přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

4. září 2014, 15:40

Týmová soutěž vyvrcholí v Kolíně

Ačkoli je atletika individuální sport, v Česku mají klání družstev dlouhou, už takřka 60letou tradici. Zakončení nejvyšší týmové soutěže v podobě samostatného mistrovství republiky, které v neděli 7. září (od 10:45) poprvé přivítá středočeský Kolín, je tu pak od roku 2000. Favority jsou opět muži Dukly a ženy USK.

Obě družstva ovládla před rokem šampionát v Novém Městě nad Metují a vzhledem k síle jejich kádrů se dá očekávat podobný průběh i tentokrát. Členové armádního a členky univerzitního klubu tvoří páteř dospělé reprezentace a v minulosti vždy pomáhali svým družstvům v boji o mistrovský titul. Bylo tomu tak i loni, kdy třeba Denisa Rosolová (USK) absolvovala dálku, krátké překážky a obě štafety, Pavel Maslák (Dukla) zase 100, 200 a 4x100 metrů. Čtvrtá z „Evropy“ by neměla chybět ani tentokrát, přestože v pátek ještě poběží finále Diamantové ligy v Bruselu. Za Duklu budou v akci kupříkladu bronzový z Curychu Jan Kudlička nebo další „bramborový“ z ME Jaroslav Bába.

Koho očekávat v boji o medaile? Mezi ženami zcela určitě před rokem stříbrný brněnský Olymp, jeho pražský jmenovec pak obhajuje bronz. Před rokem byla velmi vyrovnaná situace od čtvrtého do šestého místa, které obsadily pardubická Hvězda, Kolín a Kladno – a minimální rozdíly panovaly i letos ve dvou extraligových kolech. V mužské části šampionátu se za Duklou jeví nejsilněji obhájce stříbra, brněnská Univerzita, „papírově“ čeká složitější boj loni bronzovou Hvězdu Pardubice, na niž by se měly tlačit zejména pražská Slavia a Kladno. Pochopitelně ale nelze vyloučit překvapení, a to i v podobě některého z vítězů prvoligových skupin, jehož výsledky jen těžko porovnáme s těmi z nejvyšší soutěže.

Pořadatelé lákají místní publikum na atlety oblékající domácí dres. Na oficiálním plakátu MČR tak nechybí finalistka kladiva na mistrovství Evropy Kateřina Šafránková, v Curychu rovněž reprezentující oštěpařka Petra Andrejsková, která se o minulém víkendu blýskla rekordem šampionátu do 22 let, dále semifinalistka juniorského MS v Eugene na čtvrtce Helena Jiranová a další čerstvý mistr republiky kategorie „22“, výškař Matyáš Dalecký.

Trocha historie

Jak už bylo řečeno v úvodu, týmová zápolení mají v našich luzích a hájích dlouhou tradici, sahající až do roku 1956. Padesáti devíti účastmi, tedy nepřetržitou příslušností v nejvyšší soutěži družstev, se může pochlubit mezi muži pouze Dukla, mezi ženami pak Vítkovice a pražský Olymp. Muži posledně jmenovaných jsou taktéž téměř stoprocentní, stejně jako ženy USK Praha – oba s 57 účastmi.

Po roce 2000, kdy celkového vítěze určuje finálový závod (mistrovství České republiky družstev), se v mužské kategorii proti dlouhodobým hegemonům z armádního klubu třikrát prosadil AK Kroměříž, v ženské pak vysokoškolský tým „pustil“ ke zlatu někoho jiného pouze v úvodních dvou ročnících – pražský Olymp. Spolu s obdobím bez finálového závodu získala mezi muži titul 53x Dukla, 3x Kroměříž, 2x Olymp Praha, mezi ženami 28x Olymp, 22x USK, 5x Vítkovice a po jednom Zbrojovka Brno a Sparta Praha.

Více informací k mistrovství ČR družstev mužů a žen najdete v sekci Zaostřeno na anebo přímo na webu MČR.

Michal Procházka

Vytisknout