hraju tak trošku proti sobě. Přijde mi rozumnější se kvalifikovat dvěma výkony, aby se nestalo, že se někomu v roce 2019 povedl jeden víceboj a pak dva roky třeba už nemusel nic předvést a stejně by se dostal na olympiádu. Sám tak musím složit za současných podmínek ještě jeden kvalitní desetiboj. Věřím, že příležitostí ke kvalitním výkonům by mělo být dost,“ nechal se slyšet někdejší juniorský mistr světa a evropský šampion kategorie do 22 let.

Petr Jelínek

Vytisknout